O CAMİ YAPILACAK !

O CAMİ YAPILACAK !

12 Ocak 2018 - 06:14 - Güncelleme: 21 Ocak 2018 - 22:38

Edirne’nin gündeminde Balkan Yerleşkesine yapılıp-yapılmayacağı belli olmayan “Cami” konusunda çeşitli söylemlere yönelik Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile görüştük. Tartışma konusu olan cami hakkında Rektör Tabakoğlu; “Bahsi geçen cami yapılacak ancak plan ve proje aşamasında. Ancak çevrede bazı söylemlerde yeşil alana zarar vereceği söyleniyor. Öyle bir durum söz konusu değil. Yeşile son derece saygılı olacağız” dedi.

 

Son günlerde Edirne’nin gündeminde çok konuşulan Trakya Üniversitesi (TÜ) Balkan Yerleşkesine yapılacağı basında ve sosyal medyada tartışma konusu olan “Cami” hakkında Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu ile görüştük. Rektör Tabakoğlu’na Cami’nin yapılıp-yapılmayacağı konularındaki tartışmalara yönelik sorduğumuz sorulara cevap verdi.

 

PLAN VE PROJE AŞAMASINDA

Rektör Tabakoğlu, tartışma konusu olan caminin yapılacağını, plan ve proje kapsamında olduğunu belirterek; “Balkan Yerleşkesine bahsi geçen cami yapılacak ancak plan ve projesi aşamasında. Ancak çevrede bazı söylemlerde ‘yeşil alana’ zarar vereceği söyleniyor. Öyle bir durum söz konusu değil. Yeşile son derece saygılı olacağız. Plan ve projesi de tamamen belirlendiğinde Cami hakkında detaylı bilgiler vereceğiz” dedi.

 

“CAMİ İÇİN TALEP ÇOK”

Balkan Yerleşkesine günde 50 bin kişinin giriş-çıkış yaptığını belirten Rektör Tabakoğlu, plan ve proje kapsamında olan cami için taleplerin de çok olduğunu söyledi. Tabakoğlu konu hakkında; “Bildiğiniz üzere Tıp Fakültemiz var. Buraya hastalarımız ve yakınları geliyor. Öğrenim gören 49 bin öğrencimiz var. Sadece Balkan Yerleşkesinde öğrenim gören 25 bin öğrencimiz mevcut. Hasta ve hasta yakınları, öğrenciler, burada işi olanlar veya buraya işlerini halletmek için gelenleri de kattığımızda nereden baksanız en az 50 bin kişi giriş-çıkış yapıyor. Neticede burada böyle bir ihtiyaç var ve cami için talep çok. Camiyi yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.Diyanet İşleri Başkanlığı ve cami için katkıda bulunmak isteyen hayırseverler önderliğinde yapılması planlanan cami için; “Trakya Üniversitesinin bütçesinden her hangi bir para harcanmaz. Diyanet İşleri Başkanlığı önderliğinde ve de katkı sağlamak isteyen hayırseverler tarafından yaptırılır. Bizimle alakalı değil” şeklinde konuştu.

 

EREN SORMUŞTU

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, kamuoyunda Balkan Yerleşkesi’nde ağaçlarla kaplı yeşil alan üzerine kurulacağı konuşulan cami ile ilgili gelişmeleri Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'na dayanarak Trakya Üniversitesi Rektörlüğü'ne sorular sormuştu. Dernek Başkanı Ayten Eren yönetim kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada, “Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak aldığımız duyum üzerine Trakya Üniversitesi Rektörlüğü'ne ''Bilgi Edinme hakkımızı kullanarak; 29 Aralık Cuma 2017 de bir dilekçeyle başvurumuzu yapmış bulunuyoruz. Kamuoyu olarak kentlilerimizin de duyarlı olmasını sağlamak için dilekçe örneğimizi kentlilerimiz ile de paylaşıyoruz. Verilecek yanıtın da kentlilerimiz ile paylaşacağımızı bildiririz” demişti.

Eren'in başvuru metninde şu kelimeler yer alıyordu; “Trakya Üniversitesi Rektörlüğüne;

Trakya Üniversitesi Rektörlüğü tarafından üniversiteniz Balkan Yerleşkesi içinde merkez kütüphanesinin alt bölgesine, ağaçlarla kaplı yeşil alan üzerine Cami yaptırılacağı Edirne kamuoyunca konuşulmaktadır.

Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği olarak üyelerimizin ve kamuoyunun bilgilenmesi, idari şeffaflık ilkesinin yaşama geçmesi, doğal varlıklarının geleceği açısından aşağıda belirttiğimiz hususlarda bilgi ve belge paylaşımını istemekteyiz.

1- Üniversiteniz Balkan Yerleşkesine Cami yapılacak mıdır?

2- Yapılacak ve yaptırılacak cami hangi alan üzerine inşa edilecektir?

3- Caminin yapılacağı alan büyüklüğü nedir? Hali hazırda bu alanın niteliği ve kullanım şekli nedir? Alan üzerinde kaç adet ağaç bulunmaktadır?

4- Cami inşası için Rektörlük kararı, Yönetim Kurulu kararı, Senato kararı alınmış mıdır?

5- Cami projesi teknik olarak hangi aşamadadır?

6- Üniversiteniz Balkan Yerleşkesi içinde kaç adet mescit bulunmaktadır?

7- Cami projesi ile ilgili olarak Edirne Valiliği ve/veya Edirne Belediye Başkanlığı ile hangi yazışmalar yapılmıştır?

8- Cami projesi için üniversite öğretim üyelerinin, öğretim görevlilerinin, çalışanlarının, öğrencilerinin ve Edirne halkının görüşlerine başvurulmuş mudur?

Konu ile ilgili kurum yazışmaları, plan ve proje, taslak çalışma, eskiz, yönetim kurulu kararı, senato kararı gibi bilgilerin ve belgelerin, CD veya basılı evrak olarak derneğimize verilmesini Anayasanın 74'üncü maddesi ve 3071 sayılı yasanın 7'nci maddesi ile 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 11'inci maddesi uyarınca saygıyla arz ve talep ederiz.

Kaynak: Bekir TÜCCAR/ÖZEL HABER
Bu haber 18310 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DUYUN BU FERYADI!
DUYUN BU FERYADI!
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ
U13 VE U19 KURALARI ÇEKİLDİ