Reklam
  • Reklam
“MEB’İN PROJESİZLİĞİ”
Reklam

“MEB’İN PROJESİZLİĞİ”

13 Haziran 2018 - 05:10
Reklam

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanlığı son zamanlarda çok gündemde olan “Proje Okulları” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu projenin de altında kaldığı ve konu hakkında sorulara cevap veremediği vurgulandı.

 

Türkiye’nin sürekli değişen eğitim sistemi, Öğrenciler, Ebeveynler ve aynı zamanda Öğretmenleri de tedirgin etmeye devam ediyor. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) “Proje Okulları” adı altında bir girişim ile Türkiye’de pek çok okul ve öğretmenin akibetinin ne olacağına dair bilinmeyenler adeta eğitimde panik hali yaşatıyor. Edirne’de de konu hakkında açıklama yapan Eğitim-İş Edirne Şubesi MEB’in sürekli değişen eğitim sistemiyle hem öğrencileri, ebeveynlerini ve öğretmenler tedirgin ettiğini, Edirne’deyse konu hakkında MEB Edirne Müdürlüğü yetkililerinin bilgisi bile olmadığını vurguladı.

 

“BASİT SORULARIN CEVAPLARINI BİLE HENÜZ TAM OLARAK VEREMEMEKTEDİR”

Eğitim-İş Edirne Şube Başkanlığı, “Proje Okulları” adı altındaki proje hakkında yetkililerin merak edilenleri cevaplayamadığını belirterek; “Milli Eğitim Bakanlığı proje okulu uygulamasına geçileceğini 07/01/2015 tarihinde kamuoyuyla paylaşmıştı. Pilot uygulamalar başlatılmış ve akabinde ise öğretmen kıyımı diyeceğimiz çalışmasını son sürat yaşama geçirmiştir. Ülkemizdeki köklü okullarımızın içi tabiri caizse ‘tamamen boşaltılmış’ ve gözyaşları içinde öğrencileri, öğretmenlerine veda etmişlerdir Aradan 3 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen MEB, ‘proje okul nedir?’ proje okulun amacı nedir?’ gibi basit soruların cevaplarını bile henüz tam olarak verememektedir. İlgili yönetmelikler de birçok sorunun karşılığını verememektedir. Ancak çok net olduğu bir konu vardır ki proje okulu olarak kabul edilen okullarda 8 yılını tamamlamış öğretmenler kesin gidecektir 4 yılını tamamlamış olan ise ‘istenilen kriterlere’ uygun ise kalabilecek ve bir 4 yıl daha çalışabilecektir” dedi.

 

“EN BÜYÜK VEFASIZLIKTIR”

Proje kapsamında gerçekleştirilen Öğretmenlerin farklı okullara gönderilmesini vefasızlık olarak belirten Edirne şube başkanlığı; “Edirne ‘Proje Okul’ uygulamasına, geçen sene Akmercan Anadolu İmam Hatip okuluyla birlikte tanıştı. İlk yapılan icraat ise ‘hoşa gitmeyen!’ öğretmenlerin gönderilmesiydi. Eğitim öğretim başladıktan ve temel hedefi ‘proje yürütmesi’ beklenen bu okulda bir öğretim dönemi içerisinde hangi projelerin hayata geçirildiğini ya da alt yapısının hazırlandığını bizler de merak etmekteyiz. Çünkü İlgili yönetmeliğin 2. Maddesi der ki: ‘Bu Yönetmelik, yurt içinde ve yurt dışında yerli veya yabancı kurum ve kuruluşlarla veya başka ülkelerle işbirliği anlaşmaları çerçevesinde kurulan ve ulusal veya uluslararası proje yürüten okul ve kurumlar ile belirli eğitim reformu ve programları uygulayan okulların proje okulu olarak belirlenmesi ve Bakan tarafından onaylanması, bu okul ve kurumlara yapılacak öğretmen atamaları, yönetici görevlendirmeleri ile bu kapsamda tanımlanan proje okullarının bünyesindeki ortaokullara öğrenci seçilmesine ilişkin usul ve esasları kapsar’ Şimdi ise Edirne’de iki önemli okulumuz daha ‘Süleyman Demirel Fen lisesi’ ile ‘Sosyal Bilimler Lisesi’ proje okul kapsamına alınmışlardır. Aynı zamanda ‘nitelikli okul’ kapsamında olan bu okulları kıymetli yapan, değerine değer katanlar ise, oraya emek vermiş olan okul öğretmenleridir. Bir okulu hem nitelikli hem de proje okul haline getiren meslektaşlarımızı, sonrasında cezalandırır gibi başka bir okula göndermek, yapılabilecek en büyük vefasızlıktır” ifadeleri kullanıldı.

 

“SİYASİ AMAÇLARINIZ İÇİN DEĞİL, BİLİMSEL EĞİTİMDE GELİŞİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN REFORM YAPIN”

Eğitim’in gelişiminde reformun siyasi amaçlar için kullanılmamasını vurgulayarak; “Ancak daha da vahim olanı şudur ki bu iki lisemizdeki süreçlerin nasıl işleyeceğini il milli eğitim müdürlüğü dâhil hiç kimse bilmemektedir. Neredeyse her şeyi karmakarışık hale getirmeyi başaran Milli Eğitim Bakanlığı bu projenin de altında kalmıştır. Merak edilen en önemli konulardan biri de bu okullara atanacak öğretmenlerin nitelikleriyle ilgilidir. Öğretmen belirleme kriterleriniz nedir? Alanında liyakat sahibi olanları tespit etme görevi kimlere aittir? Daha da önemli olan soru şudur ki 4 yılını tamamlayan öğretmenlerin kalıp kalmayacağı yerine getirilecek öğretmenlerin kimler olacağı okul müdürlerinin inisiyatifine bırakılmıştır ya da birtakım vakıfların isteği doğrultusunda mı belirlenecektir diye sormadan edemiyoruz. Gördüğümüz şudur ki; eğitimde yaptığınız her şey, iyi olanı da kötü hale getirmektedir. Gerçek amacı eğitim öğretim olmayan liyakatsiz yöneticilerle bir yere varamayacağınız açıktır. Proje okul, nitelikli okul gibi süslü isimleri olan söylemlerle göz boyamaya kalkmayın, siyasi amaçlarınız için değil bilimsel eğitimde gelişimi gerçekleştirmek için reform yapın” şeklinde belirtildi.

Kaynak: Bekir TÜCCAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI