ELEŞTİRİ ÜZERİNE
ÇİSEM ATEŞ

ÇİSEM ATEŞ

ELEŞTİRİ ÜZERİNE

30 Mayıs 2018 - 05:34

Türk toplumu olarak eleştiriye ne kadar kapalı olduğumuzu bilmeyen var mı? 
Her duyduğumuz olumsuz düşünceler için karşı tarafa duvar örüyor çizgi çiziyoruz.

Ve hatta bunu artık suç sayarak, kişinin özel alanlarına giriyor sosyal medya hesaplarına kadar müdahale ediyoruz. Sırf kötü bir eleştiri bir yorum duymamak ve görmemek için.

İnsanlar duygularını düşüncelerini ve hatta fikirlerini söyleyemeyecek hale geldi. Suçlamak ile eleştirmek arasındaki farkı anlayabilecek çok az insan kaldı.

Eleştiriler sert olabilir, ve hatta belki farkında olmadan karşı tarafa inanılmaz derecede itici bile gelebilirsiniz. Belki kendisiyle ilgili problemleriniz olduğunu bile düşünebilir.

Güzel şeyler duymaya, pohpohlanmaya, takdir edilmeye alışmış insanlar için eleştiri adeta bir ceza gibidir. Çünkü o kendi yarattığı dünyasında her şeyin doğru olduğuna her şeyi doğru yaptığına inanır. Çünkü o çoğu zaman başkalarını rahatlıkla eleştirebilen kişidir. Samimiyeti kaldıramayanlardır.


Benim hayatımda en sevdiğim şey eleştiridir.
Eleştiri almayı da eleştiri yapmayı da çok severim.

Çünkü benim için eleştiri doğru bildiklerimin bir sınavı aslında. Kendini değiştirmek ya da geliştirmek için insanoğlunun önüne sunulan ikramlık bir kurabiye aslında.

Çok güzel söylenmiş bir söz var biliyor musunuz bilmiyorum.

Ne kadar çok kişi benimle aynı fikirdeyse o kadar çok yanıldığımı düşünürüm demiş Oscar Wild.
Bir tarafta eleştiriye açık bir kişilik,bir diğer tarafta onaylamayı ve sürekli takdir edilmeyi bekleyen topluluk arasındaki farktan doğan sonuçları tahmin etmek çokta zor değil.

Çokça eleştiri yapan insanların çevresinde insan kalmamasının sebebi budur. Dikkat edin bu tarz insanlar genelde yalnızdır. Ve hatta yalnız olduğu için bile eleştirilirler.  


Eleştirilmekten korkmuyorsan karşıma gel! 
Oturup çay içelim.

ÇİSEM ATEŞ

YORUMLAR

  • 0 Yorum