250 İŞ YERİ KAPANDI

250 İŞ YERİ KAPANDI

250 İŞ YERİ KAPANDI

250 İŞ YERİ KAPANDI
17 Mayıs 2019 - 08:38
Reklam

Edirne Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (EDESOB)Başkanı Kemal Cingöz, Edirne’de son dört ay içerisinde 250 iş yerinin kapandığını açıkladı. Küçük esnafın dayanma gücünün kalmadığını söyleyen Cingöz, yeni açılan iş yerlerinin de ilk aylarda ayakta durma zorluğu çektiğini belirtti.
KÜÇÜKSEN BOĞULURSUN
Son yıllarda esnafın artık iş yapamadığını dile getiren Edirne Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (EDESOB)Başkanı Kemal Cingöz, “Türkiye’de son beş yılda 545 bin 351 esnaf kepenk indirmek zorunda kaldı. 650 bin bandında da iş yeri açıldı acaba açılan 650 bin iş yeri 650 gün dayanabilecek mi? Edirne’de 2018 yılında 746, 2019 yılının dört aylık süresinde 250 kişi iş yeri kapadı. Herkes bir şeyler yapmaya çalışıyor. Esnafın artık eskisi gibi güçlü bir şekilde ayakta kalma şansı yok. Küçüksen boğulursun, büyüksen yaşarsın” dedi.
ESNAF BORÇTAN GELMİYOR
Son zamanlarda esnaflar aidatlarını ödemiyor diyen Cingöz, “Esnaf odaya gelmiş olsa zaten aidatını almadan esnafa hizmete veremiyorsun. Yasal yönden böyle bir kısıtlama var. Borçları tahsil etme yolu da icra ile ama bugün bin lira olan borçları ise icra işleme koymuyor. Esnaflarımızın yüzde 35’i aidat verirken, yüzde 65’inden alamıyoruz. Esnafın gelmemesinin sebeplerinden biri ise; sistemde borcu gözüktüğünden dolayı borcu tahsil edilecek diye de gelmiyor. Esnafımız aidat borçlarını ödeme konusunda çok duyarsız kalıyor” diye ifade etti.
ÇIRAKLAR YOL OLDU
Cingöz “Türkiye’de en büyük sıkıntılardan biride ara eleman sıkıntısıdır. Artık esnaflarda çırak yetişmiyor.30 sene önce çocuklar ilkokulların yaz tatilini girdiği zamanlarda çocuklar esnaflarda çalışırdılar. Babaları çocuklarının kulaklarından tutarak hem iş öğrensinler hem de kendi harçlıklarını çıkarsınlar diye çalışırdılar. Şimdi herkes çocuklarını okutmanın peşine düştü. Çocuğu 20 yaşından sanayide eğitsen ne olacak. Eskiden sanatkarın yanına giderek haftalık olarak çalışırdılar. Şimdi tüm çocuklar hazıra yetişiyor” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...