19 ŞUBAT’TAN ÖNCE HASTA OLMAYIN

19 ŞUBAT’TAN ÖNCE HASTA OLMAYIN

19 ŞUBAT’TAN ÖNCE HASTA OLMAYIN

19 ŞUBAT’TAN ÖNCE HASTA OLMAYIN
02 Şubat 2019 - 05:24
Reklam

Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları arasında yapılan görüşmeler sonucu, ilaçta uygulanacak yeni kur 19 Şubat’ta açıklanacak. Firmalar zam öncesi ilaç vermiyor. Eczacı Şükrü Civaroğlu, 144 ilacın piyasada olmadığını ve bu sayının biraz daha artığını söyledi.

Yapılacak zam öncesi ilaç şirketleri stok yapınca hastalar antibiyotikten tansiyon ilacına birçok ilaca ulaşma güçlüğü yaşıyor. Hastalar eczane eczane dolaşarak, antibiyotik, tansiyon, mide ilaçları ararken ağrı kesiciler ve antidepresanlar da bulunamayan ilaçlar arasında yer alıyor.

Eczacı Şükrü Civaroğlu” Yaşanan sıkıntılar nedeniyle birçok ilaç piyasada bulunmuyor. Bu nedenle antibiyotik, tansiyon, diyabet ve bazı kanser ilaçları maalesef piyasada yok. Asıl nedenini firmalar tarafından açıklanması gerekiyor ama kişisel kanımız fiyat sıkıntısı var.

Sağlık Bakanlığı ve ilaç firmaları arasında görüşme neticesinde belirlenmiş bir Euro fiyatı baz alarak fiyatlanan ilaçları yılda bir kez oda Şubat ayında görüşülüp güncelleniyor. İlaç fiyatları yılda bir kez değerlendiriliyor. Görüşmelerde yüzde 20’den fazla zam verilemeyeceği şeklindedir.

Fiyat az ya da çok verilmesine rağmen ithal edilen ürünlerde firmalar zararına satış yapmak istemiyorlar. Bazı eş değer ilaçlar olmadığı zaman ciddi sorun teşkil ediyor. Bazı eşdeğer ilaçların raporlar yeniden düzenlenerek veriliyor. Zamanla bu sıkıntı çözülecek ama şuan realite bir sıkıntı devam edecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF