SARAY 13 GÜNDE HARCIYOR

SARAY 13 GÜNDE HARCIYOR

09 Nisan 2018 - 06:15

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Alpullu’da düzenlenen mitingde zarar ettiği için özelleştirilip satılması planlanan Şeker Fabrikaları hakkında; “Şeker Fabrikalarını zarar ettiği için satmak istediklerini söylüyorlar. Ancak Cumhurbaşkanlığı Sarayı Şeker Fabrikalarının yıllık bedelini 13 günde harcıyor” ifadelerini kullandı. Akşener, söylemleriyle yine Türkiye’nin gündeminde çok konuşulacağa benziyor.

 

Cumhuriyet tarihinde halkın yumurtasından danasına, çiftçisinden işçisinden alınan bedellerle kurulmuş Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ve satılmasına “Hayır” diyenlerin arasında bulunan İYİ Partililer dün Alpullu’ya akın etti. Trakya’daki tüm İYİ Partililer, Dün Kırklareli Valiliğinin izin vermemesine rağmen Alpullu şeker fabrikasının önünde kurulan platformda şeker fabrikalarının satılmaması için bir araya geldi. Yoğun katılımın olduğu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in de katıldığı mitingde şeker fabrikalarının satılmasını istemeyen herkes sert bir şekilde iktidar partisini eleştirdi. Özellikle Akşener’in söylemleri yine Türkiye’nin gündemine çok konuşulacağa benziyor. Akşener konuşmasının genelinde özelleşen işletmelerinin sonrasında kapatılmaya mahkum olduğu ve AKP iktidarında Türkiye’nin tarımda ve ekonomide gerilediğini belirtti. Akşener şeker fabrikalarının neden özelleştirileceğine dair sorulara “Zarar ediyor” açıklamasını yapanlara tokat gibi bir cevap verdi. Akşener; “Özelleştirilmeye karşı değiliz. Ancak bunu madem özelleştirmek istiyorsunuz verin bu fabrikayı halka halk işletsin kooperatif olarak devam etsin çalışmaya. Tabii AKP’lilere soruyoruz ‘neden özelleştirmek istiyorsunuz, neden satıyorsunuz?’ diye bize ‘zarar ediyor’ diyorlar. Zarar ediyor diye satılan, Cumhuriyetin ilk yıllarında köylünün yumurtasını, danasını, tavuğunu satıp parasını bağışladığı bu fabrikaların yıllık maliyetini Cumhurbaşkanlığı Sarayı 13 günde harcıyor. Bütün fabrikalarımızın önemi var ama bu fabrikalar, Cumhuriyet'in vatandaştan borç para toplayarak yaptığı ilk fabrikalar. Bu fabrikalar milletin fabrikaları. Kardeşim devlet yönetmesin kabul. O zaman sendikalara pancar yetiştiricisine verin. Biz buna varız. Şöyle bir dümen yapıyor bunlar. Tekel’de de öyle yaptılar. Fabrikayı, çalışanı eskitiyorlar sonra da "bu fabrikalar iyi çalışmıyor" diyorlar. Diyorlar ki fabrikalar zarar ediyor. Saray'ın 13 günlük masrafı bütün şeker fabrikalarının zararına denk. Buradan sesleniyorum Sayın Erdoğan sadece 13 günle şekerin zararını karşılıyorsun. Hani diyorsun ya ‘Dünya 5’ten büyük’ bütün şeker emekçileri de birden büyüktür. İşçi, çiftçi, üretici birden büyüktür” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTLİK BANK + TOSUN= AKP”

Akşener, AKP’yi Çiftlik Bank ve insanları dolandırarak mağdur ettiği “Tosun” lakaplı Mehmet Aydın’a benzetti. Akmeşe; “Çiftlik Bank yok mu? Bir de tosun var hani. Çiftlik Bank vardı hani bunların arkadaşlarının çarpıldığı. Çiftlik Bank demek tosun demek. Tosun demek AKP demek. Çiftlik Bank + Tosun= AKP” dedi.

 

“FABRİKALARA PEŞKEŞ ÇEKTİRDİLER”

Özelleştirmenin fabrikaların sonu olduğunu, geçmiş dönemde gerçekleştirilen özelleştirme işlemlerinin pek çok kişiyi mağdur ettiğini vurgulayan Akşener; “Ben köyümde aileme ait tütün tarlasında çalıştım. Onlar ise tütünün, pancarın, ayçiçeğinin dahi tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar. Bunlar üreticilikten anlamaz alıp satmaktan anlar. Bakın TEKEL’i özelleştirdiler ne oldu? peşkeş çektirdiler. Türk Telekom’u özelleştirdiler ne oldu? Yandaşlarına mal ettiler. Milli ve yerli diyorlar kendilerine. Cumhuriyet'in mirası ne varsa sattınız. Sadece köprü yaptınız onu da yandaşlara verdiniz. Telekom'u yandaşlara sattınız, içini boşalttınız. Kadınlarımız diyor ki; Türkiye’de işler iyi gitmiyor. 'Meral hanım biz sizinleyiz' diyorlar. Bende buradan diyorum ki, bana bu yemenileri, tülbentleri hediye eden kadınlarımıza sahip çıkacağım. Nüfusun son derece küçük olduğu bu ilçede binlerce insan kadını, erkeğiyle bir araya geldiniz. Bizde sizin sesiniz olarak, AKP Genel Başkanı'na aynı soruyu sormaya geldik, sesiniz olmaya geldik. Umudunuzuz bu sefer eliniz olmaya geldik. Biz özelleştirilmeye değil, peşkeş çekilmeye karşıyız” şeklinde konuştu.

 

“İKTİDARIMIZDA 5 YIL İÇİNDE TÜRKİYE KENDİNE YETECEK”

“Gün geçtikçe korku duvarlarını yıkıyoruz. Allah sizden razı olsun. Bugün burada 92 yıllık Cumhuriyetin, Atatürk’ün bize mirası olan ve Tillerson’un gelip 3 saatlik bir görüşmenin ardından Saray'daki zatın yerine getirdiği Cargill’in talimatıyla 14 şeker fabrikamızın satışa çıkarılmasına dur demek için buradayız. Amerika’ya ‘Osmanlı tokatı atacağız’ diyenlere söylüyorum; Amerika’da Nişasta Bazlı Şeker kullanım kotası yüzde 1’in altında, Fransa’da yüzde 0,87. Amerika’daki çiftçi mazotunu 1 Liradan alıyor. Türk çiftçisiyse 5 Liradan aşağıya mazot bulamıyor. Allah şahidimdir ki iktidarımız süresince 5 yılda Türkiye’yi kendine yeten etini, samanını ithal etmeyen bir ülke haline getireceğiz. Çünkü üretmeyen bir millet yok olmaya mahkûmdur. Bizim iktidarımızla 5 sene içinde Türkiye kendine yeten bir ülke olacak. En büyük önem üretime verilecek”  ifadelerini kullandı.

Kaynak: Bekir TÜCCAR
Bu haber 6738 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
ACI GERÇEK
ACI GERÇEK