Edirne Yemekleri TV'lerde!
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

Edirne Yemekleri TV'lerde!

06 Mart 2018 - 22:17

Hafta sonu çok heyecanlıydım. Belki de çocukluktan beridir yemediğim yemekleri iki gün arayla hem 03 Mart 2018, Cumartesi günüKanal 7 televizyonunda Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı adlı programda “Edirne’de Osmanlı Mutfağı İzleri” adı altında hem de 4 Mart 2018, Pazar günü Kanal D kanalında Sahrap'la Anadolu Lezzetleri tanıtıldı.

Heyecanlıyım neden?

Bu iki TV kanalı da sadece Türkiye’de yayın yapmıyor. Avrupa ve Türki Cumhuriyetlerinde de yayın yapıyor. Hafta sonu tüm Asya ve Avrupa’da Edirne şehrinin ve yemeklerinin tanıtılması bence muhteşem. Ayrıca bu iki programın da bilinçli bir şekilde Edirne’yi diğer illerin mutfağından ayıracak şekilde yönlendirilmiş olması, her yemeğin de özellikle ve özenle seçilmesine olanak sağlanması da tek bir sesin çıkmasını sağlamıştır. Bu konuda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan beye ve Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu’na teşekkür etmek gerekir. Her iki programda formatı dâhilinde Edirne tanıtımına dönüştürülmüş. Konuşmaları, söylenecek cümleler, vurgulanması gerekenler, aynalı süpürgesi, Edirne çinileri, Edirne kırmızısı ve her şey. Demek ki gelen TV’lerle sonuna kadar ilgilenmek ve onları boş bırakmamak gerekiyor. Bu tür tanıtımların doğru kullanılması gerekir çünkü para verseniz olmayacak, yapılamayacak kadar değerli tanıtımlardır. Doğru kullanıldığında ve doğru yönlendirildiğinde Edirne TV programlarından çok kazanır. Tebrik ediyorum.

Yasin Esirgenç’in sunduğu Dünyanın Tadı adlı programda ne yemekler yapıldı diye başlayayım dedim ama Edirne yemeklerinden tam 2 bölüm hazırlamışlar. Demek ki Edirnemizin yemekleri gerçekten lezzetli ve tanıtılmaya değer demek ki. Edirne yöre müziğinin de içinde olması ayrıca renk katıyor ve şehrin tanıtımına destek oluyor.

Yasin Esirgenç tabiki ciğer tava olmadan olmaz dedi. Ciğer Tava, Osmanlı saray mutfağında özel günlerde yapılan ve çok sevilerek tüketilen zerde tatlısı, Helva-i LevzineTatlısı, Kandilli Mantı yapıldı ilk bölümünde. Diğer bölümü de heyecanla bekliyorum. Sosyal medyadan gördüğümüz kadarıyla da harika yemekler olduğu kanısına varıyoruz.

Sahrap Soysal hanımefendi ise yemeklerinde Edirne Tarhana Bulamacı, Karaağaç Biberi, Soğanlı Kenar Böreği ki aşığım diyor ve evde de yapıyorum bu lezzeti diyor. Trakya Kuzusundan yapılma Papaz Yahnisi ve sürpriz bir şekilde Badem Ezmesi yapımını anlattı. Yemeklere eşlik eden Nurten Zımgı hanımefendi ise harika bir iş çıkarttı.

Edirne mutfağı zengin bir mutfaktır. Edirne mutfağında yer alan farklı ve kolay yapımı bulunan yemekleri pazarlamak gerekir. Nasıl ki Gaziantep 200’ün üzerinde yemeğine sahip çıkıyorsa Edirne’nin ve Edirnelinin de var olan bu yemeklere sahip çıkması gerekmektedir. Halkın yöresel yemekleri evde yapmaları, lokanta ve restoranların, otellerin de söz konusu yerel mutfağı mönülerine taşımaları gerekmektedir, hatta zorunludur. Bu kadar mutfak değerimiz varken pazarlaması ve satışı da artık işletmelere kalmış. Sıra sizde.

 

İzleyemeyenler için;

Dünyanın Tadı – Edirne:

http://www.izle7.com/kanal7/izle-23380-dunyanin-tadi-edirne-3-mart-2018.html

Sahrap'la Anadolu Lezzetleri – Edirne:

https://www.kanald.com.tr/sahrapla-anadolu-lezzetleri/bolumler/sahrapla-anadolu-lezzetleri-04-03-2018

YORUMLAR

  • 0 Yorum