EKONOMİK ÖZGÜRLÜK
ÇİSEM ATEŞ

ÇİSEM ATEŞ

EKONOMİK ÖZGÜRLÜK

19 Temmuz 2018 - 02:37

Genel anlamıyla kendi parasını kazanan, kazandığını dilediği gibi harcayabilen insanlara ekonomisi özgür insanlar denir. 
Peki bunun derinine inersek nasıl bir tablo ortaya çıkar?
Öncelikle standart bir asgari ücretle çalışıp, ödemeleri gelirini ucu ucuna karşılayan bir insanın ekonomik özgürlüğü yoktur. Yani soyut manada vardır ama reelde yoktur.

Çünkü ekonomik özgürlük aslında bir anlamda yediği içtiği giydiği gördüğü herşey ile kendine yaptığı yatırımdır. Peki kimlerin ekonomik özgürlüğü vardır? Geliri giderinden fazla olan insanların ekonomik özgürlüğünden bahsedebiliriz mesela. Yatırım yapabilen, fazla olan kazancını ticarete dönüştürebilen ve bundan kazanç duyan, hali hazırda bir malı mülkü bulunan insanların ekonomik özgürlüğünden bahsetmek mümkün. Fakat sorumlulukları olan geliri ile gideri aynı oranda olup, yatırım yapamayan insanların maalesef ekonomik özgürlüğü olamıyor. Bunun için extra çaba sarfetmeleri gerekiyor. Bu yüzdendir ki insanların bir çoğu tek bir işle uğraşmıyor.

Ülkemizin zorlu şartlarında 3 kişilik bir ailenin standart bir şekilde geçinebilmesi için anne babanın birbirlerine karşı sorumluluklarını bölmesi şart. Bireyin biri sabit bir şekilde sorumlu olduğu giderlere odaklanır ve ekonomik özgürlüğünü feda ederken, bir diğeri de çift kişilik ekonomik özgürlüğü yaratmaya çalışmalı. 
Çünkü her birey anlamsızca, kendi başına buyruk hareket ederse sorumluluklar arzuların gerisinde kalır. Sorumluluk bilincine sahip olmak çok önemlidir çünkü hayatımızın gidişatını hayatımızdaki sorumluluklar belirler. Ne kadar az maddi sorumluluğunuz olursa o kadar özgürleşirsiniz.


Standart koşullarda kadının çalışmadığı ve sorumlulukların çok olduğu bir ailede geçim sıkıntısı görürsünüz çünkü yük bir kişinin üzerinde kalmıştır. Dolayısı ile yine kişinin ekonomik özgürlüğünden bahsetmek imkansız hale gelir. Bir bireyin çalışıyor olması ekonomik özgürlüğünün olduğu anlamına gelmez. Çünkü kendi ayakları üzerinde durabilmekle ekonomik özgürlük aynı şey değildir.

Ekonomik özgürlük yeterli para demektir. Hesap yapmamaktır. Yetersiz geliyorsa o ekonomiksiz özgürlük olur :)


Bütün bireylerin sorumluluklarının az, geçim standardının yüksek, dayanışmanın bol ve ekonomik özgürlüğünün had safhada olması temennimle.

YORUMLAR

  • 0 Yorum