BOSTANCI ESTİ GÜRLEDİ

BOSTANCI ESTİ GÜRLEDİ

12 Şubat 2018 - 05:55

2017 yılının Enez Yılı ilan edilmesi konusunda da açıklamalar yapan Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, “2017 Yılı Enez Yılı olarak ilan edildi. Festival düzenledik. 20-30 bin kişi katıldı. Enez Yılı ilan edenler bir ‘Hayırlı olsun’ bile demediler. 2017 Enez Yılı tam bir fiyasko haline dönüştü.


Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, düzenlediği basın toplantısıyla kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi.

 

Bostancı, görev yaptıkları 4 yıl boyunca belediye bütçesini 6 katına çıkardıklarını ve borcu 15-20 milyon lira azalttıklarını ifade etti.

Enez Belediye Başkanı Abdullah Bostancı, 4 yılda yapılan hizmet ve yatırımlar hakkında bilgi vermek üzere Enez Belediye Binası’nda Enez Halkı ve basın mensuplarıyla bir araya geldi. Bostancı göreve geldiklerinde belediye bütçesinin 5 milyon lira, borcun ise 56 milyon lira olduğunu, çalışanların 12 ay boyunca maaş almadığını ve belediye kapısında icra memurlarının beklediğini ifade etti. 4 yıllık görev süresi boyunca belediye öz bütçesini 13 milyon liraya, kurulan kilit taş fabrikasıyla birlikte ise 32-33 milyon liraya çıkardıklarını belirten Bostancı, yapılan tüm yatırımlara rağmen borcun da 15-20 milyon lira azaltıldığını söyledi.

İşsizliği 4 yılda çok büyük oranda azalttıklarını aktaran Bostancı, “2014 yılında Enez’deki işsizlik oranı yüzde 70’ti. İŞKUR rakamlarına göre geçen yıl yapılan bir toplantıda, Enez Edirne’nin işsizliği yüzde 10’un altına düşen tek yer. 4 yılda geldiğimiz nokta bu.” dedi.


”İŞÇİ SAYISI ARTTI”
Göreve geldiklerine belediyede 54 kişinin çalıştığını belirten Bostancı, “4 yılda bu sayıyı yaz aylarında 400’lere, kış aylarında ise 200’lere çıkardık. Yeni araçların filomuza katılması ve fabrikanın açılması işçi sayısının artmasında büyük etkenler oldu.” ifadelerini kullandı.

Enez’e 30-35 milyon liralık kilit taş döşenmesi gerektiğini, bunları satın almak yerine fabrika kurarak temin etme yoluna gittiklerini söyleyen Bostancı, “Enez’e 30-35 milyon lira değerinde kilit taş döşenmesi gerekiyordu. Biz bu parayı vermek yerine yüzde 10’u fiyatına fabrika kurduk. Hem fabrika kurduk kendi taşımızı ürettik daha düşük fiyatlara hem de Enez’deki işsizliği azaltmış olduk. Bu fabrikadan 300-400 bin metrekare kilit taş döşedik Enez’e. Fabrikanın iş hacmi şuanda 20 milyon lira.” dedi.
 

Enez’in diğer ilçeler gibi olmadığını ifade eden Bostancı, bu konuya şöyle açıklık getirdi: “Projeler üretiyoruz. Örneğin Pazar yeri projemizin çoktan bitmiş olması gerekiyordu. Ancak Enez, diğer ilçeler gibi değil. Yerlerimizin çoğu SİT alanı. Herhangi bir şey yapmak istediğimizde, yapımının uygun olup olmadığına bakılması gerekiyor. Bugün alınan kararı 2 yıl sonra ancak uygulayabiliyoruz. Pazar yeri projesi kapsamında 26 Şubat’ta ilk kazma vurulacak, 15 Haziran’da da açılışı gerçekleşecek.”

 

“2017 ENEZ YILI, FİYASKOYA DÖNÜŞTÜ”

2017 yılının Enez Yılı ilan edilmesi konusunda da açıklamalar yapan Bostancı, “2017 Yılı Enez Yılı olarak ilan edildi. Festival düzenledik. 20-30 bin kişi katıldı. Enez Yılı ilan edenler bir ‘Hayırlı olsun’ bile demediler. 2017 Enez Yılı tam bir fiyasko haline dönüştü. Hiçbir şey yapılmadı Enez için. Bu yılda bir festival düzenlemeyi düşünüyoruz. 20-21-22 Temmuz tarihleri olarak düşündük festival tarihini ancak Kırkpınar’ın düzenleneceği tarihe göre değişiklik gösterebilir bu tarih. ” şeklinde konuştu.
 

Edirne’nin Büyükşehir olup olmayacağı konusuna da değinen Bostancı, “Edirne kesinlikle Büyükşehir olmayacak. Bütünşehir olma ihtimali var, bunun üzerinde çalışılıyor. Edirne’ye bağlanmayacağız bu çok net bir durum. Edirne’nin kendi sorunlarını bitirmeden 200 km ötede bulunan Enez’e yetişmesi zaten mümkün değil.” dedi.
 

KEŞAN-ENEZ YOLU VE DOĞALGAZ NE ZAMAN YAPILACAK?

2018 yılı içerisinde yapılacaklar hakkında da bilgiler veren Bostancı, “Keşan-Enez yolu ek ödenekten 2018 yılı içerisinde yapılacak. 56-58 kilometre arasında bir yol olacak, bu yol. Doğalgaz hakkında 2018 yıl sonu ya da 2019 ocak ayında ilk kazma vurulacak. Bitimi 2023 yılını bulabilir. 2. Toki 2018 yılında yapılacak.” dedi.

Vaat edip yapamadıkları hakkında da bilgi veren Bostancı, “60 dönümlük park, hizmet binası ve köylerin temizlenmesi konularını yapamadık. Bunlar bizle alakalı durumlar değil. Çok uzun ve maliyetli projeler. Bu konularda biraz zayıf kalmış olabiliriz.” dedi.

Kaynak: Bekir TÜCCAR
Bu haber 2647 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK