Reklam
  • Reklam
GURME VE ŞARAP TURİZMİ
Reklam

GURME VE ŞARAP TURİZMİ

03 Temmuz 2018 - 05:27
Reklam

Gurme ve Şarap Turizmini Bulgaristan ve Türkiye Sınır Ötesi Bölgesinde Geliştirilmesi ve Tanıtımı Projesi kapsamında sürdürülebilir turizm açısından hedefler bir bir tamamlanıyor. 

 

Bulgaristan’ın Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye Trakya Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (Bulgaristan) işbirliğinde gerçekleştirilen “Gurme ve Şarap Turizmini Bulgaristan ve Türkiye Sınır Ötesi Bölgesinde Geliştirilmesi ve Tanıtımı” projesinin son toplantısı Edirne’de gerçekleştirildi. 

 Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, sürdürülebilir turizmin “Ortak Güzergahların Geliştirilmesiyle Sınır Ötesi Turizm Potansiyelinin Artırılması” kapsamında yürütülen projenin toplam bütçesinin 73 bin 232 Avro’dan oluştuğunu belirterek, “Proje Amaçları Projenin Genel Hedefi: Alternatif turizm biçimlerini teşvik ederek, Avrupa'da bölgesel uyumu artırmak amacıyla sürdürülebilir turizm alanında Bulgaristan ile Türkiye arasındaki sınır ötesi işbirliğini artırmak ve geliştirmek. Gurme ve şarap turizmi ve yeni turistik güzergahlar aracılığıyla Bulgaristan ve Türkiye sınır ötesi bölgesinde sürdürülebilir turizmi geliştirmek ve kapasitesini artırmak. Gurme turizmini Bulgaristan ve Türkiye sınır ötesi bölgesinde bilişim teknolojileri aracılığıyla alternatif bir turizm çeşidi olarak geliştirmek ve tanıtmak.

Proje kapsamında 4 adet koordinasyon toplantısı gerçekleşti. Hazırlanan 6 adet ihale dosyası; Görselleştirme, bilgi ve tanıtım amaçlı gerçekleştirildi. Gurme ve şarap turizmi üzerinde Bulgaristan ve Türkiye'de yapılmış 2 araştırma; 100 destinasyon içeren geliştirilmiş veri tabanı; Bulgaristan ve Türkiye'de güzergahlar içeren 6 adet yeni turistik paket; Bulgarca, Türkçe ve İngilizce dillerinde geliştirilen Gurme Turist Rehberi ve Online platform oluşturuldu” dedi.

 

PAZARDA GÖBEK ATTILAR

Edirne Belediyesi ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası iş birliğince her Pazar yapılan ve kadınlara yönelik olan “Kırsalın Doğal Pazarı”  giderek farklı bir boyut kazanmaya devam ediyor.

ETSO, Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası ve Trakya Sürdürülebilir Kalkınma Derneği işbirliğiyle düzenlenen Trans Gourme Tour Projesi kapsamında Kırsalın Doğal Pazarı olarak adlandırılan Cumartesi Pazarı, Gastronomi Festivali'ne ev sahipliği yaptı.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), Haskovo Ticaret ve Sanayi Odası ve Trakya  Sürdürülebilir Kalkınma Derneği işbirliğiyle düzenlenen Trans GourmeTour Projesi kapsamında Cumartesi Pazarı’nda Gastronomi etkinliği düzenlendi. Edirne Belediyesi Başkanı Recep Gürkan ve ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt köylü kadınların stantlarını ziyaret ettikten sonra gastronomi etkinliğinin açılışına geçildi. Konuşmaların ardından yapılan bando gösteri renkli anlara sahne oldu. Köylü kadınlar ile Gürkan ve Zıpkınkurt, katılımcı misafirler ile göbek atarak festivale renk kattılar.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası  Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Festivalimize katılan herkese teşekkür ediyorum. Bulgaristan ile karşılıklı oluşturduğumuz AB Projesi olan ilk kez yapılan festivale hoş geldiniz. Odamızca ilk kez gerçekleşen bu festival kentimizde düzenlenen festivallere bir ilave olarak her yıl düzenlenecektir. Bilindiği gibi Edirne’de birçok festival yapılıyor Bando ve ciğer festivallerimiz Kırkpınar’ımız  var. Festivale katıldığınız için teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Haskovo Ticaret Odası Yönetim Kurulu üyesi Marko Arnavutov konuşmasında,“ Böyle bir festivale katılmak bizim için gurur meselesidir. Bu etkinliği düzenleyen Ticaret Odasına teşekkür ediyorum. Böyle festivalin ortaklaşa olarak devamını diliyorum” dedi.

Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan ise;  törende yaptığı konuşmasında, projenin kuruluşundan bu yana çalışmalar hakkında açıklama yaptı.  Aslan, kadın üretici pazarının oluşmasında etkin olan kuruluşlara teşekkür etti. Aslan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın da projeye büyük destek verdiğini belirtti.

 Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da konuşmasında, “Edirne’de kadınlarımızın alın terinin emeklerinin olduğu bu üretici pazarına hoş geldiniz. Bundan iki buçuk yıl önce Kadın Girişimciler Kurulu Başkanımız Elmas Aslan bana geldi ve bir kadın pazarı açmak istediklerini söyledi. Bana pazar konusunu anlattı. Kendisinden üç talebim oldu birincisi köy kadınlarının dışında hiç kimsenin bu pazarda satış yapmayacağını,ikinci olarak pazarda sadece köylü kadınlarımızın ürettikleri ürünle olacaktır.

Gürkan üçüncü olarak ise kadınların kazandıkları parayı kendi cebine koyacağını , kocasına vermeyeceğini belirterek. “Bu koşulları yerine getirdiğinizde pazarda izin veriyorum dedim. İki buçuk yıldır bu şartlar yerine geldi. İlk  olarak on kadınla başlayan kırsalın kadın pazarı şimdi yüzü aştı. Burada satılan ürünlere bakıyorum küçük sıkıntılar olsa da genelde kendi ürettikleri ürünleri pazarlıyorlar. Eskiden kadınlar erkeklerin yanında yardımcı olurdu. Bu pazarda ise kocalar eşlerinin yanında yardımcı gibi çalışıyor. Bu da gösteriyor ki, kadınlar eşlerine parayı vermiyor. Bunun için kadınları tebrik ediyorum.

Pazarda yeni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bu anlamda da Edirne Ticaret ve Sanayi Odamız Bulgaristan Haskovo ve Yambol Ticaret Odası ile birlikte bu pazarı bir gastronomi pazarına döndürmeye başladı. Bu doğru bir yaklaşımdır. Ben pazarımızın kuruluşundan bu yana emeği geçen bütün arkadaşlarımı yürekten kutluyorum.  Bu arada halkımıza da teşekkür ediyorum, onlar bu pazardan alışveriş yaparak yaşatılmasına katkı yapıyor. Bulgar dostlarımıza hoş geldiniz diyorum pazarımızın daha da zenginleşerek  devam edeceğine inanıyorum” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
ŞENTOP’DAN EDİRNE ÇIKARMASI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI
GÖZYAŞLARIYLA SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI