Reklam
  • Reklam
LİMAGRAİN ARAZİDE
Reklam

LİMAGRAİN ARAZİDE

08 Ağustos 2018 - 05:00
Reklam

Hibrid tohumda dünyanın lider isimlerinden Limagrain, 2019 yılında piyasaya sürülecek olan yeni hibrid ayçiçeği tohumlarının tarla şartlarındaki hallerini çiftçilere tanıttı.

 

70’li yıllarında başlarında Fransa Aubiat da Domen dö Mons bölgesinde faaliyetlerine başlayan Limegrain (LG), Türkiye çapında bulunan 9 Bölge Müdürlüğü 28 şubesi ile çalışmalarına devam ediyor. LG dünya çapında profesyonel sebze tohumunda 2. ve Avrupa tüketici tohumları pazarında 1. sıradadır. Limagrain Tohum Islah ve Üretim San. Tic. A.Ş, Limagrain Europe yüzde 67, Trakya Birlik yüzde 28.5, Karadeniz Birlik yüzde 4.5, ortaklığı olan ve Türkiye Tarım sektörüne yön veren önder kuruluştur. LG markası ile hibrid ayçiçeği, hibrid mısır ve hibrid kanola markası ile de buğday ve arpa tohumluklarının araştırma, üretim ve satışını yapmaktadır. Dün Edirne’de gerçekleştirilen “Ayçiçeği Günleri” kapsamında LG, ürettikleri farklı çeşit hibrid ayçiçeği tohumlarından elde edilen mahsulleri arazide çiftçilere tanıttı. 2019 yılında çiftçilere sunulacak olan yeni hibrid tohumlarının da tanıtımını yapan LG yetkilileri, çiftçilerin soru ve sorunlarına karşı dikkat edilmesi ve yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiler verdiler.

 

ŞAHİN: “DIŞARIDAN GÜZEL GÖZÜKÜYOR AMA BU DURUM VERİME MUTLAKA YANSIYACAKTIR”

LG Trakya Bölge Koordinatörü İbrahim Şahin, yaptıkları çalışmaları aktarırken, birbirinden farklı arazi ve hava koşullarına uygun tohumlar hakkında çiftçilere bilgiler verdi. Şahin; “Bölge çiftçilerimizin de katıldığı tarla günleri organizasyonunu düzenledik. Biz çiftçilerimize en iyi yağ oranı ve en iyi verimi sağlayan çeşitleri bulmayı hedefliyoruz ve sunuyoruz. Yağışlardan ötürü beklentiler yüksek ama unutulmaması gereken bir şey var ki; Mart ayı çok yağışlı geçti. Nisan ve Mayıs ayları son 25-30 yılın en kurak dönemi oldu. Bu sebeple ekimler genellikle kurak tarlalara ya da ala tava oldu. Bununla birlikte çıkışlar da bu durumdan etkilendi. Genellikle bizim arzu ettiğimiz dekar 5 bin veya 5 bin 500 bitki sayısı ilk etapta yakalanamadı. Bitki sayıları ilk etaplarda 3 bin veya 3 bin 500 bazı yerlerde 2 bin 500 civarındaydı. Daha sonra haziran ayıyla birlikte yağışlar düşmeye başlayınca Ayçiçekleri yaprak alanlarını genişlettiler ve görüntüleri son derece güzelleşti. Dışarıdan baktığınızda beklentiler çok yükseldi. Ancak tarlaların içine girip baktığınızda kök sayılarının noksan olduğunu görüyorsunuz. Bu da ister istemez verime yansıyacak bir unsur. Çiftçilerini bunu da göz önünde bulundurması gerekiyor. Dışarıdan güzel gözüküyor ama bu durum verime mutlaka yansıyacaktır” dedi.

 

“UMUTLUYUZ”

Tarla Günleri etkinliğine katılan Avarız Köyünden İsmail Özkan, bu yılki Ayçiçeği veriminden oldukça umutlu olduklarını belirterek; “Bizlerin de en iyi tohumu bulmamız adına çok güzel etkinlikler. Firmalar reklâmını yapıp arazide bize en iyi tohumu gösterecekler ki biz de işimize gelen en iyi çeşidi bulup ekim yapalım. Bu sene beklentimiz yüksek. Umutluyuz. Bölgemizde kötü çiftçilik yok. Rekabet ortamı girdi iş artık herkes birbirini takip ediyor. bu sene rabbimizin de yardımıyla yağışlarla beraber her şey güzel olacak beklentimiz bu” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKMEŞE’YE YÜKLENDİ
AKMEŞE’YE YÜKLENDİ
NEDENİNİ TABELALAR İLE ANLATTI
NEDENİNİ TABELALAR İLE ANLATTI