AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

Mimar Sinan

24 Nisan 2018 - 19:53

Bir gün mutlu padişahın baş mimarı olan Abdülmennan oğlu Sinan güçsüz bir ihtiyar olunca  tarih sayfasında ad ve şan bırakarak hayırlı dua ile anılmasına  vesile olmak üzere, kırık kalpli, değersiz, düşkün olan bu Sai’den, nazım ve nesir olarak hatıralarını yazmamı dilediler. Elimden geldiğince bana huzur ve sevinç kaynağı olan bu kırık ezgili armağanı hazırladım’ Mustafa Sai Çelebi.

Mimar Sinan’ın saraya geliş öyküsü Yavuz Sultan Selim tahta çıkalı çok olmadan, ordu ve askerlik esasına kurulu bir medeniyet olarak devşirme sistemi (yabancı aile çocuklarının devlet bünyesine katılması güçlü olanların acemi oğlanlar birliğine, zeki olanları da enderun okullarına  gönderilmesi) vardı. O zamana kadar devşirmeler Rumeli’nden toplanırken bu kez Anadolu’dan toplanılması emredildi.  Kayseri sancağı taraflarındaki Ağırnas köyünde Abdülmennan Efendi’nin kapısı çalındı ve Mimar Sinan yaylabaşılar eşliğinde İstanbul’un yolunu tuttu. 1512-1513 yıllarına denk gelen bu hadisede Mimar Sinan ondört veya onsekiz yaşlarında olmalıydı. Mimar Sinan devşirilerek yeniçeri yapılmak üzere seçilmiş bir Hristiyan çocuğu olduğu belirtilir.

Devşirme çocuklar İstanbul’a getirildikten sonra sünnet olur,  Müslüman-Türk adları takılır bir kısmı saraya seçilir bir kısmı da Anadolu ve Rumeli’ye gönderilirdi.  İstanbul’a getirildikten sonra Sinan da diğer çocuklar gibi  İstanbul dışında bir Türk Çiftliğinde çalışıp din, dil öğrenmiştir. Halihazırda köyünde su kanalları yapmayı bilen Sinan dülgerliği istemiş, ustalarını dikkatlice izleyerek inşaatlarda çalışmıştır.

Mimar Sinan acemi oğlanlardan kapı’ya yükselmiş, sonrasında bir dizi sefere katılmıştır. Mimar Sinan 92 cami, 52 mescit, 55 medrese, 7 darül-kurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa (hastane), 6 su yolu, 10 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 de hamam olmak üzere ülkemize muazzam eserler vermiştir. En önemli eserlerinden bir tanesi ‘Ustalık Eserim’ dediği Selimiye Cami’dir. Selimiye Cami Unesco Dünya Kültür Mirası içerisindedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum