“ÖZEL OKULLAR DAHA AVANTAJLI”

“ÖZEL OKULLAR DAHA AVANTAJLI”

10 Ocak 2018 - 06:13

Safir Okulları Edirne Kampüsü Yönetimi 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Edirne’de görev yapan Basın Emekçileriyle bir araya geldi. Kampüs Müdür Yardımcısı Yahya Şahin; “Bir çocuğunun devlet okulundaki maliyeti 7 bin 250 TL. Hangi çocuk devletten 7 bin 250 TL’lik eğitim alıyor. Bu bakımdan incelediğinizde özel okullar daha avantajlı” dedi.

 

Safir Okulları Edirne Kampüsü, Basın Emekçilerine yönelik anlamlı bir toplantı gerçekleştirdi. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kapsamında Basın Emekçileriyle bir araya gelen Safir Okulları Edirne Kampüsü Yönetimi, Edirne’nin eğitimdeki yerinden-basın emekçilerinin zorluklarına kadar pek çok konu konuşuldu.

 

Safir Okulları Edirne Kampüsü Müdürü Emin Polat ile Müdür Yardımcısı Yahya Şahin, Basın Emekçileriyle gerçekleştirdikleri konuşmalarda sorulan “Edirne, Türkiye eğitimin neresinde?” sorusuna durumun pek de iç açıcı olmadığını, devlet okulları ve özel okulları genelleyen konuşmasında “Asla. Edirne ilköğretimde 81 il içerisinde 37. sırada. Bu durumda hiç sağlıklı bir durum değil. Edirne’nin başarı sırası gittikçe de düşecektir. Edirne’de devlet okullarında bir elin beş parmağı kadar ilkokul, ortaokul ve lisede seçkin okullar var. Geri kalan tüm okullar ötekileştirilmiş” şeklinde ifade etti.

 

EDİRNE 37. SIRADA

Edirne’nin başarısızlık oranının yüksek olmasının “yeni müfredat” ile ilgisi olup olmadığını soran bir basın emekçisine Şahin’in yanıtı; “Edirne’ye geldiğimden beri bir takım incelemeler yaptım. Müfredat, tüm Türkiye’de geçerlidir. Mardin’de de aynı müfredat var. Ama Mardin’in başarı oranı Edirne’ye göre çok daha yüksek. Edirne’de bir elin beş parmağı kadar ilkokul, ortaokul ve liseler el üstünde tutulmuş, diğer okullar ise öğretmeninden imkânlarına kadar ötekileştirilmiş. Bu durumda ne yazık ki Edirne’nin eğitim alanında aşağı sıralara düşmesine neden olmuş” dedi.

 

“ÇOCUKLAR KİŞİLİKSİZ YETİŞİYOR”

Çocukların eğitim ve öğretim süresince sosyal hayatlarından uzaklaşmamasının bireylerin sağlıklı yetişmesi konusunda çok önemli bir konu olduğunu belirten Şahin; “Çocuklara eğitim vermek adına birçok sosyal aktiviteden uzaklaşıyor. Sosyal olmayan bir çocuk ise gelecekte ne iyi bir iş insanı olabilir, ne de iyi bir aile babası olabilir. Baktığınız zaman bu tür çocuklara 100 sorudan 95’ini doğru yapıyor ancak birey olarak yeterli donanıma sahip değil. Çocuklar kişiliksiz yetişiyor. Silik bir karaktere sahip olan çocuk içine kapanıyor. Bu çocuğu kesinlikle bir üniversiteye gönderemezsiniz. Bu türdeki çocuklar Kredi Yurtlar Kurumunun her hangi bir yurdunda bir odada 4 arkadaşıyla bir arada yaşayamaz” şeklinde konuştu.

 

“ÖZEL OKULLAR DAHA AVANTAJLI”

Şahin, toplum içerisinde “özel okullar” hakkında bilinen yanlış bilgilere de değindi. Şahin; “Özel okullar hakkında bilinen yanlışlıklar var. İlk olarak özel okulların devlet okullarına göre pahalı olduğu söyleniyor ancak şöyle bir durum var. Bir çocuğunun devlet okulundaki maliyeti 7 bin 250 TL. Hangi çocuk devletten 7 bin 250 TL’lik eğitim alıyor ve bunun yanı sıra yüzme, gitar gibi çeşitli spor faaliyetlerine de ekstra maliyet ödüyorsunuz” ifadelerini kullandı. Toplantı sonrası Safir Okulları Edirne Kampüsü yetkilileri ile Basın Emekçilerine bir takım hediyeler takdim ettikten sonra hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Kaynak: BEKİR TÜCCAR
Bu haber 3193 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DUYUN BU FERYADI!
DUYUN BU FERYADI!
"SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDET SON BULSUN"