İSTİHDAM ATAĞI

İSTİHDAM ATAĞI

13 Nisan 2018 - 05:24

İŞKUR Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fahrettin Kaya, istihdamda Edirne’nin ilk üç ayda bin 800 kişinin iş sahibi olduğunu belirtti. İŞKUR Edirne İl Müdürü Şengül Çildam ise kadın istihdamında 13 bin 500 çalışandan yüzde 38,9’unu kadınlar oluştuğunu ve Türkiye’de en çok kadın istihdamı sağlayan şehrin Edirne olduğunu belirtti.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Türkiye’de İstihdamın artması için başlattığı “Milli İstihdam Seferberliği” başlıklı projesi kapsamında Edirne’de istihdam fuarı gerçekleştirildi. Edirne Çalışma ve İş Kurma İl Müdürlüğü (İŞKUR) ile Trakya Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin işbirliği ile düzenlenen fuarda “Aradığınız İş Burada” sloganıyla konusunda başarılı ve uzman kişiler öğrencilere bilgilerini aktardı. İş hayatında neler yapılması gerektiğinden CV hazırlığına, İş hayatının zorluklarından gelişimlere kadar pek çok konu öğrencilere aktarıldı. Dün Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleşen fuarın ana konusu “Öğrencileri iş hayatına hazırlamak” idi. Bu amaçla gerçekleşen fuara Türkiye’de faaliyetlerine devam eden özel firmaların yanında devlet kurumları da katılım gösterdi. Firma ve kurumların oluşturduğu 70 kadar stantta öğrenciler bir yandan iş başvurusu yaptı diğer yandan da yetkililere merak ettiklerini sordu. Fuara Edirne Valisi Günay Özdemir başta olmak üzere, Edirne’de ve çevre illerde görev yapan kurum ve kuruluş yetkilileri katılım gösterdi.

 

ÇİLDAM: “EDİRNE KADIN İSTİHDAMINDA BİRİNCİ”

Fuarın açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Çalışma ve İş Kurma İl Müdürü Şengül Çildam, istihdam konusunda özellikle “kadın istihdamı” konusunda Edirne’nin diğer illere göre çok ileride olduğunu ifade ederek; “Bilindiği üzere göre İŞKUR aktif iş gücü kurma programları kapsamında, iş piyasasının ihtiyacı doğrultusunda meslek edinmek isteyenlere meslek edinme kursları, kendi işini kuracaklara girişimcilik eğitimleri, en az iki kişi çalışan iş yerlerinde işi iş başında öğreten programlar ve dezavantajlı gruplara yönelik toplum yararına programlar düzenlemektedir. 2017 yılında 812 kişi meslek edindirme kurslarımızdan, 514 kişi uygulamalı girişimcilik eğitimlerimizden, 567 kişi iş başı eğitim programlarımızdan, 2bin 530 kişi toplum yararları programlarımızdan yararlanmış olup toplamda 5 bin 423 kişi aktif iş gücü programlarımızdan yararlanmıştır. Faydalananların yüzde 66’sını kadınlar oluşturmaktadır. Yine 2017 yılında 265 iş yerine bir anket düzenlenmiş ve 13 bin 500 çalışandan yüzde 38,9’unu kadınlar oluşturmaktadır. İller arasında sıralandığında da Edirne kadın istihdamında birinci sırada yer almaktadır. Edirne olarak 2018 yılında istihdam hedefimiz 8 bindir. İlk üç ay baz alındığında geçen yılın ilk üç ayına göre 2 bin daha fazla istihdam yaratıldı. Bundan sonraki hedefimizde istihdamı arttırıp işsizliği azaltmaktır” dedi.

 

AMAÇ GELECEK İÇİN HAZIRLIK

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, öğrencilerin mezun oldukları bölümlerle ilgili istihdam edilmesinin ülke geleceği açısından büyük önem taşıdığını belirterek, amaçlarının gelecek için hazırlık olduğunu vurguladı. Şahin; “Edirne, Kırklareli, Tekirdağ yani Trakya olarak biz üç üniversitemizde okuyan 210 bin öğrencimizin mezun olduklarında dört yılını beş yılını geçirdiklerini bu güzel bölgemizde kalabilmesi için, buradaki iş olanaklarını araştırması burada istihdam edilebilmesi için, üniversitemizde işkurumuz da ve hatta diğer paydaşlar olan bilim sanayi, KOSGEB gibi diğer kurum ve kuruluşlarla, teknoparkımızla beraber sizlerin geleceğini hazırlama konusunda Trakya Kariyer ile birlikte iş birliğiyle sizlerin hayata hazır olmanız için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sizlerin yolunu açma anlamında , sizlerin önünü açmak için biz istiyoruz ki siz buranın öğrencilerisiniz ve mezun olduktan sonra da burada çalışın. Bunun için size her türlü imkânı vermek için çalışmalarımız devam ediyor. Sizleri ve Edirne’yi Geleceğin Türkiye’sine hazırlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

KAYA: “EDİRNE’DE İLK ÜÇ AYDA, BİN 800 KİŞİ”

İŞKUR Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Fahrettin Kaya, istihdam anlamında Edirne’nin ilk üç ayda bin 800 kişinin iş sahibi olduğunu belirtti. Kaya, Türkiye’de 2017 yılında 1 milyon 57 bin 249 kişinin özel sektörde iş sahibi olduğunu söyledi. Kaya; “2017 yılında biz kurum personelleri olarak Türkiye’yi tırım tırım dolaştık ve devletimizin iş adamlarımızın ayaklarına kadar gidip projelerimizi teker teker anlattık. Bu sayede Cumhuriyet tarihinin en büyük işe yerleştirme rekorunu kırmış olduk. 1 milyon 57 bin 249 kişiyi özel sektörde işe yerleştirmiş olduk. Bu yılda bu seferberliğimize devam kararı aldık. Şimdi yollara düştük kariyer günleri ve fuarlarla çalışmalarımızı destekliyoruz. Edirne’de ilk üç ayda 1800 kişi özel sektörde iş sahibi olmuş ve yılsonu hedefimiz ise 8 bindir”

 

VALİ ÖZDEMİR: “TIR KUYRUKLARI İHRACATIN ARTTIĞINI GÖSTERİYOR”

Edirne Valisi Günay Özdemir Türkiye’nin Ekonomi anlamında son yıllarda çok ciddi hamleler yaptığını belirterek “2017 yılında Türkiye ekonomik anlamda en çok büyüyen ülkelerden bir tanesi. Son dört beş senedir tır kuyruklarından herkes şikâyet ediyor ve şu anda son dört aydır tırlar ile ilgili ihracatımızda yüzde 14 artış var. Bu da gösteriyor ki Türkiye ekonomisi ihracat anlamında da ciddi bir artış içerisinde. Onun için gençlerimize buradan sesleniyorum hiçbir zaman umutsuz olmayın. Sizlere, sizin gibi yetişmiş elemanlara gelecekte çok daha fazla ihtiyaç olacak. Siz yeter ki kendiniz bu gelişmede bütün donanımınızla hazır olun. Eğer siz bu gelişmeye hazır olursanız Türkiye gelecekte çok daha iyi yerlerde olacaktır. Gelecek açısından siz gençler çok önemlisiniz” ifadelerini kullandı. Konuşmalarının ardından Balkan Kongre Merkezinde açılan stantlar gezildi.

Kaynak: Bekir TÜCCAR
Bu haber 4061 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BİRLİK KURACAKLAR
BİRLİK KURACAKLAR