4 KADINDAN 1’İ MEME KANSERİ

4 KADINDAN 1’İ MEME KANSERİ

4 KADINDAN 1’İ MEME KANSERİ

4 KADINDAN 1’İ MEME KANSERİ
10 Ekim 2019 - 04:34

YEŞİM DRAMALI
Meme kanseri farkındalık ayı etkinliklerinde konuşan Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, 4 kadından 1’inin meme kanseri olduğunu açıkladı.
Meme Kanseri farkındalık ayı etkinlikleri kapsamında Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle başladı. Etkinlikte ilk olarak Belediye Bandosu eşliğinde Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşı okundu.
Meme kanseri farkındalık ayı etkinliklerinde Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, ülkemizde kanser olan her dört kadından birinin meme kanseri olduğunu söyleyerek, erken teşhisin çok önemli olduğunu dikkat çekti.
 Atatürk Anıtı önünde yapılan açılış etkinliğine Vali Ekrem Canalp ve eşi Dr. Ayten Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Selma Heves Yılmaz ile sağlık çalışanları katıldı.
Etkinlikte Sosyal Bilimler Lisesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi izlendi.
Daha sonra törene katılanlar bando eşliğinde Anıt önünden Saraçlar Caddesi boyunca yürüdüler.
4 KADINDAN 1’İ MEME KANSERİ
 İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, yaptığı konuşmada meme kanserinin dünyada kadınlarda en sık görülen ve ölüme neden olan bir kanser türü olduğunu belirtti. Ülkemizde kanser olan her dört kadından birinin meme kanseri olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr.Ali Cengiz Kalkan ; “81 İlimizde  bir çok ilçemizde Kanser erken teşhis ve tarama merkezlerimiz hizmet vermektedirler.
 Ülkemizde her bölgemizde var olan KETEM’lerimizde 40-69 yaş arasından tüm kadınlarımıza iki yılda bir ücretsiz çekim yapılmaktadır.Edirne ilimizde merkezde 9 ayda 2 bin 172 kadın kardeşimiz ve Keşan İlçemizde 491 kadınımızın çekimi yapılmıştır toplamda 2 bin 663 çekim yapılmıştır.
Tüm kanserlerde olduğu gibi,sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak. Haftada en az,orta ünite diye tanımlanabilecek 150 dakikalık yürüyüş yapmak veya ağır aktivite diye tanımlayabilen,koşma ve yüzme etkinliğinde bulunmak,sağlıklı kiloda kalmak alkol kullanmamak alkol riskini azaltmaktadır. Özellikle 1,5-2 yıl emzirmenin de anneyi meme kanserinden koruduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır” dedi.
TÜRKİYE’DE 1 YILDA 23 BİN MEME KANSERİ TANISI KONUYOR
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı İrfan Çiçin; “ Türkiye’de senede 23 bin meme kanseri tanısı konmakta. Ve her 8-10 kadından biri meme kanseri riski taşımakta. Meme kanserinin risk faktörlerini göz önünde bulundurarak sıklığını azaltmak mümkün olmaktadır. En etkin mücadele yöntemimiz tarama. Bu konuda Edirne’de ki vatandaşlarımızın tarama programına uyması son derece önemli. KETEM merkezi ile Üniversitemiz işbirliği içinde. Tüm vatandaşlarımızı tarama programlarına uymalarını uyarıyorum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN