YABAN HAYATIMA DOKUNMA!
Reklam
Reklam

YABAN HAYATIMA DOKUNMA!

XIII. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi kapsamında, Trakya’da çektiği yaban hayat fotoğraflarıyla tanınan Ali Çıtak’ın sergisi yoğun ilgi görüyor.

13 Eylül 2017 - 06:14
Reklam

XIII. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresinde çeşitli doğa fotoğrafçıların da fotoğrafları sergileniyor. “Anadolu'nun Renkleri” adlı sergisi ile Prof. Dr. Ali Demirsoy, “Suyun Gerçek Sahipleri” adlı sergiyle Prof. Dr. Naime Arslan ve de “Trakya’nın Yaban Hayatına Dokunma” fotoğraf sergisi ile Ali Çıtak fotoğraflarını sergileniyor. İlkini İstanbul Büyükçekmece Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Ali Çıtak’ın “Trakya’nın Yaban Hayatına Dokunma” adlı sergisi kongre misafirlerinin yoğun ilgisini görüyor. Edirne’nin bilinmeyen yaban hayatını fotoğrafseverlerle buluşturan Çıtak, Gazetemiz Muhabiri ve Yazarı Bekir Tüccar’a sergi hakkında çeşitli bilgiler verdi.

 

YURTDIŞINDA SERGİLENECEK

Trakya’nın Yaban Hayatına Dokunma adlı fotoğraf sergisinin yurtdışında sergileneceğini söyleyen Çıtak; “Trakya’nın Yaban Hayatın Dokunma” adlı sergimde sadece Edirne’ye ait vahşi yaşamın içinde olan hayvanlar var.  Fotoğraflarımın baskısını Büyükçekmece Belediyesi tarafından yapıldı. İlk olarak sergim İstanbul’da açılmıştı şimdi 2. kez sergileniyor. Sergimde 62 fotoğraf bulunuyor. Çevre ve Ekoloji Kongresi sürecinde 5 gün boyunca sergim açık kalacak. Önümüzdeki Ekim ayında da Yunanistan’ın Dedeağaç beldesinde sergim açılacak. Türkiye’deki farklı illerin belediyeleri de sergimi kendi şehirlerinde sergilememi istiyorlar. Görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

 

“5 SAAT BEKLEDİM”

Sergide bulunan “Oluklu Yılan Sevişmesi” adlı fotoğrafını çekebilmek için 5 saat boyunca beklediğini belirten Ali Çıtak; “Edirne’deki vahşi yaşam ayrı bir güzellik. Bazı fotoğrafları çekmek için 1-2 saat beklemişliğim oldu. Her fotoğrafın yeri ayrı ancak ‘Oluklu Yılan Sevişmesi’ adlı fotoğrafımı çekebilmek için 5 saat bekledim” şeklinde konuştu.

 

AKINCI: “KENDİMİ AFRİKA’DA HİSSETTİM”

Trakya Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı ve Öğretim Görevlisi olan Selim Hakan Akıncı, Ali Çıtak’ın sergisinde yer alan fotoğraflara baktığında kendisini Afrika’da gibi hissettiğini belirterek; “Edirne’de böyle doğal hayatın böyle bir vahşi yaşamın olduğunu görmediğimiz veya tanımadığımız canlıları görmek ayrı bir duygu. Ali Çıtak hocamızın sayesinde Edirne’de yaşamını sürdüren canlıların olduğunu öğrendik. Trakya Üniversitesinde böylesine önemli bir kongrede böylesine önemli bir sergide ayrı bir mutluluk. Adeta kendimi Afrika’da hissettim. sadece Edirne’de değil, dünyanın dört bir yanında Ali Çıtak hocamızın sergisinin açılmasını istiyorum. Emekli bir tarihi öğretmeni olan Ali Çıtak hocamız bir meslektaş olarak, bir üstadımız olarak hayranız. Sabrederek emek harcayarak çektiği bu fotoğrafa bizim gurur kaynağımız. Ali Çıtak hocamıza çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

ZAFER: “EKOLOJİK GÜZELLİKLERİ BİZE TANITIYOR”

Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Ahmet Hamdi Zafer, Çıtak’ın fotoğraf sergisi sayesinde Edirne’deki görmedikleri ekolojik güzellikleri tanıdıklarını vurgulayarak; “Hocamın sergisini görünce şaşkınlığımı gizleyemedim. Ali Çıtak hocamız saatler, günler, aylar vs. gibi uzun zaman harcayarak çektiği fotoğraflar ayrı bir yer sahip. Edirne’de yaşadığını bilmediğimiz, göremediğimiz ekolojik güzellikleri bize tanıtıyor. Trakya Üniversitesine ve Ali Çıtak hocamıza sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Edirne’de bulunan doğaseverler veya fotoğraf sanatıyla uğraşan ve seven herkesin Ali Çıtak Hocamızın bu sergisini mutlaka fırsat varken gezip görmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

SOLMAZ: “BİLMEDİĞİM VE GÖRMEDİĞİM PEK ÇOK CANLI VAR”

XIII. Uluslararası Katılımlı Ekoloji ve Çevre Kongresi için Tekirdağ’dan gelen Hüseyin Solmaz, Çıtak’ın sergisi hakkında; “kongre için Tekirdağ’dan geldim ve fotoğraf sergisini görünce merak edip gezdim. Fark ettim ki bu fotoğraflarda Trakya’da bilmediğim ve görmediğim pek çok canlının olduğunu gördüm. Bilmesem Trakya’da çekildiğini Afrika’da veya o civarlarda çekildiğini düşünürdüm. Ellerine sağlık. Büyük emek var bu sergide” dedi.

Kaynak: BEKİR TÜCCAR
Bu haber 3996 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
Reklam
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MUTLULUKLAR
MUTLULUKLAR
MHP EMİN ADIMLARLA ÇALIŞIYOR
MHP EMİN ADIMLARLA ÇALIŞIYOR