Edirne'nin beklediği heyecan!
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

Edirne'nin beklediği heyecan!

13 Mart 2018 - 20:44

3 Mart günü Edirne’de yapılmış en güzel etkinliklerden birisine rastladım. Çok istememe rağmen gidemedim. Fakat Sultan II. Bayezid Külliyesinden seyredenlerin yapmış olduğu canlı yayınlar ve video paylaşımları ile birlikte bu güzel Can Tutuğ ve Neva Günaydın ve Hakan Konyar’dan oluşan şahane ekibinin Doğaçlama Müzik Etkinliğini seyredebildim.

Müzisyenler, ud, ney, perküsyon, vibrafon ve kemençe gibi müzik aletlerini kullanarak, ‘Doğaçlama Müzik’ dinletisi sundu. Bu üçlemenin uyumundan ziyade bunun ve benzeri etkinliklerin turistik bir amaca dönüşmesini istemekteyim. Aman efendim, sadece ben mi? Değil tabiki de. Turizmciler de, Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan’da, Edirne Valimiz de, ETSO yönetimi de ve halkta istemekteler.

Peki, Edirne’yi durduran nedir? Neden Edirne Paris’teki kalitede olmasa da ama İspanya’daki benzerlerinden çok daha iyi bir şekilde müzikli gösterilere geç(e)miyor? İspanya 30 dakikalık Flamenko gösterilerini daha da geliştirdiler. Basit bir Flamenko izleyecekseniz 15-20 Euro vermek ve 30 dakika doldur boşalt taktiği ile mümkün olduğu kadar ziyaretçiyi içeri almaya çalışırlar. Örneğin Andalusian Bodega adlı şov Andaluz yemeklerini, içeceklerini de servis ediyor ve hepsini de yarı ayrı satışa koyuyor. Böylece tüm kültürel varlıklarını satışa koymuş oluyorlar. 500 metre karelik bir alana sahip bu restoran gösteri + içecek 42 Euro, gösteri + tapas’ları 65 Euro, gösteri + akşam yemeğini ise 83 Euro’dan satışa koyuyor.  Tabiki de bununla bitirmemişler. Bir web sitesi aracılığıyla tüm Flamenko gösterilerinin biletlerini satışa koymuşlar. Haritada işaretlenmiş yerini görebiliyor, hangi araçla nasıl geleceğinizi de belirtmişler.

Bizim neyimiz eksik?

Evet efendim, bizim çok şeyimiz eksik. Bildiğim 2 roman dansları topluluğu var. Fiyatları çok yüksek. Fiyatlar çok yüksek olunca, e bunun restoran kısmı var, garsonu, hizmeti, aşçısı, yemeği, içeceği ve müzisyeni derken de daha başlangıç fiyatları bile uçuk oluyor. Bu fiyatlarla da kimse bu işe girmiyor. Herkesim de ben olmasam bu program ve gösteri olmaz düşüncesinde ki herkes haklı. Restoran sahibi haklı, yer benim buna özel gün ayırmam gerek diyor. Halk dansları haklı, e ben yapmasam garsonlarınla mı bunu yapacaksın diyor.

Baştan kaybediyoruz.

Restoran sahibi tabi ki; para kazanmak için yapacak, gösteri sahipleri, müzisyenler tabi ki; para kazanacaklar ama bence öncelikle gösteri ve müzik grupları fiyatlarının inmesi gerekiyor. Ya da farklı bir öneri, bu tip grupların çeşitliliğinin artması gerekiyor. Buna el atılmadıkça da bu gösteriler sadece bir yerde yapılır, o da bir yere kadar yapılır.

Nacizane fikirlerim: Öncelikli olarak Roman gecesi, Kakava gecesi, Rumeli Gecesi üstünde durulmalıdır. Bunun da en iyi örneklerini gerek Hürriyet Gazetesi ve Türsab’a düzenlenen Edirne’yi Keşfet ve Posta Gazetesine düzenlenen Edirne gecesinde Edirne Belediyesi Lalezar Restoran’da gerçekleştirmişti. Demek ki alt yapı bulunuyor.

Fotoğraf kaynakları:

https://team-building.es/plan/mas-que-flamenco

http://lovemusictravel.com/portfolio/flamenco-spain/

YORUMLAR

  • 0 Yorum