Turizm Haftası
AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

AYDIN YILMAZ

Turizm Haftası

17 Nisan 2018 - 19:45

Sıklıkla dile getiriliyor. Turizm halkları birleştirir, Turizm barışı sağlar. Çünkü turizm insanların, kültürlerin, milletlerin kaynaşmasını sağlayan en önemli unsurlardan birisidir. Günübirliği var, konaklamalısı var, deniz - kum - güneş’i, neredeyse aklınıza gelebilecek her şeyin bir turizm çeşidi var artık.

Konumuz Edirne. Edirne Turizm Haftası kutlamaları. Zoruna yapılan, herkesin ayaklarını yere süre süre geldiği, hala ilkokul müsameresi gibi konuşma aralarında günümüz dünyamızla uyuşmayan, bayatlamış birçok sloganı da duyduk tekrardan. Müzik dinletisi, halk oyunları gibi zorlama çalışmalar da insanların sıkılmasını sağlıyor. Dr. Sadık Ahmet Lisesi katılım sağlamış, öğretmenleri de katılmışlar ama hani Trakya Üniversitesinin turizm öğrencileri? Hani öğretim görevlileri?

Turizmden şehir olarak bir yumruk olursan kazabilirsin. Bu da maalesef Edirne’de yok. Korteje 2 otel, 2 Ciğer restoranı sahibi vardı. Katılım sağlamayanları siz düşünün.

Sektör temsilcilerinden kortejde neredeyse kimse yoktu. Sektör mü turizmden sıkılmış, turizm mi sektörden anlamadım. Turizmin ana unsuru olan otelin çalışanlarından bir kişiyi bu korteje göndermesi mi sorun, yoksa turizm haftası kutlamaları gerçekten banal, boş ver oraya katılacağımıza iş yapalım diyen patron ya da yönetici mi haklı anlayamıyoruz.

Sektör ve devlet kopuk demek ki sektör yemeğine de katılım azdı. Hazırlanan sektör yemeğine ise “Edirne Valisi Günay Özdemir beyin katılımı var” yaklaşık 20 sektör temsilcisi katılım sağlamış. Şaka gibi. Turizmciler umudu mu kesti anlayamıyorum.

Bazı şeylerin değişmesi gerekiyor.

Ayrıca Edirne Turizm Haritası maalesef iyi değil, Edirne Bulgarca, Yunanca tanıtım yapılmıyor. En yanımızda olan iki ülke, bize en çok ziyaretçi gönderen ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan olmasına rağmen maalesef diyorum. Pazarkule sınır kapısından yapılan girişlerde Edirne’yi anlatan harita, kitapçık vb. alamıyor turistler. Bunların da dağıtılması gerekir. Pazarkule’de Turizm Enformasyon bürosu, ya da benzeri bir oluşum yapılmalıdır. Gelen turisti kaliteli turist haline çevirmek de elimizde aslında.

Ayrıca Kapıkule’de her yerde Edirne’nin turizm varlıklarını anlatan dev ekran video oynatılmalıdır. Zaten sıra oluyor, en azından bazı bekleyenleri cezbedebilir.

Ya gelen gezdiği kadarını öğrenir, ya da sen geleni en iyi şekilde değerlendirirsin.

Sen anlatmazdan şehrini kim nereyi gezsin! Sınır kapılarında giriş yapan herkese, otobüslere harita, Edirne tanıtımı yapılmak zorunda.

Edirne turizm potansiyeli çok yüksek olan bir şehir. Birçok ilde olmayan potansiyel Edirne’de bulunuyor. Sektör ile devlet kurumları, okullar Etso bir araya gelmeli. Yoksa işimiz zor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum