YAŞAMAK İÇİN Mİ ÇALIŞIYORUZ YOKSA ÇALIŞMAK İÇİN Mİ...
Tuğba Yaman

Tuğba Yaman

TUĞBA YAMAN

YAŞAMAK İÇİN Mİ ÇALIŞIYORUZ YOKSA ÇALIŞMAK İÇİN Mİ YAŞIYORUZ?

26 Mayıs 2021 - 10:17

Yaşamak için mi çalışıyoruz yoksa çalışmak için mi yaşıyoruz? Bir haber kanalında geçti bu cümle. Bende bu soru üzerine oturdum düşündüm ve düşüncelerimi köşeme aktarma kararı aldım. Öncelikle soruyu daha iyi anlamak için kelimelerin anlamlarına bakalım. Yaşamak sözcüğü hepimizin bildiği gibi sağ olmak, canlı bir şekilde hayatımızı sürdürme anlamına gelmektedir. Nefes alıyorsak, kalbimiz ve beynimiz görevini eksiksiz yerine getiriyorsa yaşıyoruz demektir. Hayatımızı idame ettirme de bu noktada önemli. Çalışmak ise bir iş üzerinde emek harcayarak bir şey oluşturmak, ortaya bir şey çıkarmak anlamına gelmektedir.
Hepimiz insanız ve doğal olarak yaşamımızı daha rahat, konforlu bir şekilde geçirmek istiyoruz. Bu noktada ihtiyaçlarımızı ve isteklerimizi yerine getirmek için paraya ihtiyaç duyuyoruz. Para ise çalışılarak kazanılıyor. Peki çevremize şöyle bir baktığımızda her çalışan kişi yaşamını konforlu mu geçiriyor? Saatlerce, günlerce, haftalarca, aylarca, yıllarca çalışıyoruz ancak kazandığımız para hayatımızı daha konforlu şekilde geçirmemize yetiyor mu? Konforu bırak, ay sonuna para yetiyor mu? Çalışılarak elde edilen ücret; kira, fatura, mutfak masrafları, çocuk ihtiyaçları, okul, eğitim, sağlık, belki kredi veyahut borç vs derken elden uçup gidiyor.  Konfor nerede? Bu arada konfor, günlük hayatı kolaylaştıran maddi rahatlık anlamına geliyor. Bu noktada baktığımız zaman günlük hayatın koşuşturması içinde konfor sağlamak, ekstra bir aktivite yapabilmeye bazen ne para kalıyor ne de zaman. Demek istediğim konfora para kalmadı ki.
Çok sevdiğim bir sözü bu noktada paylaşmam doğru olacaktır. “Gençlik döneminde zamanınız var, enerjiniz var ancak paranız yok. Çalışma döneminde enerjiniz var, paranız var ancak zamanınız yok. Emeklilik döneminde ise paranız var, zamanınız var ancak enerjiniz yok.” Yazımın ilk paragrafının ilk cümlesini tekrar hatırlatmak isterim. Yaşamak için mi çalışıyorsunuz yoksa çalışmak için mi yaşıyorsunuz? Eğer yaşamak için çalışıyorsanız; evet temel ihtiyaçlarınızı ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılamak için çalışmak zorundasınız. Böylelikle yaşamınızı idame ettirirsiniz. Ancak bir de çalışmak için yaşamak var. En acısı da bu. Çünkü insanlar düşük ücretler karşılığında uzun saatler boyunca çalışıyor, çalışmak zorunda kalıyor. Bu noktada iş ve yaşam dengesinin iyi ayarlanması gerekiyor. Ancak içinde bulunduğumuz kapitalist sistemde bunun önüne geçmek ne kadar mümkün bilemem. Tüketim çağının içindeyiz. Çalıştıkça daha çok sahip olmak istiyoruz. Sahip oldukça lüksün tadına varıyor ve daha çok çalışmak istiyoruz. Böylelikle kapitalist sistemin kölesi haline geliyoruz.
Bence güzel olan yaşamak için çalışmaktır, çalışmak için yaşamak değil. Bu noktada Konfüçyüs’ün çok anlamlı bulduğum bir sözüyle yazımın kapanışını yapmak istiyorum. “Sevdiğiniz işi yaparsanız, bir gün bile çalışmış sayılmazsınız.” Sevdiğimiz işi yapabilecek imkanı bulabilmek pek mümkün müdür bilmem ancak bir de şöyle bir seçenek var: “Sevdiğiniz işi yapamıyorsanız, yaptığınız işi seviniz.” Çalışmak için yaşamayın aksine yaşamak için çalışın. Yaşamda tüm güzellikleri tadın. Hoşça kalın, sağlıkla kalın.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum