Edirne Çarşıları ve SİFTAH!
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

Edirne Çarşıları ve SİFTAH!

06 Haziran 2018 - 00:47

Okuduğumda pek te şaşırmadım aslında. Dükkân ve Ürün çeşitlendirmesi, eskinin yaşadığı dükkânlar turizmde çokça kullanılan ve turizmi güçlü kılan olgulardır.

Edirne kapalı çarşılarıyla birçok turiste haritadan ya da bir broşürden baktığında cazip gelmektedir. Oysaki gelen ziyaretçiler ve turistler çarşılarımızın içerisine girdiklerinde o broşür, tanıtım kitaplarındaki otantizmi bulamamaktadırlar. Tabiki her şehrin ve bahsettiğimiz her çarşının ekonomik gerçekleri vardır. İnsanlar sadece turizmi düşünerek dükkân açmazlar. Öncelik ekonomik gerçeklerdir. Yani Para kazanmak ve hayatını idame ettirmektir. Burada hem fikiriz.

Fakat özellikle Ali Paşa çarşısında kapalı ve devreden dükkânlar bulunmaktadır. Bu tür dükkânları kiraya verilene kadar otantik dükkânlar haline çevirmek gerekir. Örneğin, Çarıkçı dükkânı, Kispet üretim dükkânı, sabun üretim dükkânı gibi yerler açılabilmelidir. Burada da Kapalı çarşıların dernekleri ön planda olmalı ve bu kararları vermelidirler. Bursa ve İstanbul kapalı çarşılarında sıklıkla karşılaştığımız dükkân önü kiraya verilebilir. Anlaşılan bir baharat dükkânı belirli sayıda yan yana dükkânların önünü kiralayabilir öylece de daha fazla turistin girebileceği otantik bir yerleşke haline gelebilirler.

Tabiki de bunlar çarşı esnafının istemesi ile olacak şeyler. Örneğin Bedesten çarşısı. Yoksa Vali, Belediye başkanı ya da odalar size müşteri getiremez. Edirne rehberleri de şehir dışından gelen rehberler de cazip bireyler bulmadan grupları bu çarşılara sokmazlar.

Özellikle Arasta çarşısı da Selimiye Camine giden hemen hemen herkesin içinden ya da yanından geçtiği en çok yerli ve yabancı ziyaretçi ve turisti gören çarşı iken yine de turiste ve turizme yönelik ürünleri çok ama çok az kalmakta, otantizmi yakalamadıkça da İstanbul esnafının ürününü alıp satan yer olmaktan çıkamayacaktır. Düşünün iki buçuk milyon ziyaretçi ve turist Selimiye Camini ziyaret ediyor ve sizin çarşınızın içinden ve yanından geçiyorlar!

Bana farklı bir şey sun ki alayım!

Edirne Çarşıları yöneticilerinin yukarıdaki seçenekleri değerlendirmeleri gerekmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum