ROTAMIZ SELİMİYE

ROTAMIZ SELİMİYE

11 Nisan 2018 - 05:32

Selimiye Camii Mimari Mimar Sinan’ın vefatının 430.yılında Trakya Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan “Mimar Sinan’ın İzinde Trakya’yı Keşfetmenin Tam Zamanı” adlı tanıtım Selimiye İslam Eserleri Müzesi Bahçesi’nde yapıldı. Mimar Sinan’ın yaptığı ustalık eserleri oluşturulan Rota izleyicilere aktarıldı.

Lansman tanıtımda Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu yer aldı.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ilk kürsüye çıkarak şu konuşmayı gerçekleştirdi.

“Bugün burada önemi bir haftada önemli bir insanın yine dünyaya meydan okuyan eserinin gölgesinde birde naçizane Kalkınama Ajansı olarak bu büyüklüğe bu güzelliğe yakışır bir şekilde rota oluşturabilir miyiz, diye bugün burada oluşturulan rotanın lansmanını yapalım dedik.

Mimar Sinan’ın eserlerini görmek isteyen öncelikle İstanbul’a gelen turistlerimizin Edirne’ye Çatalca’dan başlayarak Çorlu, Babaeski, Havsa, Lüleburgaz bölgelerini ziyaret etmelerini sağlarken yine Edirne’den başlayarak aynı hat üzerinden gitmelerini sağlamak istiyoruz. Tur şirketlerini  getirip gezdirip bir kitapçıklar bastırdık. Büyükelçiler ve turizm ataşeler ile tanıtımlar gerçekleştirdik.”

TURİNG Başkanı Dr. Bülent Katkak ise, “Turing kurulduğu yıldan bu yana birçok ilkleri yerine getirmiş turizm tanıtma kitapları, afişleri, haritaları turizm emrinde yıllarca çalışmış hala çalışmaya devam ediyor.  

Bunun dışında Türk kültürünü mimarisini yaşatmak için İstanbul’a gelenlerin veya Safranbolu’ya gidebileceği gideceği şekilde tarih konakların restore ederek bunları kazandırmış olan bir dernek biz Edirne için 3 sene öncede bir çalışma yaptık.

Kalkınma Ajansları bulundukları yerin tanıtımı için büyük gayret sarf eden oradaki insanların hayatlarına kalite katmak için çalışma yapan kuruluşlar” ifadelerine yer verdi. 

Belediye Başkanı Recep Gürkan da, “Elbette Selimiye Edirne’nin mücevheri, elbette Selimiye Edirne’nin tacı o Mimar koca Sinan en muhteşem eserini en ölümsü eserini ve en vazgeçlmez eserini Edirne’de yaparak Edirne’yi adeta gelecek yüz yıllarında vazgeçilmez bir başkent yapmıştır.

Mimar Sinan’ın 375 eserin her biri çok değerli.Her biri çok anlamlı ve vazgeçilmez ama her biri tarafa Selimiye bir tarafa nereden bakarsanız bakın ayran olacağınız aşık olacağınız ve bir daha dönüp bir daha bakmaya kıyamayacağınız muhteşem eser. Kalkınma Ajansı Trakya’ya çok değerli ve çok önemli çalışmalar yapıyor.

Değerli dostlar şunu üzülerek ifade etmek istiyorum, bugünde keşke bu toplantıyı Mimar Sinan’ın bu ölümsüz eserini bu camilerin en muhteşemini, anıt eserlerin en güzelinin etrafını düzenlemiş olarak yapabilseydik. Keşke önümüzde engeller konulacağını, o engeller ortadan kaldırılsaydı da şimdi bu muhteşem eserin etrafında gezerken onu daha iyi görme ve gözlemleme fırsatı olabilseydi.

Edirne Valisi Günay Özdemir ise, “Gerçekten bugün Edirne için çok önemli günlerden birisi. Çünkü Mimar Sinan Osmanlı medeniyetinin o dönemdeki zirvesinin mimarisinde en önemli ustası. O dönem Osmanlının bütün alanlarda zirve olduğu ve dünyaya huzur ve barışın sağlandığı ve sağladığı bir anlayış.

Edirne aslında her zaman söylüyorum İstanbul’u fetheden medeniyeti kurulduğu farklı inanç ve düşüncelerin bir arada yaşadığı bu inanç düşüncelerin  ortak yaşama biçimi ne oluşturduğu farklılıkların bir arada yaşadığı bir medeniyettir. O dönemde Bizans’ta söylenen bir söz vardı. İstanbul’da kardinal kırağı görmektense Osmanlı sarığı görmeyi tercih ederiz anlayışıydı.

Yani bu anlayış aslında Edirne’de kurulan medeniyetin Bizans’taki medeniyetten ne kadar üstün olduğunu farklı inanç ve düşünceleri çoğulculuğu nasıl yönettiği göstergesidir.

Edine şuanda Osmanlı medeniyetinin başladığı ve Osmanlı medeniyetinin yine mimari açıdan zirvesinin olduğu tek şehirdir” dedi.

 

 

 

Kaynak: CANAN KAYA
Bu haber 3132 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK