LAVANTA TARLA GÜNLERİNDE GÖKYÜZÜNDEKİ MAVİ İLE...
Tuğba Yaman

Tuğba Yaman

TUĞBA YAMAN

LAVANTA TARLA GÜNLERİNDE GÖKYÜZÜNDEKİ MAVİ İLE YERYÜZÜNDEKİ MORUN BİRLEŞİMİ

15 Haziran 2021 - 10:16

Rengi mor, kokusu muhteşem, efsane bir bitkidir lavanta. Kendisi hem aromatik hem de tıbbi bir üründür. Kozmetikte parfüm, kolonya, sabun gibi ürünler üretilirken kullanılır. Arıcılıkta bal üretiminde; gıda da lokum, şekerleme üretilirken kullanılır. Özünden şerbetler yapılır. Saymakla bitmeyen mucizevi faydalarıyla olağanüstü bir bitki. Adeta şifa deposu kendisi. Lavantanın ilk ekiminin ve kullanımının yaklaşık üç bin yıl önceye dayandığı Eski Mısır’da belgelenmiş. Eski Mısırlılar lavantayı merhemlerde kullanırmış. Günümüzde ise lavanta yağının sakinleştirici, yatıştırıcı özelliği olduğunu biliyoruz. Böylesine değerli bir bitki… Ayrıca lavanta su istemediği için de diğer bitkilere nazaran yetiştirmesi daha kolay.
Edirne’de dördüncüsü düzenlenen Lavanta Tarla Günleri Festivali 11 Haziran’da başladı. Mor tarla Meriç köprüsünü geçince Karaağaç’a giden yolun solunda bulunuyor.  İnsan lavanta tarlasına girdiği zaman, kendisini rüyaya dalmış gibi hissediyor. Mordan eflatuna geçişin ahengi, sonsuz güzelliği, doğanın özgürlüğü, lavanta kokusunun beyinde bırakmış olduğu hazzı insana sanki rüya alemindeymiş hissi kazandırıyor. İnsanlar gidip lavanta tarlasını görmek, anı yaşamak istiyorlar. Ziyaretleri sırasında ise birçok fotoğraf çekilerek anı ölümsüzleştiriyorlar. Ben de bu insanlardan biriyim. Lavantaların arasında insanın ruhu dinginleşiyor, tazeleniyor. Gökyüzündeki mavi ile yeryüzündeki mor birleşiyor. Ortaya muazzam bir görüntü çıkıyor ve sonsuz mutluluk oluşuyor. Ayrıca Lavanta Tarla Günleri, Trakya bölgesinin ekonomisi için oldukça değerli. Edirne halkı, lavantadan yapmış oldukları el emeği ürünlerini festivalde satışa çıkarıyor. Böylelikle hem ziyaret hem ticaret, ikisi bir arada gerçekleşmiş oluyor.
Pandemi ilan edildiğinden beri, yani bir seneyi aşkın süredir Edirne’de değilim. Ancak bundan iki sene önce ben de gitmiştim tüm araziyi kaplayan ve boylu boyunca uzanan lavanta tarlasına. Harika bir atmosfer. Öbek öbek lavantalar tarlayı kaplıyor. Bahsettiğim güzelliğe şahit olmanız açısından yazımın sonunda; 2019 senesinde ziyaret ettiğim lavanta tarlasında çekilmiş olduğum fotoğrafımı sizlerle paylaşmak istiyorum. Lavanta tarlası değil de sanki harikalar diyarı. Eğer Edirne’de yaşıyorsanız, yolunuz Edirne’ye düşerse veya Edirne’ye yakın illerde yaşayıp gitme imkanınız varsa mutlaka mor tarlaları görmelisiniz. O atmosferin içine girmenizi tavsiye ediyorum, pişman olmayacaksınız. Aksine sizin de hayran kalacağınıza eminim. Gökyüzünün mavisi ve lavantanın moru arasında buluşup anı ölümsüzleştirmek dileğiyle sağlıcakla kalın.

YORUMLAR

  • 0 Yorum