Edirne enteresan bir şehir. Ne geleni biter ne de gideni.
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

Edirne enteresan bir şehir. Ne geleni biter ne de gideni.

20 Şubat 2018 - 23:07

2017 Nisan ayında Hürriyet gazetesi, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) ve Edirne Belediyesi bir araya gelerek ‘Edirne’yi Keşfet’ organizasyonunu düzenledi. Ama ne organizasyon. Katılımcı değildik ama katılanların sosyal medyada paylaştıkları, Hürriyet gazetesinin Edirne’yi Keşfet ekini de alınca Edirne’nin gerçekten harika bir turistik yer olduğunu ayrıca öğrendik.

Şimdi son hafta sosyal medyada bir gezineyim dedim, aman tanrım o da ne. Sahrap Sosyal Edirne’de. O gitti bir gün sonra Dünyada gezilmeye ve görülmeye değer ne varsa Dünyayı Geziyorum programı sunucusu Özlem Tunca ve eşi Yasin Esirgenç “Dünyanın Tadı” programı Edirne’ye gelmişler, Edirne yemeklerini çekiyorlar. Bir bakıyorum Yeşil Sera kahvaltı evindeler, bir bakıyorum Baca Tava ciğer lokantasında Güray Yıldız bey ile Selfie paylaşıyorlar. Oradan Edirnelinin yakından tanıdığı Melek Canikli hanımefendinin Meleğin Sofrasına geçiyorlar. Yorulmuyorlar oradan meşhur Edirne Ciğercisi Kazım Gilan ustaya gidip en sonra da Ramada otelde çekime yetişiyorlar.

Sahrap hanımı takip edebildiğim kadarıyla zaten bir Edirne aşığı.

Hatta Sahrap Soysal, Edirne deneyimlerini çektiği bir video ile paylaşmış Karaağaç Mahallesi’ni çok sevdiğini ve orada kendini Avrupa’daymış gibi hissettiğini belirtmişti. Edirne’den döndükten sonra tadı o kadar çok damağımızda kaldı ki sana doyamadık kızanım diye Edirne’ye hitap etmiş, Edirneliyi çok güler yüzlü ve cana yakın olarak tarif etmişti. Herkes harikaydı. Karaağacı çok seviyorum. Karaağaca gittiğim zaman kendimi Avrupa’da gibi hissediyorum. Karaağaç’ın o yeşiline o havasına bayılıyorum. Darüşşifa’yı çok seviyorum. Daha önce de gitmiştim. Oradaki mutfak, kiler özellikle çok dikkatimi çekmişti. Bence Osmanlı Dönemi’nin en güzel hastanesi.  Kırkpınar taraflarındaki ikinci saray, ordan kalan enkazlardan Matbah-ı Amire; yani mutfak görülmesi gereken muhteşem bir anıt. Tabii ki usta Mimar Sinan’ın bence üstatlık işi olan Selimiye Camii. Eminim bütün dualarımızın kabul edilebileceği şahane bir yer diye videosunu paylaşmıştı.

Edirne olarak bizi mümkün olduğunca medyaya taşıyan Sahrap Soysal bir programına Müşerref Gizerler hanımefendiyi çıkarmıştı. Edirne yemekleri yaptılar. Aynalı süpürgeyi, Edirne kültürünü ve yemeklerini anlattılar. Bir başka programında da Edirne Soğanlı Kenar Böreğini pişirip gazetesine de taşımıştı.

Sahrap Soysal ve ekibi neredeyse yarım gün Edirne’de kaldılar. Edirne’ye bu kadar âşık medya fenomeni bir hanımefendinin Edirne’ye sürekli gelmesini sağlayan Edirne Belediye başkanımız Recep Gürkan beye de ayrıca teşekkür ediyorum.

17 Şubat tarihinde ise Kuker festivali için Saraçlar caddesine gittik. O kalabalıkta birçok ünlü tv sunucusu ve Posta gazetesi yazarını görünce ayrıca heyecanlandım. Başkan Edirne turizmini daha üst seviyelere taşımakta kararlı anladığım kadarıyla. Posta gazetecileri ve tv sunucuları gezisinin de Edirne’yi Keşfet kadar ses getireceğini düşünüyorum. Edirne turizmine de çok büyük katkıları olacağını düşünüyorum.

19 Şubat Pazartesi günü de Edirne Ekonomi Zirvesi Turizm başlığı altında geniş çaplı ele alınacak. Bu toplantıya herkes katılmalı, çünkü konuşmacılar gerçekten de çok önemli insanlar. Bu toplantı sonrasında da detaylı bir yazı yazmak isterim.

E ne demişler efendi;

Her şey biter Edirne bitmez! Süheyl Ünver.

YORUMLAR

  • 0 Yorum