“HAYIRLI OLSUN”

“HAYIRLI OLSUN”

Edirne Belediye Meclisi 2018 Şubat ayı toplantısında personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı yöntemiyle çalıştırılan personelin işçi statüsünde istihdam edilebilmelerini sağlamak için EDBEL isimli ve 400 bin TL sermayeli yeni bir şirket kurulması da görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Kadroya toplamda bin 21 kişi alınacak.

07 Şubat 2018 - 06:58

Edirne Belediye Meclisi 2018 yılı Şubat Ayı Olağan Toplantısı Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Mecliste 4’ü gündem dışı olmak üzere toplamda 15 madde karara bağlandı.

“4 YILDA 41 PERSONEL ARTTI”

Başkan Gürkan Edirne Belediyesi’nde göreve başladığında 980 hizmet alımı personelin görev yaptığı süre içerisinde 41 personelin arttığını belirterek; “780’i hizmet alımı, 200’ü de temizlik işlerindeydi. 696 sayısı KHK ile başvurusunu aldığımız personel ise bin 21. Yani 980 kişiden 4 yıl içerinde 41 kişi artmıştır sadece. Bunlar yalan söylenecek konularda değil. Komisyonumuz kanun kapsamında, usul ve esaslar kapsamında çalışmalarını yapıyor. Süreci yürütüyoruz. Sınav takvimi de Çalışma Bakanlığı tarafından açıklandı. İçişleri Bakanlığı’nın talimatları gereği belediyelerde bir şirket kurulması gerekiyor. Belediyemizde bu anlamda bir şirketimiz yok. İçişleri Bakanlığı’nın talimatı gereği 15 Şubat’a kadar bu kararı alarak, Valiliğe bildireceğiz. Valilik de İçişleri Bakanlığı’na bildirecek. Onay gelince de şirketin resmi kuruluşunu yapmış olacağız. Bu şirket sadece işçi çalıştırılmasına yönelik bir şirket olacak. Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulduğu için şirketin tüm sermayesini, giderlerini de belediye bütçesinden ödeyeceğiz. Ekmek vermek dünyanın en güzel işlerden birisi. Devraldığımız 980 personeli 4 yılda bin 21’e çıkarmışız. Gerçekten bu kadar personele ihtiyaç var mı Edirne Belediyesi’nde? Yok. Ama şunu da görmek lazım belediyeler görev yaptıkları bölgede, yörede, ilde sosyal dengeyi de sağlıyor. İnsanlara iş verirseniz insanlar karnını, çoluk çoğunun rızkını illegal yollardan çıkarmaz. Toplumdaki suç oranlarının düşmesinde insanların aş ve iş sahibi olmasının çok büyük etkisi vardır. Biz işte bu yüzden bankamatik olanlar ve çalışmayanlar dışında bu sayılarla oynamadık” dedi. 696 sayılı KHK ile kamuda ve yerel yönetimlerde çalışan taşeron işçilerin kadroya geçtiğini ve kadro geçiş işlemlerinin devam ettiğini belirten Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Taşeron işçilerin kadroya geçmesinde emeği olan herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bu durum ülkenin gerçekten de kanayan yarasıydı. Bu siyaset konusu da değildir. Kim bunu yapmışsa takdire şayandır. Emek mücadelesinden gelen bir insan, bir vatandaş olarak da hükümetimize teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

MUHTARLIK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN KURULDU

Ayrıca mecliste; Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün 2018 mali yılı bütçesi ile birlikte Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün bünyesine alınarak Çevre Koruma ve Kontrol Birimi olarak faaliyet göstermesine karar verirken, belediye meclis kararıyla yeni bir müdürlük de oluşturuldu. Edirne Belediyesi Muhtarlık İşleri Müdürlüğü’nün kurulması yine Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi. Başkan Gürkan, hasta yakınlarının saldırısına uğrayan Edirne Sultan I.Murat Devlet Hastanesinde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuba Çıkmaz’a geçmiş olsun dileklerini sunarak, sağlık çalışanlarına yönelik gerçekleştirilen şiddeti bir kez daha nefretle kınadıklarını söyledi.               

 

ÇOK KONUŞULAN 2 DAVA SONUÇLANDI

AK Parti’li ve MHP’li 13 Belediye Meclis üyesi Edirne Belediye Meclis toplantısında yapılan “İl Encümen Üyeliği Seçimlerinde” ve “Alkollü Yerler” konuları hakkında açtıkları davaları kaybetti. AK Parti’li ve MHP’li 13 Belediye Meclis üyesi 2017 yılı Nisan ayında Edirne Belediye Meclis toplantısında yapılan il encümen üyeliği seçimlerinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Edirne Belediye Meclisi 2017 yılı Nisan ayı toplantısında “İl Encümen Seçimleri” Edirne’de çok konuşulan konulardan biri olmuştu. Seçim sırasında ‘usulsüzlük’ yapıldığını öne süren AK Parti’li ve MHP’li belediye meclis üyeleri, Edirne Belediye Başkanlığı hakkında Edirne Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun yanı sıra Erasta AVM’deki bir işyerine verilen alkol ruhsatı nedeniyle de üyeler ayrıca encümen seçimleri için de Bölge İdare Mahkemesi’nde ‘yürütmeyi durdurma’ istemiyle dava açmıştı. Dün gerçekleştirilen Edirne Belediyesi Meclisi 2018 Şubat ayı toplantısı sonrası duyuru gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan alkollü yerler konusunda hakkında; “İdare mahkemesinin 2017/1127 esas no’lu 2017/1966 sayılı kararıyla belediye meclisimizin almış olduğu karar onaylandı. Mahkeme gerekli mesafe şartı ve kısıtlama rivayet edildiği kararı alınmıştır” kararı alırken; “2017 Nisan ayında yapılan Belediye Meclisi İl Encümen Üyeleri seçiminde yapılan işlerin hukuka uygun olduğu” kararı alındı. AK Parti’li ve MHP’li 13 Belediye Meclis üyesinin açtığı davaları kaybetti.Belediye Meclisi’nde görüşülen maddeler;Kent Ormanı Kahvaltı Salonu’nda satılan ürünlere uygulanacak olan tarifeler için Belediye Encümeni’ne yetki verilmesi. Ulaşım Komisyonu’nca alınan 19.01.2018 tarih ve 2018/01 sayılı Ulaşım Komisyon kararı. Unvan ve Derece Değişikliği ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü’nün 26.01.2018 tarih ve E.266342 sayılı yazısı. Belediyemizde münhal bulunan 2 adet Ekonomist kadrosu için Tam Zamanlı Sözleşmeli Personel çalıştırılması ve aylık ödenecek net ücret tutarının belirlenmesi. 2018 Mali yılında Belediyemizde Zabıta ve İtfaiye Hizmetleri’nde fiilen çalışan personele 01.01.2018 tarihinden itibaren verilecek olan maktu mesai ücretlerinin görüşülmesi. İmar Komisyonuna havale edilen konular ile ilgili olarak imar komisyonunca alınan 01.02.2018 tarih ve 2018/01, 02, 03, 04, 05, 06, 07 sayılı imar komisyon kararları. 24-25 Şubat 2018 tarihlerinde Yunanistan’da gerçekleştirilecek olan Orestiada Tekvando Turnuvasına Belediyemiz Tekvando ekibinin görevlendirilmesi ile ilgili Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün yazısı. Ödenek Aktarılması ile ilgili Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün yazısı.

Kaynak: Bekir TÜCCAR
Bu haber 17450 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK