Dünya üzerinde iki cinsiyet var. Kadın ve erkek.
ÇİSEM ATEŞ

ÇİSEM ATEŞ

Dünya üzerinde iki cinsiyet var. Kadın ve erkek.

18 Haziran 2018 - 04:11

Bazılarımız kadın’a kız ya da bayan desede kadın kadındır. Kişiselleştirme sadece ; çocuk bebek genç anlamında yapılabilir.

Nasıl ki erkeğe erkek deniyorsa kadına da kadın denilmeli. Örf adet gelenek görenek ve cinsellik kavramlarını kelimenin anlamına katmadan olduğu gibi söylenmeli diye düşünüyorum. Kadınmış kızmış, bu toplumu ya da kişiyi uzaktan yakından ilgilendirmemeli.

Bay bayan kavramları sadece hitap şekli olarak kullanılmalıdır çünkü kadın olmanın da kadın demenin de utanılacak ayıp bir tarafı yoktur ve bunun ayrımı yapmak kimsenin üzerine vazife değildir.

Eğer kadın kelimesi toplum olarak insanlara uzak geliyorsa ve kibar olma niyetinde iseniz bunun yerine nasıl ki erkeğe beyefendi deniyorsa kadına da hanımefendi demek yerinde olacaktır diye düşünüyorum.

Kadın olmak zordur.

Bu ülkede kadın olmak zordur.

Hitap şeklini bile algısına kazıyamamış bir toplum için kadın olmak gerçekten zordur.

Eğer kadınsanız siz aynı zamanda kızsınızdır,bayansınızdır,hanımefendisinizdir. Oluşmuş somutlaşmış oturuşmuş net bir kimliğiniz yoktur.

Eğer kadınsanız karşı cinse hislerinizi bile söylerken iki kere düşünürsünüz, beyinde oluşacak olan algıların önüne geçerek hatta barikat kurarak dengeyi nasıl tutturacağınızı hesaplamanız gerekmektedir. Öyle erkek gibi karşısına çıkıp ‘’ seni seviyorum evlen benimle ‘’ falan diyemezsiniz. 

Modern giyinmekten korkar olursunuz, acaba ne zaman cinsel istismara uğrarım diye düşünür durursunuz. Bunu zaten örneklerle anlatmaya kalkmaya da gerek yok zaten.

Diyeceğim o ki kalabalık bir ortamda sesli gülmeniz bile ayıplanmanıza yetecektir.

Toplum kadına kadın gibi bakmadığı sürece bu zihniyetleri aşmamız çok zor. Giydiğin şorttan tahrik olan, duygularını ifade ettiği için ahlak dışı bir kimlikle yargılanan bir toplum için kadın satranç tahtasında sadece piyondur.

Ve sen aslan parçası;

Tüm gün işyerinde kafa patlatıp, eve geldiğinde senden can bulmuş minik bir bebeğin bütün ihtiyaçlarını oflamadan yerine getirip, eksiksiz sevgi verme mücadelesinde başarı sağlayıp gönlünü yaptıktan sonra eve gelecek olan eşinin sana ‘’ bu gece ne yemek var’’ sorusunu başarıyla cevaplandırırken, makinada yıkanmakta olan kıyafetlerinin kuruma saatini hesaplayıp, yere düşen ekmek kırıntılarının varlığından bile haberdar olmadan dolabında ütülenmiş kıyafetlerini bulduğunda, başarıyla tamamlamış olduğun görevlerinin sadece yüzde 20 sini gördüğünde ve mutlu olduğunda kadın olmanın ne demek olduğunu anlayacaksın.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum