COVİD-19 POZİTİFLİĞİ, ZORUNLU İZOLASYON VE MOTİVASYON


İki yıldan fazladır hayatımızda olan covid-19 farklı varyantlarla birlikte hayatımızdan çıkmamaya oldukça niyetli. Ülkemizde düşen vaka sayısı kış aylarıyla yeniden yükselişe geçti. Henüz kapanma söz konusu değil ancak gelir mi bilmem. Günlük olarak ise yaşantımıza devam ediyoruz. Ben bu kış ayında ilk defa covid-19 virüsüne yakalandım. Şimdiye dek hiç olmamıştım. Ancak bu sefer yaptırdığım PCR test sonucu pozitif çıktı. Ben de bu köşe yazımda yaşadığım süreci ve deneyimlerimi siz değerli okurlarla paylaşmaya karar verdim.
Birkaç gündür halsizdim aslında pek bir belirtim yoktu. Ancak halsizliğimin artması, üşümelerin başlamasıyla birlikte test yaptırmam gerektiğinin farkına vardım. Ve tabi ki sonucumun pozitif çıkmasıyla 14 gün zorunlu izolasyon sürecim başladı. İlk gün sağlık bakanlığından bir hanımefendi aradı ve ilaç kullanmama gerek olmadığını belirterek vitamin takviyesi almamı bildirdi. Ben de grip şeklinde olduğum için ve bazen ateş şeklinde üşümelerim olduğu için her evde bulunan bir ağrı kesici ateş düşürücü ilaç içtim. Süreci ise beslenmeme dikkat ederek ve vitamin alarak geçiriyorum. Test yaptırdığım günün gecesi şiddetli el ve bacak kaşıntım oldu. Kaşıntı sonucu bacağımda minik bir kabarcık çıktı ancak sabahına geçmişti. Testim de pozitif çıkınca araştırmalarım sonucu kaşıntı ve kabarmanın pozitiflikten kaynaklandığı sonucuna ulaştım. Bu da virüsün yeni bir belirtisiymiş. Çok şükür ki ben hafif atlatanlardanım. İki doz aşım tam, belki bundan kaynaklıdır bilemiyorum. Üçüncü doz aşıyı olacakken virüse yakalanmam sonucu aşıyı ertelemek durumunda kaldım.
En önemli şey sağlık bunu her yıl olduğu gibi yeni yıl da bir kez daha anladım. Önceden insanlar yeni yıla girerken öncelikli olarak para, aşk dilerlerdi. Covid-19 virüsüyle birlikte dileklerimiz de değişti. İnsanın bedenen ve ruhen sağlığı yerinde olmayınca her şey anlamını yitiriyor sanki. Her şey boş geliyor. İzolasyon sürecinde önemli olan şeylerden bir tanesi de bugünlerin geçeceğini bilerekten inancımızı korumak ve motivasyonumuzu kaybetmemektir. Elbet bugünlerde geçecek ve maskelere ihtiyaç duyacağımız günler bitecek. İzolasyon sürecinde hastalığın getirmiş olduğu kırgınlıkla beraber dinlenmek, istirahat etmek gerekiyor. Ben motivasyonumu korumaya özen gösteriyorum.
Yeni yıla bu şekilde girmek benim için biraz üzücü oldu. Çünkü inanışa göre yeni yıla nasıl girersen tüm yılın öyle geçer. 2022 yılıyla beraber bu inanışı bir süreliğine rafa kaldırıyorum. Tüm yılı hasta geçirmek istemem. 2022 herkese başta sağlık, mutluluk ve huzur getirsin. Umarım bu yıl hepimiz için güzel geçer. İyi olmayan bir giriş yapmış olsam bile tüm yılın böyle geçmeyeceğine inanıyorum. Covid-19 virüsüne yakalanan ve benim kadar şanslı olmayan, hastalığı çok ağır geçiren birçok insan var. Hastalığı hafif ve ağır atlatan herkese geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Sağlıklı, iyi seneler diliyorum.