ANNELER GÜNÜNE ÖZEL ANNEME MEKTUP
Tuğba Yaman

Tuğba Yaman

TUĞBA YAMAN

ANNELER GÜNÜNE ÖZEL ANNEME MEKTUP

05 Mayıs 2021 - 22:39

Bu yazı benim ikinci köşe yazım olmakla birlikte anneme anneler günü armağanımdır.
Annem benim en büyük destekçim, en yakın arkadaşım. Duygularımı satırlara dökebilmeyi ondan öğrendim. Çünkü o da öyle yapar. Ben küçüklüğümden beri anneme çeşitli yazılar yazarım. Evin farklı köşelerinden anneme yazdığım mektuplar çıkar. Ne demişler “Söz uçar, yazı kalır.” Bu sebeple yazılar önemlidir bizim için, çok önemli. Yazdığım yazıları, kendime ait duygularımı ve düşüncelerimi aktarabildiğim, sizlere ulaşabildiğim ve hislerimi geçirebildiğim bir köşeye sahip olduğum için çok şanslıyım. Hem de bu köşe, üniversite yıllarımın geçtiği şehrin gazetesinde. Edirne’de… Bu yüzden bu köşe benim için çok kıymetli. Şöyle baktığım zaman nereden bilebilirdim ki; 2021 yılının anneler gününde, anneme aktardığım duyguların Edirne Gazetesi’nde köşemde yayınlanacağını. Bu yüzden hayatın sürprizlerle dolu olduğuna inanıyorum. Siz, siz olun hayal kurun ve isteyin. Umudunuzu kaybetmeyin çünkü hayat sürprizlerle dolu. Hiç beklemediğimiz anda hiç beklemediğimiz şeyler karşımıza çıkabiliyor. Ne de olsa kapı, kapıyı açıyor.
Ben anne değilim, bir annenin 22 yaşındaki kız çocuğuyum. Ne kadar büyük görünmeye çalışsam bile aslında halen bir çocuğum. Hele ki annemin gözünde. Siz bir de annemin gözünden görün beni, o küçük kız çocuğunu… 21. Yüzyıldayız ve halen kadınların toplumda ötekileştirildiğine şahit oluyoruz. Bu açıdan bakıldığında; kadın, cinsiyetçi söylemlere maruz kalıyor. Kadın, şiddete uğruyor. Kadın toplumun her yerinde eşitsizliklerle, ayrımcılıklarla karşı karşıya kalıyor. Kadın için “Elinin hamuruyla erkek işine karışma” deniyor. Kadın ise diyor ki: “Çocukta yaparım kariyerde.” Ve bende bir kadının, bir annenin kız çocuğu olduğum için sonsuz gurur duyarak, mektubumu sizlerle paylaşmak istiyorum:
“Ben bir kadından dünyaya geldim ve çok şanslıyım. Biliyorum annelik çok güzel bir duygu ama o annenin çocuğu olmak daha güzel bir duygu, inan bana anne. Birine ışık tutmak, yol göstermek, anlamak, dinlemek, hissettiğini hissetmek, empati kurmak... Bunlar benim için çok kıymetli duygular. Ve ben seninleyken, bu özel duyguların hepsini tadıyorum anne. “Çocuk, ailenin aynasıdır” derler. Ben senden böyle öğrendim, senden öğrendiğimi yapıyorum. Yaptıkça, yaşıyorum. İnsanın anlaşıldığı ve anlaşıldığını hissetmesi kadar güzel bir his yok. Ben bu duyguyu doya doya yaşıyorum anne. Çünkü sen benim ışığım oldun. Biliyorum sende benim gibi hissediyorsun. Bana ışık tutuyor, yol gösteriyorsun. Bu bir anneler günü yazısı anne, senin için yazdım, sana yazdım. Ve anne şunu bilmeni istiyorum ki; Sen yanımda yokken ben hep sen oluyorum. Meğerse senden o kadar çok şey öğrenmişim ki farkında değilmişim. Beynim düşüncelerinle kalbim duygularınla dolu. Gözlerindeki ışığı görüyorum, kalbinin sesini duyuyorum. Benim için hep varsın ve çok özelsin. İyi ki varsın anne, iyi ki varsın.”
“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır” derler. Benim de başarılarımın arkasında, benim en büyük destekçim annem var. “Hayattaki en büyük şans ilgili bir anne babaya sahip olup yüreğe ve zihne dokunan öğretmen elinde gelişip büyümektir” derler. Ben bu sebeple kendimi çok şanslı hissediyorum. Başta annem Ayşe Yaman olmak üzere, tüm annelerin anneler gününü en içten dileklerimle kutluyorum. Bir gün değil annelerimiz her gün kıymetlisiniz. Hepimizin annesi çok değerli, onlar iyi ki varlar. Siz iyi ki varsınız. Anneler gününüz kutlu olsun.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum