Bazen beklememek gerek!
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

Bazen beklememek gerek!

22 Mayıs 2018 - 19:21

Makedonya kulesine gittik arkadaşlarımızla beraber. Dediler ki Antik Edirne ve Roma Edirne sini gezmek istiyoruz. Yol planı çıkarttık. Tabiki sukutu hayal içinde bir tur yaptık.

İlk hedefimiz Makedonya kulesiydi hani nam-ı diğer Saat kulesi. Taksi parkı ve arabalardan düzgün fotoğraf çekemedik. a) Neden burasının önüne araç yasağı koymazlar!

Kulenin içerisine girdik, harika fotoğrafların çekileceği tarihi bir yer. Bahçesine ise çıkmaz olaydık! Burası ne böyle dedi herkes bir ağızdan. Her yerde otlar bitmiş, her yer çöp. Bilgi tabelaları okunmayacak halde. Kale duvarları içinden otları bırakın incir ağaçları çıkmış, kale duvarlarını patlatıyor.

Sundurmalar kaç yıllık ise altında kalan çamur kaplı kuyu ya da fırın gibi yerler deforme olmuş.

 

Anlatacak o kadar çok şey var ki aslında.

Ben olsam dedi arkadaşım, Trakya Üniversitesi Arkeoloji bölümünden 2 öğrenci koyarım, yabancı diller fakültesi vardır, İngilizce bölümünden tarihe yatkın bir öğrenci, bir de ben ekledim Balkan Dilleri Bölümü var, Yunan’ca ve Bulgarcada lazım dedim. Evet işte dedi. Ne olacak şuraya 5-6 öğrenci koysan, günde 4 defa anlatım turu yapsan, broşürler bassan! Neyi bekliyorsunuz ki diyor arkadaşım. Evet ya! Biz neyi bekliyoruz! Çok mu zor burayı turistik bir yere dönüştürmek! Yoksa kimsenin umurunda mı değil yoksa!

Sonra nette biraz araştırma yaptım. “ Tarihi kule ve bahçesi ‘Makedonya Saat Kulesi ve Ören Yeri Projesi’ kapsamında restore edilecek, çalışmalara 2018’de başlanacak” diyor, arkadaşıma anlatıyorum hemen. Diyor ki onu zaten yapacaksın da 5-6 öğrenci koymak, günde 4-5 defa tanıtım turu saati yapmak bu kadar mı zor diyor. Boğazım düğümleniyor. Ağzımdan haklısın kelimesi çıkıyor sadece.

Haklısın…

b) Böyle de 1 cümle ile tanıtıyoruz!

https://www.kulturportali.gov.tr/turkiye/edirne/gezilecekyer/edirne-kalesi-makedonya-saat-kulesi

Edirne Kalesi Makedonya (Saat) Kulesi - Edirne

Roma Kralı Hadrianus tarafından kurulan kenti çevreleyen surların kulelerinden günümün gelen tek yapı olan Makedonya kulesi ve çevresi, yapılan kazı sonrası 'Kentsel Arkeoloji Parkı' olarak hizmete açılmıştır. Kaynakça: Edirne Valiliği.(2013). 81 İlde Kültür ve Şehir, Edirne (1.Baskı)

 

Makedonya Kulesi ek bilgi:

Roma İmparatoru Hardianus tarafından kurulan Edirne'yi çevreleyen surların dört köşesindeki kulelerden asıl adı Makedonya Kulesi olan kule (Saat Kulesi) günümüze ulaşan tek örnek durumundadır. Edirne Valilerinden Hacı İzzet Paşa'nın kule üstüne yaptırdığı ahşap katlar ve koydurduğu saatler sonrasında burası (1866-1867) Saat Kulesi olarak anılmıştır. 1894 yılında ahşap katlar indirilmiş ve yerine kagir üç kat inşa edilmiştir. Fransa'da yaptırılan yeni saatler ise kulenin yapımından iki yıl sonra konulmuştur. 1953 yılında Edirne Depremi’nde büyük hasar gören kulenin üst kısmı abidelerin yakınında ve silueti bozuyor olması, sanatsal değer taşımaması ve tamiri için ayrılacak masrafın gereksiz görülmesi gibi gerekçelerle dinamitlenerek yıkıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum