MESLEK SEÇİMİ
ÇİSEM ATEŞ

ÇİSEM ATEŞ

MESLEK SEÇİMİ

07 Haziran 2018 - 20:00

Aslında bugün hepimizin bildiği, sıklıkla da üzerinde durduğumuz ancak çok fazla konuşmadığımız bir konuya değineceğim.

Sevgili ebeveynlerle çok kısa sohbet etmek istiyorum. Meslek seçimi günümüz şartlarında anne baba olarak bizler için özellikle ve öncelikle maddiyatı ifade etmiş oluyor. Herkes çocuklarının iyi bir meslek seçimi ile geleceğinde yatırım yapmasını ve tercih etmiş olduğu meslekte yaşamını idam ettirecek maddi gelirler kazanmasını ister.  Ancak aslında gerçekte önemli olan ‘’ insan sevdiği işi yaparak mutlu olur ve mutlu olduğu işte başarı sağlar. Yani aslında işin özü;

Sevdiğin iş= mutluluk

Mutluluk = başarı

Başarı = kazanç

Kişi seçmiş olduğu meslekte bir ömür boyu tercihini yaşayacaktır ve durum o ki yanlış yönlendirmelerle ve anne baba baskısı ile bir çok genç yanlış meslek seçimi sonucu hayallerine ulaşamadan başarısız olmuştur.

Bir çocuk düşün eli kalem tutan, küçüklükten bu yana resim yapması istendiğinde hiçbir zaman resim yapmaktan hoşlanmayan ve hatta çizgileri bile birleştiremeyen birinden ressam olmasını beklemek çok yanlış olur. Bazı meslekler yetenektir. Diyeceksiniz ki yetenek geliştirilemez mi ? Evet geliştirilebilir ancak bu işi sevgiyle aşkla yapan bir birey kendini geliştirebilir. Adı üstünde yetenek geliştirme diyoruz. Olmayan bir yeteneği geliştiremeyiz öyle değil mi ? Bunun gibi yetenek isteyen meslekler için genç arkadaşları gönlü olmayan işlere zorlamamak gerekir. Resim müzik tiyatro bunlar kişinin doğuştan gelen genetik özelliklerine bağlı geliştirilmeye açık ancak kişinin isteği ile doğru orantılıdır.

Dershane tecrübemde rehberlik çalışmalarında gözlemlediğim 4+4+4 eğitim sistemine geçişle beraber ikinci dört yılı okuyan ortaokul çağına gelmiş liseye hazırlanan bir bireyi derslerindeki başarısızlık sebebi ile meslek lisesine göndermeyi düşünen çok fazla veli ile karşılaştım. Tembel öğrenci meslek lisesine gider düşüncesi tamamen uydurma bir düşüncedir değerli arkadaşlar. Ortaokulda maximum başarı sağlayarak teknolojiye ilgisi olan ve kendini bu alanda geliştirmek istediği için meslek lisesi tercih eden çok öğrenci tanıdım.

Aynı zamanda başarılı olduğunu bilerek Anadolu lisesi tercih eden, yeni sistemdeki adı YKS olan üniversite sınavına hazırlık sürecinin, Anadolu lisesine giderse yükseköğretimde daha fazla başarı sağlayabileceği düşüncesinde olan arkadaşları da gördüm.

Aslına baktığınız zaman mantık aynı.

Meslek lisesine giden öğrenci öğrenimini daha çok mesleki anlamda geliştirken, bir diğeri sınava ağırlık yönünde geliştiriyor. Burada dikkat edilmesi gereken temel nokta mesleki eğitimin ağırlıklı olarak verildiği meslek liselerinde üniversite sınavlarına hazırlıkta, diğer liselerde olduğu kadar yeterli derecede eğitim verilmemesi. Bu da kişinin azmine başarısına ve hedefine göre iki seçenekte doğru orantılıdır.

Diğer yönüyle mesleki liselerdeki bölümlere ilgi duymayan hedefini farklı sektörlerde devam ettirmek isteyen öğrencilerin Anadolu lisesi seçmeleri yerinde olacaktır çünkü az önce vermiş olduğum örnekte hedef=başlangıç olarak yorumlarsak öğrencilerinizin ilk seçimlerinizi liseye başlarken yapacak olduğunuzu önemle vurgulamak isterim.

Tıp, hukuk,mühendislik,psikoloji ve öğretmenlik alanlarına ilgi duyan genç kitleler için Anadolu liselerinin tercih edilmesi mantıklı olacaktır.

Benim çocuğum doktor olacak deme.

Senin çocuğun senin isteğine göre doktor olursa eğer ve işini severek yapmazsa biz nasıl otururuz o ameliyat masalarına?

Benim çocuğum avukat olacak hakim olacak savcı olacak deme.

Senin çocuğun senin isteğine göre avukat hakim savcı olursa, o adaleti zor bulursun.

Benim çocuğum mühendis olacak deme.

Senin çocuğun senin isteğine göre mühendis olursa, oturduğun taş binaların altında kalman şaşırılmayacak sonuç olur.

Bırak genç arkadaşı istediğini olsun, istediğini olsun kendi hayatına yönünü o versin ki sevdiği işi yaparak mutlu olsun, sevdiği işi yapmadığı için 10 bin lira kazanacağına sevdiği işi yaptığı için 5 bin lira kazansın. Eğer seçimini yanlış yaparsa da ders alsın.

Okumanın yaşı olmaz değerli arkadaşlar.

Her insan her yaşta okuyabilir, her yaşta hayatına farklı yönler verebilir.

Bir söz var ya hani ;

Sevdiğin işi yaparsan bir ömür çalışmış olmazsın.

Sen sevdiğin işi yap genç arkadaş. Varsın 3 kuruş eksik olsun.

YORUMLAR

  • 0 Yorum