EDİRNE KÜLTÜR HAYATINA DAİR
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

EDİRNE KÜLTÜR HAYATINA DAİR

02 Mayıs 2018 - 00:51

Edirne kültür hayatına dair yazılar yazmaya çalışıyorum. Genel olarak sıkıntı ve zorluk çıkmadan yazılarımızı yazabiliyorum. Fakat araştırmacılar, tez ve makale yazanlar bazı zorluklarla da karşılaşabiliyor. Bu durumda hazreti Google amca ya da Yandex arama motoru onlara yardımcı olabiliyor. Derinlemesine araştırma yapacaklar için Edirne şehri biçilmiş kaftan esasında. Trakya Üniversitesinin Edirne Kitaplığı, Edirne Belediye Başkanlığına ait Edirne Kent Müzesinin ve Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali web sitesinin www.edirnekirkpinar.com envanteri, Selimiye Yazma Eserler Kütüphanesi varlığı gayet iyi kaynaklar sunuyor.

 

Yine de araştırmalarında eksik kalan kişileri Trakya Üniversitesi Merkez Kütüphanesi binlerce basılı kitap ve online kaynak ile hemen yanı başımızda duruyor. Bunun yanında Edirne Valiliğinin bastırmış olduğu Edirne hakkında gerçekten harika yayınlar bulunuyor. Edirne Belediye Başkanlığı da Edirne hakkında birçok kitabı yayınlamakta. Sözlü tarihi de içeren bu kitapların değerinin de bilinmesi gerekiyor. Söz konusu üç kurumun da “Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı, Trakya Üniversitesi” tek eksiği bu değerli kitapların satışa sunulmamasıdır. Yani aslında kitabı Edirne’ye gelip okuyabiliyorsunuz. Ya da herhangi bir üniversite kütüphanesinde bulmanız gerekiyor. O da varsa tabi ki. İstediğinizde de karşınızdaki kişinin bu kitapları kargo ile göndermesi gerekiyor ki kitap kaldıysa tabi ki. Satın almak istiyorsunuz ama alamıyorsunuz. Hepsi de birbirinden değerli kitaplar. Hepsinin de okunması gerekiyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Bana kalırsa naçizane tavsiyem Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı ve Trakya Üniversitesi basmış olduğu bu değerli kitapları online olarak pdf halinde yayınlarlarsa çok başarılı bir iş yapmış olacaklar. Bilgi dünyanın neresinde olursanız olun erişebileceğiniz durumda olmalıdır. Böylece bilgi paylaştıkça çoğalır. Daha etkin araştırmalar yapılabilir. Bu işin yapılması da çok basit. Edirne valisinin, Edirne Belediye Başkanının ve Trakya Üniversitesi rektörünün ağzından çıkacak “yapın” lafı bile yeterli olacaktır.

Araştırmacılara bir diğer kaynak tavsiyem ise Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından basılan Cemil Cahit Can ve Edirne’nin yakından tanıdığı Ender Bilar Bey tarafından 2009 yılında yazılan Edirne Bibliyografyasıdır. Bu gibi kaynaklar aslında bizim birçok elde edemeyeceğimiz ya da farkında olmayacağımız bilgiyi bize sunmasıdır. Şanslıyız ki 392 sayfalık bu kaynak kitabın online versiyonuna ulaşabiliyoruz. Şöyle bir göz gezdirmenizi istiyorum. Aslında ne kadar çok kaynak var Edirne hakkında. 

Edirne Bibliyografyası; Edirne, ilçeleri, eserleri, meşhurları ve olayları çerçevesinde belirlenen başlıklar ve anahtar kelimeler taranarak oluşturulmuştur. Bu özellikle mevcut veri tabanları kullanılırken vaz geçilmez bir gereklilikti. Unutulan ve atlanan bir şey olmaması için taramaya esas tutulan terimler mümkün olduğunca geniş tutulmuş, farklı yazılışlar da dikkate alınmıştır.

Bibliyografya; Edirne, ilçeleri, eserleri, meşhurları ve olayları çerçevesinde belirlenen başlıklar ve anahtar kelimeler taranarak oluşturulmuştur. Bu özellikle mevcut veri tabanları kullanılırken vaz geçilmez bir gereklilikti. Unutulan ve atlanan bir şey olmaması için taramaya esas tutulan terimler mümkün olduğunca geniş tutulmuş, farklı yazılışlar da dikkate alınmıştır.

• Çalışmanın sınırları çizilirken Trakya, Rumeli ve Balkanlar taramaya prensip olarak alınmamış, ancak bazı kaynaklar içerik açısından Edirne ağırlıklı oldukları için istisna tutulmuşlardır. Bu haliyle bibliyografyanın bir tarafının eksik olduğu düşünülebilir, ancak böylesine geniş kapsamlı bir çalışmanın da ancak bir ekip tarafından tamamlanabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca bu çalışmada hedef Edirne olduğundan bu tercihin anlaşılır olacağını düşünüyorum. Çalışmamızda tespit edebildiğimiz 49 yazma eser, 611 kitap, 2607 makale, 501 tez ve 349 süreli yayının bibliyografik künyesine yer verilmektedir. Bu künyeler; Şer’iye Sicilleri, Arşiv Belgeleri, Yazma Eserler, Kitaplar,  Makaleler, Tezler, Süreli Yayınlar başlıkları altında toplanmış, Kaynakça, yazar ve konu dizinleriyle desteklenmiştir. Yazma Eserler, Kitaplar, Makaleler ve Tezler bölümleri kendi içinde konusal olarak düzenlenmiş; Süreli Yayınlar ise alfabetik olarak verilmişlerdir.

http://acikarsiv.trakya.edu.tr/bibliyografya/bibliyografya.pdf

Her araştırmacıya güzel araştırmalar dilerken Edirneli hemşerilerimin de bu kaynaklara sahip çıkmalarını isterim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum