CENNET VATAN TÜRKİYE'Yİ CEHENNEME ÇEVİRDİLER
Tuğba Yaman

Tuğba Yaman

TUĞBA YAMAN

CENNET VATAN TÜRKİYE'Yİ CEHENNEME ÇEVİRDİLER

31 Temmuz 2021 - 09:29

Siz hiç bitmek bilmeyen ve sonu gelmeyen bir korku filmi izlediniz mi? İzlemeye lüzum yok aslında şu an canlı canlı yaşıyoruz. Türkiye alev alev yanıyor. 28 Temmuz’dan itibaren sanki bir kâbusun içindeyim ve bir an önce uyanmak istiyorum. Manavgat’taki yangında ineklerine “ne olur gelin” diye ağlayan amcaya mı üzüleyim, yoksa “20 yıllık birikimimiz evimiz yandı” diye ağlayan başka bir amcaya mı üzüleyim… Masum canlara bu çaresizliği yaşatan mahluklar için söylenecek söz çok aslında ancak dilim varmıyor, ne diyeceğimi bilemiyorum.
Acımasız olan asla doğa değil acımasız olan tek bir canlı var o da insan! Bir yandan covid-19 ile mücadele ederken, diğer yandan Marmara denizini kaplayan deniz salyası olarak bildiğimiz müsilaj ile mücadele başladı. Şimdi ise adeta cehennemi yaşıyoruz. Yeşiliyle mavisiyle cennet vatan olan ülkemiz şimdi taşıyla toprağıyla cayır cayır yanıyor. Antalya’ya giriş yaptığınızda, Mustafa Kemal Atatürk’ün: “Hiç şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir” sözüyle karşılaşırsınız. Şimdi ise dünyanın en güzel yeri olan ilin, ilçesi Manavgat yanıyor. İstiklal marşımızın “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?” dizelerinde geçen cennet vatanımız yanıyor. Uğur Dündar’ın köşe yazısında denk geldiğim ve çok etkilendiğim bir yazıyı alıntılıyorum: Büyük düşünür Goethe, bir yerin ağaçlandırılmasını istemiş ama çevresindeki herkes burun kıvırmış, 20 yılda büyür demişler. O da “Ne duruyorsunuz hemen dikin” demiş… Yani anlayacağınız dikilen bir fidanın yetişkin bir ağaca dönüşmesi yılları alırken, an itibariyle ormanlarımız telef ediliyor ki zaten yanan sadece ağaçlar değil, yüzlerce hayvan kömür karası oluyor. Ormanların içindeki canlıların biz insanlar gibi can taşıdığı unutuluyor. Ne de olsa insan kelimesinin anlamı unutan demek, bu işkenceyi yapanlar sanırım bu anlama sığınıyorlar. Yoksa bir insanın göz göre göre dünyada cehennem ortamı yaratması asla kabul edilebilir bir şey değil. Türkiye’nin dört bir yanındaki insanların yüreklerini yakanlar, asla insan değiller. Türkiye’yi cehenneme çevirmek için çabalayanlar, cehennemde huzur bulan şeytanlardır.
Ben bu yapılanların asla tesadüf olduğunu düşünmüyorum. İzlediğimiz videolardan görüyoruz ki küçük küçük noktalarda yangınlar başlıyor. Rüzgar olsa yangın dağılır ancak yangın dağılmıyor, belirli noktalarda başlıyor. Sonucunda kuşlar kömür, insanlar mağdur oluyor. Elden bir şey gelmiyor yüreğimiz yanıyor. En acı duyduğum haberlerden birisi de 25 yaşındaki Şahin Akdemir’in motosikleti ile gönüllü olarak yangın yerine giderken “su taşımaya devam yangıncılara su taşıyacağız” diyerek video çekmesi ve ardından dumandan zehirlenerek yaşamını kaybetmesi… Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sonsuz sabır diliyorum. Yaşanılanlar için çok üzgünüm, yağmur yağsın ve alevler dinsin istiyorum. GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYEM…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum