30 BİN TON İTHAL PİRİNÇ PİYASADA

30 BİN TON İTHAL PİRİNÇ PİYASADA

30 BİN TON İTHAL PİRİNÇ PİYASADA

30 BİN TON İTHAL PİRİNÇ PİYASADA
25 Mart 2019 - 11:17

Ülkemizde son yıllarda artan ciddi girdi maliyetleri ve üretimin azalmasıyla beraber üretimden uzaklaşan çiftçiye darbe üstüne darbe vurulmaya devam ediliyor.
Hükümetin çiftçinin girdi maliyetlerinin düşüreceği ve desteklemesi gerektiği yerde her dönemde olduğu gibi bu dönemde ise bir kez daha pirinç ithal etmesiyle beraber yerli pirinç tüketemez hale gele geliyoruz.
Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Tarımda girdi maliyetleri çok yüksek. Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan, en pahalı gübresini kullanan, en pahalı ilacını, tohumunu kullanan, en pahalı elektriğini kullanan ülke olduğumuz için maliyetler son derece artıyor”dedi.
TÜRKİYE GIDA ENFLASYONU İLE 2 YILDIR TANIŞIYOR
Tarım Ürünleri  Üretici Fiyat Endeksi (Tarım ÜFE), bu yılın şubat ayına göre 2.73, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25.79 artması ile beraber Gaytancıoğlu,”Türkiye Gıda Enflasyonuyla 2 yıldır tanışıyor. Bizim gibi tarım ülkesinde gıda enflasyonu  söz konusu dahi olmamalıdır. Tarımda girdi maliyetleri çok yüksek. Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan, en pahalı gübresini kullanan, en pahalı ilacını, tohumunu kullanan, en pahalı elektriğini kullanan ülke olduğumuz için maliyetler son derece artıyor”dedi.
ÇİN VE MISIR ORJİNLİ PİRİNÇLER KALİTESİZ PİRİNÇLER
Maliyetlerin artması nedeniyle ürün fiyatları yüksek girdi gibiymiş gibi gözüktüğünü belirten Gaytancıoğlu,”Üretici belki ürün fiyatlarının artmamasından şikayetçi oluyor ama dünyada maliyetler düşük. Dünya çiftçileri akaryakıtı ucuza alırlar, tarımda kullandığı elektriği indirimli alırlar, gübre ve tohumda desteklemeler vardır.
Türkiye’de bide bunların üzerine vergiler konulduğu için maliyetler son derece yükseliyor. Bundan dolayı ise gıda enflasyonu oluyor. Hükümet girdileri düşüreceği yerde, destekleri vereceği yerde dışarıdan ucuz ithal pirinç getiriyor. Toprak Mahsulleri Ofisi 100 bin tonluk pirinç ithalatı kararnamesi aldı. Bunun yanında 1 milyonda buğday ithal etti. Bunlar peyder pey piyasaya geliyor. Bunlar piyasayı olumsuz etkiliyor. Bizim kaliteli pirincimizle Çin ve Mısır orjinli pirinçler kalitesiz pirinçlerdir” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 MİLYON EURO’LUK AB PROJESİ
1 MİLYON EURO’LUK AB PROJESİ
ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR
ÜRETİCİ TARLADAN KAÇIYOR