PATRON VE LİDER
ÇİSEM ATEŞ

ÇİSEM ATEŞ

PATRON VE LİDER

26 Temmuz 2018 - 03:32

Bir tanımla başlamak isterdim ancak, bahsi geçecek konuların tanımını size bırakmak istedim. En çok aşina olduğunuz birkaç cümleyle başlamak doğru olur diye düşünüyorum.
Adam kendi işinin patronu olmuş rahat, burada patron sensin, patron ne derse o..

Bu cümleler bir yerden tanıdık geliyor mu size?

Ne kadar da egoist bir yaklaşım, oysa durum hiçte öyle değil.

Yönetici olmanın en temel kurallarından biri empati kurma düşüncesinden geçer diyorum ve söze başlıyorum.

Eğer sevilen bir patron olmak istiyorsanız öncelikle lider olmanız gerekmektedir. Patron kavramını zihinlerden silemeyiz, neticede kimse çalıştığı bir iş yerinde işte benim ‘’liderim’’ demez, çoğunlukla ‘’patronum’’ ya da ‘’yöneticim’’ diyecektir. Fakat lider özellikli bir patron olma durumunuz, yalın bir patron olmanızdan daha kulağa hoş gelir bir durum içine girecektir.

Çünkü patron duygusuzdur, oysa lider merhametlidir. Patron; sabit fikirli,esneklikleri olmayan, kendi hayatından başka kimsenin hayatını önemsemeyen ve empati kuramayan bir kimliğe sahiptir. Oysa liderin empati yeteneği gelişmiştir. Merhamet duygusu patrona oranla daha yumuşaktır. Bir probleminizi anlattığınızda ‘’bundan bana ne’’ demek yerine size genelde çözüm yolları sunacak ya da elinden gelmeyen bir durum ise anlayışlı davranmaya çalışacaktır.

Çünkü patron her zaman ‘’ben’’ der , lider ise ‘’biz’’ odaklıdır. Çalışan sayısının fazlaca olduğu bir şirkette bulunan patron, takdir ve övgüyü sadece kendisinin almasını ister. Çünkü ‘’ben’’ cildir. Kameralara yansıyan başarı tablosunu sanki tek başına sahip olmuşçasına böbürlenir. Oysa lider ‘’biz’’cildir. O her zaman mütevaziliğini korumuş, kendini ifade ederken bile başarımızın sırrı ekip çalışması ve verdiğimiz özveri sayesinde olmuştur cümlelerini kullanır. Yani kullandığı cümle kalıbında bile ‘’ verdiğim,aldığım değil; verdiğimiz,aldığımız,başarımız’’ şeklinde ifadeleri vardır.

Çünkü patron insanları kullanır, bugün sen yoksan yarın başkası var şeklindeki tutumuyla; bugün ne kadar çok çalışırsan benim için o kardır diyerek kişiye vasıfsız,önemsiz ve gereksiz muamelesi yapar ve hata kabul etmez. Oysa lider insanları geliştirir. Yapılacak olan işin hatasız olması için gerekli eğitimi verir, yetmediği yerde destek olur, destek olamıyorsa yol olur. Yapılan hataya müdahale eder,gerekirse çalışanın masasına oturur. Birey için bütün imkanlarını kullanır. Çünkü lider bilir ki uzun soluklu bir çalışan onun için başarı demektir, o yüzden insanları kullanmak yerine geliştirmeyi ve kendisine fayda sağlamayı amaçlar.

Ve patron her zaman korkulan kişidir. Yanlış yapmaktan, suç işlemekten, konuşmaktan, fikir söylemekten, izin almaktan, muhatap olmaktan korkulan kişidir. Çünkü onun kendinden başka kimseye samimiyeti yoktur. Oysa lider saygı duyulandır. Olmadığı ortamda bile arkasından ‘’ aman şimdi gelir oturur yine başımıza’’ denmeyen kişidir. Yaptığınız işe saygı duyan kişidir. Doğal olarak saygıyı hak ediyor olmasına şaşırmamak gerek.

Patron emir verirken, lider ekiple hareket eder, patron yap et yaz çiz derken, lider yapalım edelim yazalım çizelim der. Çünkü akıllı bir insan işinin takibini yapmasını bilendir. Bireysel olmak yerine görev vererek iş yükünü bile hafifletebilir.

Biri kısa vadeli düşünür, diğeri uzun vadeli düşünür. Artık kısa vadeli düşünen kişinin patron olduğunu biliyorsunuz söylememe gerek yok. Çünkü o günü kurtarma çabasındadır. Fakat lider verdiği emeğin karşılığını zamanla alacağını bilir. Ki bu gerçekten de böyledir,çünkü bahçeye ektiğiniz karpuz bile sulayıp biçerseniz size meyve olarak geri döner.

Patron her zaman patrondur, oysa lider her zaman meslektaştır. Bu ne demek mi ? Şu demek oluyor ki patron sen ne bilirsin, benden daha iyi mi bileceksin derken, bir diğeri bildiklerini öğretip kendi seviyesine getirmeye çalışır. Ve asla çalışanına bir unvan koymaz.

Biri sürece odaklanırken diğeri insanlara odaklanır. Patron sürece odaklanır çünkü bugün şirkete kaç tane müşteri kazandırdığın onun için en önemli detaydır. Oysa lider insanlara odaklanır, eğer ortada bir başarısızlık varsa neden ve ne sebeple olduğunu tespit ederek yeni bir bakış açısı ortaya koyarak işini geliştirmeye çalışır.

Ve zamansızlıktan şikayet eden şu insanların yüzde 90 kesiminin patron olduğu çok büyük bir ihtimal, çünkü patron tüm kontrolü kendi elinde tutar, lider ise yetkilendirir ve takip eder. Biri zamanı verimli kullanırken diğeri patronculuk oynar egosunu yüceltir.

Lider vasıflı bir patron olmanız dileğimle…

YORUMLAR

  • 0 Yorum