SEÇİM AREFESİ
ÇİSEM ATEŞ

ÇİSEM ATEŞ

SEÇİM AREFESİ

14 Haziran 2018 - 16:38

Ne kadar da seçim arefesi, ne kadar da bol vaatler, ne kadar da siyasi gündem başlıkları..
Şu son 2 haftadır haber başlıkları kimin ne yapacağı ve kimin ne yaptığı ile ilgileniyor. Tc. vatandaşı olarak bütünsel düşünmemiz gerektiği yerde bireysel düşünür olmuşuz. Hangisi işimize geliyorsa onun tarafını tutar olmuşuz, hem görmezden gelip,hemde görmez olmuşuz. Başı kapalının başı açığa, başı açığında başı kapalıya duvar ördüğü zamanı yaşıyor olmuşuz.  Kimsenin içini bilmeden..

Fikir ve düşüncelerimizi açık açık ifade ettiği için kendisine taraf olan taraf olmuşuz. Maç izlercesine hırslı, maç sonucuna göre birbirimize ukalaca nispet yapar olmuşuz.

Bölünmüşüz..

Aynı topraklarda yaşadığımız insanlarla, yaşam tarzımız konusunda bile ikiye bölünmüşüz.

Bölünmek yetmemiş yargılanmışız, dışlanmışız,görmezden gelinmişiz.

Bedelli çıksada şu askerlikten muaf olsam, yasa çıksada emekli olsam, vergi borçlarına af gelse de rahatlasam diye düşünmekten milletimizi düşünmez olmuşuz.

Kim kime ne kadar çok şey verirse o kadar taraf olmuşuz işte.

Kimse olaya bütünsel bakıp birlik ve bütünlüğü sağlayarak güçlü bir ülke olmanın peşine düşmemiş ve yine hiç kimse demokratik, uygar bir toplum oluşturmak için neler yapılabilir diye düşünmemiş. Kelimelerini seçerek söylemiş, birini söylerken birini yutmuş..

 

Bir ülkenin yaşanabilir olması için en önemli şey demokrasi, insan hakları ve özgürlüktür. Bunlar olmadan gelişmekten nasıl bahsedebiliriz? Kaldı ki dünya artık bilişim ve teknoloji çağına girdi, gelişmiş ülkelere bir bakın,bu çağda beton döken değil teknolojiye, bilişime,eğitime yatırım yapan kazanıyor. Susarsak,konuşmazsak,önemsemezsek, eğitim, bilim, teknoloji ,demezsek lüks konutlara,cbeton yığınlarına bakıp vay be demeyi bir kenara bırakmazsak, gelecek kötü geliyor arkadaşım. Sen.. Değiştir.. Eğitim sistemini değiştir. Gelişebilirliğin önceliklerini değiştir. Bilimi geliştir.. Geçenlerde okumuş olduğum bir röportajda İngiliz büyükelçisi Jane Marriot eğitimle alakalı çok güzel bir konuya değinmiş ve demiş ki; En zeki öğrenciler tıp ve mühendisliğe gidiyorlar. İkinci derece mezunlar ise iş idaresi ve iktisat gibi bölümlere giderek birinci derece mezunların yöneticisi oluyorlar. Üçüncü derece mezunlar ise siyasete yöneliyorlar ve ülkenin siyasetçileri olarak birinci ve ikinci derece mezunlara hükmediyorlar. Fakat eğitimde tamamen başarısız olanlar ise ordu ve emniyete katılarak siyaset ve iktisada tahakküm ederek onları mevkilerinden indirip isterlerse öldürüyorlar. Gerçekten dehşet verici olan ise asla hiçbir okula gitmeyenler din adamı oluyor ve herkesin kendilerine itaat etmesini sağlıyorlar.

Bence yeterince açık.

Sevgi ve selamlarımla.

İnstagram: cisematesblog

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum