Edirne Lavanta Tarla Günleri, Edirne Hasırdibi Bamyası ve Edirne...
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

Edirne Lavanta Tarla Günleri, Edirne Hasırdibi Bamyası ve Edirne Gülleri

30 Mayıs 2018 - 04:27

“Edirne’de güzel şeyler oluyor” Genelde bu sloganı Edirne Kültür ve Turizm Müdürlüğü sosyal medya hesaplarında görüyoruz. Evet, Edirne’de güzel şeyler oluyor, olmalı ve olacakta. Edirne’nin her kesimi ben ve sen ayrımı yapmadan iyi, en iyi projelerini küçük büyük demeden yapmalı.

http://www.edirnegazetesi.com.tr/asillarinin-yerine-replikalarini-yapiyorlar/22073/

Edirne Gazetemizde güzel bir haberi okudum. Yukarıda linkini de yazdım. Bu gibi sanat kurslarına daha fazla katılımcı da gitmeli. Kütahya ve Kapadokya örneği de yanı başımızda duruyor. Çok ekmek yenir bunlardan.

Edirne'de emekli kursiyerler, Osmanlı'dan kaçırılarak yurt dışındaki müzelere götürülen çinilerin aslına benzerlerini yapıp, bu toprakların motiflerini canlı tutuyor.

Devecihan Kültür Merkezi'ndeki Ressam Hasan Rıza Salonu'na haftanın 5 günü gelen kursiyerler, kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla çini çalışmaları yapıyor. Ahmet Hacıoğlu, "Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarını yaşatarak ve yaşayarak gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Edirne çinimize ait motifler değişik camilerimizde, Osmanlı Sarayı'nda bulunmaktadır. Osmanlı'nın son dönemindeki gerek camilerdeki çiniler, gerekse saraydaki çiniler kaçırılarak yurt dışına götürülmüştür. İşte bunların replikaları yapılmaktadır. İşte muhteşem bir iş.

Edirne Lavanta Tarla Günleri

7-190 Haziran tarihlerinde güzel bir etkinlik olacak. Edirne Tanıtım ve Turizm Derneğinin çabaları ile birlikte Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünün Karaağaç’ta bulunan Lavanta Tarlasında lavanta günleri yapılacak. Efendim, neden önemli onu biraz anlatıyım.

Turistler kendi yaşadığı yerde görmediği, olmayan, sıra dışı ve farklı tecrübeleri yaşamak ister. Yerli ya da yabancı bir turist neden Edirne’ye gelsin? Camiler, sivil ve askeri mimari yapılar, kültür, doğal güzellikler, kolay ulaşım ekonomik etkinlik, farklı seçenekler olmalı ki sürekli turisti de yakalayalım.

Lavanta Tarla Günleri bunun için önemlidir. Fotoğrafik bir oluşumdur, Türkiye’de sınırlı yerde tecrübe edebileceğiniz bir olgudur. Din turizmi, Alternatif turizm “örneğin kano turizmi”, gastronomi turizmine destek olur. Boş zaman bırakmaz turistte. Düşünenleri ayrıca tebrik ediyorum. Başkanı Bülent Bacıoğlu ve tüm ekibine tebrikler.

Gelelim Edosk’a. Kano, bisiklet ve trekking ile Edirne turizmine etki eden, daha fazla tanıtılmasına neden olan güzel insanlar topluluğu diyorum onlara. Enez’de de harika bir kano organizasyonu gerçekleştirdiler. Başkanı Orkun Akman ve tüm ekibe tebrikler.

7 gün içinde de Olgay Güler’de farklı bir yazı dizi ile karşımıza çıktı. Edirne Hasırdibi Bamyası ile alakalı çok güzel bir haber yaptı. Edirne gülünün ne kadar önemli olduğunu da Olgay beyden okuduk. Edirne’mizin daha kim bilir ne değerleri vardır da bilmiyoruz. Bu gibi değerlerin hepsi Edirne ekonomisine birer can suyudur. Çiftçilerimizin de bu değerleri yetiştirmesi gerekmektedir.

Son olarakta çuvaldızı kendimize batıracağız. Gazetemiz yazarı Ender Bilar beyin “Edirne'de Ramazan Ve Kentin Dini Turizm Potansiyeli” adlı yazısını bir solukta okudum.

Bilar “Ramazan Eğlenceleri” hakkında çok güzel bir değerlendirme yapmış.

  “Aslında bu tür faaliyetlerin sadece Edirne Belediye Başkanlığından beklemekte yanlıştır. Kentimizde faaliyet gösteren birçok sivil toplum kuruluşu yer almaktadır. Bu kuruluşlar aracılığıyla Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi’nin koordinasyonunda da bu tür faaliyetler kolaylıkla düzenlenebilir. Kentimizde faaliyet gösteren restoran ve otellerde böyle etkinlikler düzenleyerek kentimize gelen misafirlere iftar sonrası çeşitli etkinlikler sunabilmelidir….   Önemli olan kentimize dini turizm ile gelen yerli ve yabancı turistleri restoranlara çekecek fiyat ve organizasyonların sunulabilmesidir. Kentimize gelen her bir turist, kentin kendi özelliklerinin sunulduğu mutfağı ve kültürel geleneklerini de görmek isteyecektir…   Örneğin iftar süresi içinde “Edirne’de Kına Gecesi” iftar yemeği ile birlikte sergilenebilir. Bu hem tur operatörlerinin hem de kentimize kendi imkânları ile gelen turistlerin ilgisini çeker. Kentimizin cadde ve sokaklarını taçlandıran “Kültür Mirası” eserlerimiz turistlerin ilgisini çekmekte günübirlik geziler ile bu yerleri gezebilmektedir. Ancak, gelen turistlerin konaklama yaparak kentimizde kalmasını istiyorsak muhakkak, restoran ve otel sahiplerinin kentin gastronomi ve kültürel zenginliğini öne çıkaracak ve yansıtacak programlar planlaması gerekmektedir. Biz nasıl ki yurtdışına çıktığımızda o ülkenin veya kentin kendine özgü yemek ve eğlence kültürünü araştırıp bulabiliyorsak, kentimize de gelen turistlerin aynı doğrultuda isteklerde bulanacağı bilinmelidir. Artık yatırım yapmadan kolay yolla para kazanma dönemi bitti sanıyorum. Değişim, değişim ile gerçekleşecektir. Yenilikler hem işletmeye hem de kentimize daha çok turisttin gelmesine katkı sağlayacaktır.”

Efendim, tebrik etmek, teşekkür etmek güzel bir şeydir.  bu güzel proje ve yazılardan dolayı hepsini tebrik etmek istedim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum