HIZLI TREN GARI VE X-RAY CİHAZI YAPILACAK

HIZLI TREN GARI VE X-RAY CİHAZI YAPILACAK

11 Ocak 2018 - 06:22

TCDD 1. Bölge Müdürü Hakan Yıldırım, İl Koordinasyon toplantısında yaptığı konuşmada; “Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gerçekleştirdiği projelerin kapsamında Kapıkule Garı yeniden planlanarak Hızlı Tren Garı ve trenlerin vagonları X-ray ile taranacak. Proje kapsamında tüm protokoller imzalandı” dedi.

 

Edirne Valiliğinin düzenlediği 2018 yılının ilk İl Koordinasyon Toplantısında Edirne hakkında detaylı bilgiler verildi. İl Koordinasyon toplantısına Edirne’de görev yapan Kurum ve Daire Başkanları, İlçe Belediye Başkanları ve kentin birçok alanında faaliyet gösteren birimlerin yetkilileri katılım gösterdi. Devecihan Kültür Merkezi toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda Edirne’de yıllardır tartışılan ve beklenen “Hızlı Tren” hakkında TCCD 1. Bölge Müdürü Hakan Yıldırım çeşitli açıklamalar yaptı.

 

BÜTÇESİ 12 MİLYON TL

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gerçekleştirdiği projelerin kapsamında Kapıkule Garı yeniden planlanarak Hızlı Tren Garına uygun bir şekilde yenilenerek,  trenlerin vagonları X-ray ile taranacak. Uluslararası tren taşımacılığındaki riskleri en aza indirmek amacıyla farklı tarama sistemlerinin de temin edilmesi yönünde yapılan çalışmalar sonucunda, Kapıkule Gar Gümrük Sahası’nda (1) adet Tren Tarama Sistemi kurulacak. Yatırım bütçesi ile 12 Milyon TL ile temin edilen sistem muayene ve kabul çalışmaları yapacak.

 

MEVCUT GAR KULLANILACAK

Edirne-İstanbul Hızlı Treninin kullanımı için güzergâhların belirlendiğini belirten Edirne Valisi Günay Özdemir, kentin tarihi yapı ve dokusuna zarar vermeden bir güzergâh hazırlanacağını ve istişarelerin devam edeceğini belirterek; “Hızlı Trenin kullanacağı güzergâh konusunda pek çok öneri ve çalışma yapıldı. Hızlı tren projesinin 6-7 ay uzamasının sebeplerinden biri de yapılan güzergâh tespiti için çalışmalar. Özellikle kentin siluetini etkilemeden ve de tarihi eserlere zarar vermemesi için uygun olan mevcut gar kullanılacak. Hızlı tren ve tren yolunun şehri bölmeden, şehrin ekonomisine ve turizmine katkı yapacak şekilde uzun bir planlamayla bu şekilde yapıldı” dedi.

 

KAPIKULE PROJE KAPSAMINDA

Yıldırım yaptığı konuşmada; “Hızlı Tren projesi Edirne’de gidiş-geliş olarak 2 ayrı hatla çalışacak. Mevcut Kapıkule Garı çok kötü durumda. Gümrük ve Ticaret Bakanlığının 12,5 Milyon TL’lik X-ray cihazı projesinin protokolleri imzalandı. Projelerin kapsamında Kapıkule Garı yeniden planlanarak Hızlı Tren Garı ve trenlerin vagonları X-ray ile taranacak. 15 gün içinde vagonlar X-Ray cihazından taranarak geçecek ve ‘İnsan Kaçakçılığı’ konusunda çok büyük faydalar sağlayacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Bekir TÜCCAR
Bu haber 4108 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DUYUN BU FERYADI!
DUYUN BU FERYADI!
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ