6. SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONUNDA 20 ÜLKEDEN...

6. SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONUNDA 20 ÜLKEDEN 1045 SPORCU YARIŞTI

6. SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONUNDA 20 ÜLKEDEN 1045 SPORCU YARIŞTI

6. SINIRSIZ DOSTLUK YARI MARATONUNDA 20 ÜLKEDEN 1045 SPORCU YARIŞTI
21 Haziran 2021 - 08:50

Uluslar arası 6. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu 20 ülkeden 1045 sporcunun katılımıyla gerçekleştirildi.
Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği tarafından düzenlenen Sınırız Dostluk Yarı Maraton 10 ve 21 kilometre olarak İki kategoride  Selimiye Camii önünden başlayan yarışlarda sporcular birinci olmak için ter döktüler.
Selimiye Meydanı'nda tamamlanan organizasyonda 21 kilometre genel klasmanda Mestan Turhan birinci, Bekirhan Kabadayı ikinci, Özgür Işık ise üçüncü oldu. Kadınlar genel klasmanda ise Dilek Atak birinci, Derya Kaya İkinci, Zeynep Burcu Akbaba ise üçüncü olarak yarışı tamamladı.
10 kilometre genel klasmanda Muhammet Edip Karabacak birinci, Ercan Savaşan ikinci, Ercan Kitapçıoğlu ise üçüncü oldu. Kadınlar genel klasmanda ise Reyhan Demirel birinci, Gönül Çataltepe İkinci, Firdevs Mehmetoğlu ise üçüncü oldu
21 Kilometreyi  birinci olarak bitiren  Mestan Turhan,madalyasını Şehit ve gazi yakınlarına armağan ederken, yarı maratona katılan sporcu  basın mensupları ve sağlıkçılar salgında yaşamını yitiren meslektaşları  anısına koştu. Koşuda bazı sporcular Türk bayrağı açarak bazıları da engelli yakınlarıyla katıldı.
Düzenlenen törende,Sınırsız Dostluk Yarı Maratonun da dereceye giren  birincilere  1000’er, ikincilere 750’şer ve üçüncülere de 500  lira hediye çeki ve lavanta demeti hediye edilirken ,en anlamlı hediye ise Edirne Belediyesi tarafından bütün sporculara Belediyenin bastırmış olduğu ‘NUTUK’kitabı armağan edildi.
Organizasyonu tüm kurumların desteğiyle gerçekleştirdiklerini belirten  Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB) Başkanı Önder Akdağ; “Bugün başarıyla bu organizasyonu gerçekleştirdiğimiz için ve bitiş noktasında karşınızda olmaktan gururluyum. Desteğini ve katkılarını bizden esirgemeyen Sayın Vali Ekrem Canalp ve Sayın Belediye Başkanımız Recep Gürkan Belediye Başkan Yardımcımız Hakan İşcan Gençlik Spor Müdürü Sayın Selim Ak teşekkür ediyoruz. Tek bir dileğim vardı bu organizasyonu sorunsuz bir şekilde yapmak.Bu organizasyonu bugün tek kusursuz ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdiysek bu benim tek başıma değil bu iş için aylardır antrenman yapan sporcularımızın. Ben emeğin kutsal olduğuna inanan bir insanım. En büyük emek terdir. Bu süreçte ter döken, emek harcayan bütün sporculara teşekkür ediyorum. Biz her yıl maratonumuzu farklı bir temayla gerçekleştiriyoruz. Bu yıl sınırsız dostluk yarı maratonunun Çevre ve Sıfır Atıktı. Bu tema kapsamında birçok panel gerçekleştirdik. Trakya Üniversitesindeki hocalarımızın katkılarıyla, yapmış olduğumuz panellerle, çalışmalarla gelecek nesillerle daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına elimizden geleni toplumumuza vermeye çalıştık. Bir birey olarak çevremizdeki her şeyden sorumluyuz. Toplumun sağlıklı yaşaması için sporu araç olarak kılmak adına üzerimize düşeni yapıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum”dedi.
 
6. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu'nu ödül töreninde konuşan  Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal; Edirnede çok güzel şeyler oluyor. Edirne hem sporun hem de kültürün merkezi olma yolunda hızla ilerliyor. Uluslar arası orginazyonlara ev sahipliği yapıyoruz. Bu durumdan çok mutluyuz. Sporcularımızı aramızda görmek çok güzel, onur verdiniz. Bu orginazyonda emeği geçen Belediye Başkanımıza ve Belediye ekibine ve Gençlik Spor Müdürümüz Selim Ak ve ekibine, Emniyetteki arkadaşlara, Sağlık ekibine ve diğer tüm kurumlara Sayin Valimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Ben şuna inanıyorum; bizim amacımız yüksek bilince yüksek ruha ulaşmak”olduğunu ifade etti.
 
Dereceye giren sporculara Edirne Belediyesi tarafından bastırılan ‘NUTUK’kitabını armağan eden  Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan; Hayatta iki şeye çok önem veririm. Birincisi sağlık, İkincisi eğitim dedi ve sporcuları başarılarından dolayı tebrik etti.
 
 
 
Törene, Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Hakan İşcan ve sporcular da katıldı.
Madalyamı Şehit ve gazi yakınlarına armağan ediyorum diyen 21 kilometre erkekler genel klasmanda birinci olan Mestan Turhan ; “çok zorlu bir maratonu geride bıraktık. Birinci olduğum için çok mutluyum.Anlamlı ve güzel bir yarış oldu, emek harcayanlara teşekkür ediyorum. Eğlenerek koştum. Yunanistan sınırına geldiğimde 'merhaba komşu' diyerek geri döndüm, çok eğlenceliydi. Birinciliğimi bütün şehit ve gazi yakınlarına armağan ediyorum "dedi.
Bazı sporculardan "1 kilometre fazla koştuk" itirazı
Koşuculardan bazıları ise yarış sonunda 10 kilometrelik parkuru 11 kilometre koşmak zorunda kaldıklarını ileri sürdü.
Yaşar Kambir gazetecilere yaptığı açıklamada, “Profesyonel sporcu saatine bakar. 8 kilometreye gelince saatimize bastık 2 kilometre var diye biliyorduk. 10 kilometre saatimizde bitti yol bitmedi. Koş, koş, koş yol saat bitti yol bitmedi. Düzeltilmesi lazım. Geçen sene de aynısı oldu. O zamanda dönüş yolunu bulamamıştık.” şeklinde konuştu.
Yarışmaya turuncu takım elbise giyerek katılan Bilal Gül, her yıl katıldığı maratona bu yıl Babalar Günü nedeniyle gücün simgesi turuncu renkte elbiseyle katıldığını belirterek "Ben bu koşumu tüm babalara armağan ediyorum" dedi.
Koşuya 9 yaşındaki oğlu Ömer Asaf Özder'le katılan Kocaelili Ahmet Özder, Babalar Günü nedeniyle beraber koştuklarını belirtti.
Koşunun en yaşlı sporcularından Hayrettin Sönmez'de (73) spor yapanın ruhunun da bedenin de yaşlanamayacağını ifade etti.  ANADOLU AJANSI-YEŞİM DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI