SUYUN ÖTE YAKASI
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

SUYUN ÖTE YAKASI

20 Haziran 2018 - 00:47

Çıktığı ilk gün sıraya girip satın aldığım ama şu Ramazan bayramına kadar da fırsat bulup sayfalarında kaybolamadığım güzel bir kitaptan bahsedeceğim sizlere. Ne zamandır boş zaman bulamadım bu güzel kitap için, bayram da vesile oldu bu güzel kitabı okumak için. İyi ki de bekletmişim aslında. Kafa dingin iken, Meriç’in dibinde, Trakya’nın ortasında, kuş sesleri ile birlikte okumak daha da güzel geldi bu kitabı.

Aslında Sabriye Cemboluk ’un dördüncü eseri olan 288 sayfalık “Suyun Öte Yakası” Ceren Yayınları’ndan piyasa çıktı. 25 kısa öyküden oluşan bir kitap olarak basıldı. Bir solukta okuyabileceğiniz ya da birkaç güne böleceğiniz bu güzel kitabı Ceren Kitapevinden satın alabilirsiniz.

Tavsiye eder miyim? Kesinlikle okumalısınız!

Ah Osmanlı, ne ettin de Yunan’a bıraktın bizi? Meriç'in iki yakası birbirine kardeştir. Türkiye’de okunan ezanla, burada namaza dururuz. Kâbe’miz bir, dinimiz bir, dilimiz bir... diye muhteşem bir cümleyi de okuduğunuzda neden bu kitabı Meriç nehri kıyısında okuduğumu da anlayacaksınız!

Doğru dersin be kızanım. Buradan bakınca suyun ha öte yakası, ha beri yakası...

Bosna’da barış- savaş Bosna’yı hallaç pamuğu gibi atıyordu. İzine gittiklerinde miryam, Yusuf’un babasının ve üç ağabeyinin savaşta öldüğünü duydu. Korkuyla sordu. -ya Yusuf? O yaşıyor mu? Herhalde dağlardadır, gönüllü savaşa katıldı. Yaşasa da senin için fark etmez. Artık dostluk komşuluk bitti. Biz onlarla düşmanız!

 

Kiracı- gestapolar tavan arasındaki hizmetçilerimize önce tecavüz edip, sonra öldürürler. Ben korktum, hep sustum. Üç çocuk doğurdum ailemin katilinden. Ona karılık ettim.

 

-Kızlarınız biliyor mu?

 

-hayır, onlar asla bilmeyecekler!

 

Onu melekler almış. Alman polis ellerindeki kelepçeyi çözmeden, hava alanındaki Türk polislere teslim etti. Türk polisler tarafından elleri çözülünce, ceza evinden son temin ettiği Marlboro sigarayı onlara ikram etti. -kalsın yolda içersin. -boş verin samsun içeceğim. Özledim Türk tütününü. 5zenci Noel baba-beyaz tüy hayallere daldı. Afrika'nın ortasında Hristiyan olarak yetiştirilmişlerdi. Ama o güzel kırmızı Noel baba elbisesini hep beyaz alman rahipler giymişti. Melekler de beyazdı. Onlar da Avrupalıydı herhalde. Ya tanrı? Onun rengi neydi?

Yazar: Sabriye Cemboluk

Yayınevi: Ceren Yayınevi

Hamur Tipi: 2. Hamur

Baskı Sayısı: 1. Basım

İlk Baskı Yılı: 2018

Sayfa Sayısı: 288

ISBN: 9786059490245

 

SABRİYE CEMBOLUK Kimdir?

1948 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul dördüncü sınıfta ailesiyle gittiği Edirne’den 1960 yılında Bolu Kız Öğretmen Okulu’na devam etmek için ayrıldı.

On beş yaşında ilk hikâyesi Bolu yerel gazetesinde yayınlandıktan sonra şehir gazetesine sohbet yazıları ve hikayeler yazmaya başladı. Bu dönemde çeşitli dergilerin açtığı yarışmalara da katıldı ve Varlık Dergisi gibi dergilerde öyküleri yer aldı.

1966 yılında evlendiği eşinin öğretmenlik görevi sırasında Siirt, Amasya, Adapazarı gibi Anadolu şehirlerinde yedi seneye yakın bir süre yaşadı.

Eşinin ardından giderek 1975 yılında İsviçre’ye yerleşti. 1 Ocak 1976 tarihinde geldiği Almanya’da hem işçi, hem de yirmi seneyi aşkın bir süre serbest gazeteci olarak çalıştı. On iki yıl boyunca Milliyet Gazetesi’nin bölge muhabirliğini yaparken çeşitli yerel dergi ve gazetelere de yazılar yazdı.

1984-2000 yılları arasında Türk Dili ve Edebiyatı Dergisi gibi yayın organlarında öyküleri basıldı. 1994 yılında ‘Kahraman ve Gölgesi’ adlı hikâye kitabını yayınladı. 1997 yılında Alman Köln Radyosu’nda bir öyküsü seslendirildi. 2003 yılında Almanya’da ‘Luftküsse’ adlı öykü antolojisine alınan tek Türk yazarı oldu.

2005 yılında ‘Hayal Haritası’ adlı oyunu Almanya’nın Karlsruhe şehrinde sahnelendi.

2006 yılında TRT tarafından üç dilde hazırlanan ‘Evinde Yabancı’ adlı öyküler kitabında bir öyküsü yer aldı.

2008 yılında ‘Kardelenler Kar Altında Kalmasın’ adlı tiyatro oyunu Almanya’da sahneye kondu.

2014 yılında bir sosyal sorumluluk projesine destek olmak için kaleme aldığı Çıkmaz Sokak adlı tiyatro eseri 2015 yılında Türkiye’de sergilendi.

Sabriye Cemboluk Almanya’nın Karlsruhe şehrinde yaşamakta. Evli ve dört çocuk annesi.

Sabriye Cemboluk Kimdir Kaynak: http://www.edirnegazetesi.com.tr/suyun-oteki-yakasi-okuyucuyla-bulustu/21910/

YORUMLAR

  • 0 Yorum