TARİHİ SAPTIRMAK …
ALİ İHSAN GÜRCİHAN

ALİ İHSAN GÜRCİHAN

Ali İhsan Gürcihan

TARİHİ SAPTIRMAK …

18 Ağustos 2020 - 09:09

Hangi nedenle olursa olsun, tarihi bir konuyu siyaset uğruna saptırmak,“SİYASETE HİZMET DEĞİL, DEVLETİMİZİN GEÇMİŞİNE İHANETTİR.”Konunun yıllar önce vefat etmiş muhataplarına ise en hafif deyimi ile saygısızlıktır.
Bu Ülkenin,Cumhurbaşkanlığı Arşiv Daire Başkanı, geçen hafta sorumlu olduğu “Arşivlerden”, II nci Dünya Harbi yıllarına ait eksik bir belge ortaya koyarak, ”Almanların 12 Adayı bize vermek istediklerini ancak İNÖNÜ”nün bunu kabul etmediğini” yayınladı. 
Bu bilgi doğru ama özellikle eksik verilerek, günlük siyasette birilerine yaranmak uğruna konu amacından saptırıldı. Hitler”in savaşta köşeye sıkıştığı bir dönemde bu konu, Almanya yanında savaşa girmemiz ve İtalyan diktatörü Mussoliniyi tanımamız şartı ile bir yemleme olarak teklif edildi. Kabul etsek, II nci Dünya Savaşında tam da ateşin ortasında kalacak ve içinden çıkılması zor bir tuzağa düşecektik. Adalara sahip olmayı bırak, Rusya bunu bahane edip hiç gecikmeden, İngiliz ve Fransız desteği ile öncelikle Trakya, Doğu Anadolu ve Boğazlara saldıracak, Kurtuluş Savaşı ile kazandıklarımızdan da olacaktık.
Bu gerçek bilindiği halde, siyaseten oy uğruna belgelerin sadece birkaçını kullanarak, tarihi bilgisi olmayan Vatandaşlarımızı tahrik etmeye çalışmak, MİLİTAN bir düşünce ve yaklaşımdır.
Hele bu saptırma, konu ile ilgili bir Devlet memuru tarafından yapılıyorsa, bunun nedenini de, o mevkilere nasıl bir liyakat ile geldiğini de çok düşünmemiz gerekir.
Huzur ve Sağlıcakla kalın.
                                                      17 Ağustos 2020
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum