OSMANLI'DAN KALMA EROTİK EL YAZMASI
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

OSMANLI'DAN KALMA EROTİK EL YAZMASI

11 Nisan 2018 - 01:52

Osmanlı'dan kalma erotik el yazması Sotheby's müzayede evinde açık artırmaya çıkıyor.

Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalma el yazması bir erotik kitap, bu ayın sonunda Londra'nın ünlü Sotheby's müzayede evinde açık artırmaya çıkıyor.

Haber şöyle devam ediyor; Tuhfet ül-Mülk adlı 200 yıllık resimli el yazması kitabının 350 bin sterline kadar (yaklaşık 2 milyon Türk Lirası) alıcı bulması bekleniyor.

Şimdi konumuz Edirne tabiki. Sotheby's müzayede evinin internet sitesinde Edirne’den Sotheby sitesinde toplam 12 ürün satılmış bugüne kadar. Tabiki de hepsi inanılmaz paralar ödenmiş hepsine.

Satılan ürünleri incelediğimizde ortak nokta Edirne olarak gözümüze çarpıyor. Tabiki de şunu düşünüyoruz. Edirne de acaba herhangi bir kurum yurt dışında bulunan Edirne eserlerinin tespitini yapmış mıdır?

Ciddi anlamda bu çalışmaya ihtiyacımız var. Ciddi anlamda bu eserleri Edirne’ye tekrar geri getirmeye ihtiyacımız var. İngiltere Kraliçesine hediye verilen eserlerden tutun, müzelerin kataloglarında olan eserlerin en azından listesini çıkartmamız gerekiyor.

Satılan ürünleri Edirne’ye getirebilecek bir oluşuma ihtiyaç bulunuyor. Burada Edirne’nin zengin kesimi, sanat e tarih meraklıları ya da yine Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi ve Etso, Borsa gibi kurumların ortak çalışması ortaya çıkıyor.

Göz göre göre tarihimiz satılıyor. Söz konusu olan bu tarihi eserlerin dışında İngiltere Kraliçesine hediye verilen, İngiliz, Rus müzelerinde bulunan birçok Edirne tarihi eseri de bulunmakta. Bunların teker teker tespitinin yapılması zorunludur. Hepsinin de Dış İşleri Bakanlığı nezdinde de Edirne’ye iadesi istenmelidir.

Çok işimiz var Edirne!

1 GBP: 1 İngiliz Sterlini = 5.8 TL’dir.

Şuan satışa sunulan eser ise;
An illuminated calligraphic diploma (ijazeh), signed by al-Sayyid ‘Ali, known as al-Fardi, Turkey, Edirne, Ottoman, dated 1226 AH/1811 AD

Tahmini 5,000 — 7,000 GBP arasında satışa sunulmuştur.

Müzayede Önceden Satılan Eserler;

An Ottoman giltwood mirror, Edirne, Turkey, 18th century

Tahmini satış aralığı: 8,000 — 12,000 GBP
Satış tutarı: 18,000 GBP

 

An Ottoman polychrome turban stand (kavukluk), Edirne, Turkey, 18th century

Tahmini satış aralığı: 4,000 — 6,000 GBP

Satış tutarı: 6,240 GBP

 

An Ottoman calligraphic wooden panel, Edirne, Turkey, 18th century

Tahmini satış aralığı: 4,000 — 6,000 GBP

Satış tutarı: 7,500 GBP

Müzayededen Edirne Ürünleri ile İlgili Fotoğraflar:

http://www.sothebys.com/en/auctions/ecatalogue/2018/arts-of-the-islamic-world-l18220/lot.51.html

YORUMLAR

  • 0 Yorum