EKMEK KAPISI

10 Ocak 2018 - 06:16

Edirne’de farklı nedenlerden dolayı eğitim ve öğretim hayatlarına devam edemeyen öğrenciler, Kilim Group Kartaltepe Mensucat Fabrikası’nda çeşitli iş dallarında eğitim alarak çalışmaya başladı. 14-18 yaş aralığındaki beş öğrenci, ‘Usta-Çırak’ modeliyle yetişerek, meslek sahibi olacaklar.

Okul hayatına çeşitli nedenlerden dolayı devam edemeyen öğrenciler “Mesleki Eğitim Projeleri” kapsamında eğitim alıp meslek sahibi olacaklar. Edirne’de farklı nedenlerden dolayı eğitim ve öğretim hayatlarına devam edemeyen öğrenciler, Kilim Group Kartaltepe Mensucat Fabrikası’nda çeşitli iş dallarında eğitim alarak çalışmaya başladı. 14-18 yaş aralığındaki Öğrenciler, hangi meslekte daha başarılı olduklarının tespitinin ardından fabrikada ‘Usta-Çırak’ modeliyle yetişerek, meslek sahibi olacaklar. Elektrik Tesisat ve Pano Monitörlüğü, Soğutma Sistemleri ve Makine Bakım-Onarım dallarında eğitim alan öğrenciler, ileriki yıllar da çalıştıkları dallar da uzman birer insan haline gelecekler. Edirne Valisi Günay Özdemir, Kilim Group Kartaltepe Mensucat Fabrikası’nı ziyaret ederek, öğrenciler ve ustalarının çalışmalarını yerinde inceledi.

“BİR ADIM ATTIK”
Vali Özdemir, konu hakkında basın emekçilerine bilgi verdi. Vali Özdemir; “Hem sosyal anlam da hem ekonomik anlam da gençliğimizin ve geleceğimizin kurtarılmasıyla ilgili bir adım atma konusun da Edirne’de bir faaliyet yaptık. Bu faaliyeti özellikle ekonomik anlam da şuan da ihtiyacımız olan ara eleman yetiştirme konusun da Türkiye’nin gerçekten çok büyük bir sıkıntısı var. Şu anda ihracatımız günden güne artmakta ve 2023 yılında da aslında milli gelirimizi de 20 bin dolarlara çıkarmayı hedefliyoruz. 2023 yılındaki hedefimizi gerçekleştirmemiz için insan gücümüzü, kaynağımızı, ekonomik anlamdaki değerlerimizi çok iyi kullanmamız gerekiyor. Zaten şuanda yetişmiş eleman, ara eleman konusunda sıkıntı çeken sanayicimizin eğer 2023 yılında milli gelirimizi 20 bin dolara çıkarabilmemiz için şuanda kullandığı, şuanda değerlendirdiği ara eleman kadar daha ara elemana ihtiyaç var. Bununda hızlı bir şekilde telafi edilmesi gerekiyor, hızlı bir şekilde yetiştirilmesi gerekiyor. Aynı zamanda da ülkemizin sosyal anlam da gençliğimiz de ciddi sıkıntılar var. Biz bu sıkıntıları da bu problemleri de hem işsizlik konusunda hem de sosyal problemler konusunda çözmeyle ilgili iş adamlarımız, milli eğitimimiz, özellikle Çıraklık Eğitim Merkezi olarak beraber bir adım attık” dedi. 

İSTİHDAM
İş istihdamı konusunda önemli bir konu olan Usta-Çırak ilişkisiyle meslek öğrendiklerini belirten Vali Özdemir; “İlk uygulamalara bu fabrikamızda başladık. Çünkü yeni bir uygulama. Henüz bir aylık bir uygulama. Bu uygulamaya başlarken de öncelikle Açık Lise dediğimiz Açık Lise deki gençlerimizin 14-18 yaş çocuklarımızın, özellikle lise çağında okula gidemeyen çocuklarımızın bir şekilde meslek edinmesi, bir şekilde istihdama kazandırılması ile ilgili bir çalışma. Biz bunu öncelikle milli eğitimimizle ne kadar Açık Lise de öğrenci var, onları tespit etmekle başladık. Daha sonra bölgemizdeki fabrikalardaki iş adamlarımızla görüştük” şeklinde konuştu. Vali Özdemir konuşmasının devamında ise; “Hemen hemen bütün fabrikalardaki iş adamlarımız ve fabrika sahibi arkadaşlarımız, hemşerilerimiz hepsi bu projeye destek verdi. Biz de yılbaşından önce başladık ve 2018 itibariylede bu işletmemiz de bu uygulamayı başlattık. 6 öğrencimizi başlatmıştık. Şuanda 5 tane öğrencimiz eğitim görüyor. Tabi zaman zaman gençlerimiz geliyorlar, gidiyorlar. Takip ediyoruz, onlarla ilgili de beraber çalışıyoruz. Bu çocuklarımız burada usta öğreticilerin yanında ders alıyorlar, staj yapıyorlar, burada eğitim alıyorlar. Aynı zamanda haftanın bir günü de biz bunlara teorik eğitim veriyoruz. Açık Lise öğrenimleri devam ediyor. Çünkü hiç bir öğrencimizin eğitimin dışında kalmasını istemiyoruz. Hem meslek edinecekler hem de liseye ve öğrenimlere devam edebilecek bir altyapıyı da beraber oluşturuyoruz. Hem bunlar eğitim de başarılı olacaklar. Çünkü eğitimle ilgili de hem kurslarını hem de derslerini takip ediyoruz. Hem de meslek edinme konusunda da ciddi bir meslek edinecekler. Bu öğrencilerimizin seçimini de öncelikle Açık Lise’de ki öğrencilerimizden belirledik. Velileriyle görüşüldü, öğrencilerle görüşüldü. Daha sonra da Milli Eğitim’de bir komisyon kurduk. Bu sınav, mülakat komisyonumuz gençlerimizin, çocuklarımızın istekleri doğrultusun da hangi alanda çalışacaklarsa onlarla ilgili mülakatlara tabii tutuldu. Ve o mesleklere de yönlendirildi. Farklı meslekler isteyenler var. Onları da bir şekilde farklı yerler de değerlendireceğiz. Diğer işletme ve fabrikalarla da çalışmalarımız devam ediyor, devam edecek. Ücret alıyorlar. Ücret konusu öncelikle 450 lira ücret alınıyordu. Bunun yarıya yakınını devlet iade ediyordu. Ama bu 450 liranın üzerinde işletmelerimiz daha fazla da ücret verebiliyorlar. Eğer çalışmalarından memnun olunursa, buradaki ilişkilerinden memnun olunursa ücretlerini arttırıyorlar. Biz ailelere bu konuda bir mesleği yoksa, herhangi bir yerde de çalışmıyorsa, eğitimin dışında da kaldıysa diyoruz ki biz hem eğitimini devam ettirelim hem de onları gerçekten şuanda sanayimizin ihtiyacı olan dünyanın ihtiyacı olan bir kalifiye eleman haline getirelim. Bizim ulaşamadığımız insanlar varsa onlarında biran önce Milli Eğitimle irtibata geçmesini istiyoruz” dedi. Edirne Valisi Günay Özdemir’in fabrika ziyaretine, İl Milli Eğitim Müdürü Hakan Cırıt’ta katıldı.

Kaynak: EKMEK KAPISI
Bu haber 2394 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DUYUN BU FERYADI!
DUYUN BU FERYADI!
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ