600 LİRALIK ÇAM FISTIĞI, İÇ PİLAVIN TADINI...

600 LİRALIK ÇAM FISTIĞI, İÇ PİLAVIN TADINI KAÇIRDI

600 LİRALIK ÇAM FISTIĞI, İÇ PİLAVIN TADINI KAÇIRDI

600 LİRALIK ÇAM FISTIĞI, İÇ PİLAVIN TADINI KAÇIRDI
28 Aralık 2019 - 09:25

YEŞİM DRAMALI
Yılbaşı sofraların vazgeçilmezi iç pilavlı hindinin içine konan dolmalık yerli çam fıstığın kilosu 600 liradan satılıyor.
Yılbaşına sayılı günler kala yılbaşı gecelerinin vazgeçilmezi kuruyemiş fiyatlarında geçen yıl oranla bir artış olmazken, Antep fıstığında ki üretimin az olmasından dolayı fiyatında yüzde 25 oranında zamlandı. Türk mutfağında iç pilavlarında, dolmalarda kullanılan yerli Çam fıstığı da kilosu 600 liradan satılarak iç pilavın tadını kaçırmaya başladı.
Babadan kalma kuruyemişçilik mesleğini 58 yıldır yapan Arslan Kerimler; Yılbaşına özel fiyatlarda her hangi bir artış olmadığını belirterek şöyle devam etti;  Yeni yıl için vatandaşlarımız son güne bırakıyor alışverişleri. Ama yinede yılbaşı yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladı, hareketlilik oluyor. Geçen yılla kıyasladığımızda, Antep fıstığında sıkıntı olduğundan dolayı fiyatlarda yükselme var. Diğer ürünlerde fiyatlarda çok değişiklik yok. Antep fıtığında yüzde 25 oranında bir artış var. Kuru yemişte bazı ürünlerin kilosu ise ;Ordu tuzlu fındık 75 lira,badem 90 lira, çam fıstığı içi 190 lira,Siirt fıstığı 140 lira,kabuklu Antep fıstığı 120 lira,leblebi 28 lira olarak satılıyor” dedi.
Dolmalık fıstık olan Çam Fıstığının üretimi az olduğunda fiyatının yüksek olduğunu ama vatandaşlar gramla da olsa almaya çalıştıklarının açıklayan Kerimler;En pahalı olan yerli dolmalık çam fıstığın kilosu 600 lira olarak satılıyor. Bizim kendi vatandaşımızın yanı sıra yunanlılar ve Bulgarlarda alıyor dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR