Reklam
  • Reklam
EDİRNE DAHA İLGİLİ
Reklam

EDİRNE DAHA İLGİLİ

02 Temmuz 2018 - 03:52
Reklam

Plastiğe Hayır Platformu düzenlediği etkinlikler kapsamında, kadınlar el işi ile file ördü. Platform üyeleri plastik ve kaynak kullanımını azaltmak adına gerçekleştirilen etkinliklerin diğer illere oranla Edirnelilerin daha çok ilgi gösterdiğini belirtti.

 

Gün geçtikçe iklim şartlarının ve yaşam alanlarının değişmesi sonucu ortaya çıkan olumsuz durumlar dünyamızı kötü etkilemekte. Dünya çapında gerçekleştirilen pek çok çevreci projelerin ve çalışmaların kapsamında Türkiye’de de farklı dernek, Sivil Toplum Örgütleri gibi pek çok gönüllü topluluklar faaliyetler yürütmekte. Çevre bilincini arttırmak, kaynak kullanımını daha iyi değerlendirmek, doğaya ve insan yaşamını daha iyi şartlara getirebilmek adına etkinlikler ve çalışmalar gerçekleştiren Plastiğe Hayır Platformunun çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Plastik kullanımın en yoğun olarak kullanıldığı süpermarket ve bakkallardaki naylon poşetlerin kullanımını azaltmak adına bakanlıklar tarafından çeşitli yaptırımlar uygulanıyor.

3,5 MİLYON ÜRETİLDİ, 3,2 MİLYON KULLANILDI

Bir çalışma da Türkiye'de gelecek yılbaşından itibaren poşetlerin parayla satılması uygulamasına geçilmesi planlanıyor. Türkiye’de bu yılın ilk çeyreğinde plastik mamul üretimi 3,5 milyon tona, iç pazarda tüketilen plastik mamul miktarı ise 3,2 milyon tona yükseldi.

YÜZDE 79’DAN SADECE YÜZDE 2’Sİ GERİ KAZANILDI

Plastik üretimi ve kullanımına ilişkin yayımlanan bağımsız kuruluşların sundukları raporlarda dünya ekosistemini bekleyen büyük risklere dikkat çekiliyor. Dünya genelinde üretilen tüm plastiklerin yüzde 79'u çöplüklerde olduğu ve çevrede çözünmeden beklediği, sadece yüzde 9'u geri dönüşüme kazandırıldığı belirtiliyor. Geri dönüşümde ise modern tekniklerin kullanılmaması yüzünden sadece yüzde 2 başarı elde edilebilmiş.

 

2050’DE 12 MİLYAR TON PET ŞİŞE

Raporda, ülkelerin pet şişe üretimi ve geri dönüşümü konusunda bir an önce adım atması gerektiği vurgulanarak Eğer hızlı bir şekilde ortak mücadele etmez ise 2050 itibarıyla çöplerde ve ekosistem alanlarında yaklaşık 12 milyar ton pet şişe olacağı vurgulanıyor. Dünyada her yıl 1 ila 5 trilyon plastik poşet tüketildiğini belirten resmi kaynaklar, bu poşetler birleştirilse Fransa'nın çevresini iki defa sarabildiğini aktarıyor. Ucuz ve kolay kullanımı nedeniyle tercih edilen plastik poşetler yüzlerce yıl yok olmadığı için karada ve denizde yaşayan hayvanlar için ciddi riskler oluşturuyor.

 

EN İYİ UYGULAMA YÜRÜTEN ÜLKE: İRLANDA

İrlanda, ülkedeki ekosisteme ve çevreye çok zarar verdiği gerekçesiyle plastiklere normalden 6 kat fazla vergi getirdi. Yasanın yürürlüğü girmesinin ardından kişi başı plastik kullanımı yüzde 90 azaldı. Avusturya'da ise süpermarket zincirleri 2017'de müşterilerine ücretsiz plastik poşet vermeyeceklerini açıkladı.

 

EDİRNE DAHA İLGİLİ

Türkiye kapsamında gerçekleştirilen çeşitli uygulamalar var. Çevreci Vakıf ve Derneklerin ya da gönüllülerin yaptığı bireysel veya toplumsal çalışmalar, plastik kullanımına azaltmak ve bilinçlendirmek için devam ediyor. Edirne’de de bu kapsamda çalışmalar yürüten Platform hafta sonu naylon poşet yerine daha dayanıklı ve çevreye daha az zararlı olan yünden yapılan file üretimi gerçekleştirdi. File yapımı etkinliğine Atatürkçü Düşünce Derneği, Bakkallar Odası Derneği 'de etkinliğe katıldı. Önceki yıllarda kullanılan fileleri yeniden canlandırmak ve poşet kullanımını azaltmak için bu tür etkinlik yaptıklarını ifade eden Plastiğe Hayır Grubu Üyelerinden Özge Uysal; “Poşet kullanımı minimuma indirmek için ve çevre bilinci yaratmak için böyle bir etkinlik yapmaya karar verdik. Edirne'de de bakkallarda da bez çantaların dağıtımı yapılmaya başlandı” dedi.

 

UYSAL: “BOŞA KÜREK ÇEKİYORUZ GİBİ OLACAK”

Poşet kullanımının azaltılmasıyla ilgili yasa konulması gerektiğini savunan Uysal şunları kaydetti: “Hükümet yasa koymadığı sürece bu bizim yaptığımız etkinlikler yeterli olmayacak çünkü boşa kürek çekiyoruz gibi olacak. Bir değişiklik  var insanlar da artık çöpten şikâyetçiler, sayı gün geçtikçe artıyor” ifadelerini kullandı.

 

AYHAN: “ÖĞRETMEK İÇİN  BUGÜN BURADAYIZ”

Fileleri öğretmek için  bu etkinlileri düzenlediklerini ifade eden Justina Ayhan da şunları kaydetti: “İnsanların fileleri nasıl yapmayı öğretmek için  bugün buradayız. Dışarıdan aramasınlar evde  yapabilsinler diye göstermek, öğretmek için buradayız. Bununla ilgilenen kadınlar varsa Edirne'de belki yapıp satabilirler. Bunları kendimiz yapıp plastik poşetler kullanımı azaltıp fileleri kullanabiliriz. Eskiden olduğu gibi. Kadın Pazarı'ndan 20 liradan, 45 liradan çanta fiyatları değişiyor oradan da temin edebilirler. İpin tanesi 5 lira bir yumaktan bir file çıkıyor” şeklinde konuştu.

 

Kaynak: BEKİR TÜCCAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI