ADALET OLMADAN DEVLET OLMAZ

ADALET OLMADAN DEVLET OLMAZ

ADALET OLMADAN DEVLET OLMAZ

ADALET OLMADAN DEVLET OLMAZ
06 Nisan 2019 - 09:20

5 Nisan Avukat Günü münasebetiyle Edirne Barosu çeşitli etkinliklerle günlerini kutladı.
Atatürk Anıtı önünde yapılan etkinlikte Edirne Barosu Başkanı Alper Pınar, 5 Nisan Avukatlar Günü ile ilgili konuşmasına görevi başında vefat eden Uşak Baro Başkanımız Kazım Kargı'yı anarak başladı.
Adalet, eğilip bükülebilecek, yoğrulabilecek, şekilden şekile sokulabilecek bir kavram değildir. Adalet halkın vicdanında ve ruhunda, devletin temelinde ve de hücrelerinde yaşar diyen Pınar, Adalet olmadan devlet olmaz. Adalet kavramanı Adalet Kavramını  oluşturan temel unsurlardan biri de savunma, savunmanın asli bekçileri ise avukatlardır.Tarihçiler, Eski Yunan'da savunmanın Sokrates ile başladığını yazarlar. Sokrates'in yargılandığı halk mahkemesinde yaptığı dillere destan savunma, savunma tarihinin yazılı belgelerdeki başlangıç tarihidir. Ama burada dikkat çekilmesi gereken nokta, yüzyıllar boyunca hatırlananın esasen savunma olduğunu” ifade etti.
SAVUNMA VE SAVUNMAYI TEMSİL EDİYORUZ
Savunmanın olmadığı, devreden çıkarıldığı Ortaçağ engizisyon mahkemelerinde, yaşananların ne olduğunu biliyoruz. İnsanların işkence ya da itiraf tercihinde bırakılmalarının yarattığı travmalar yüzyıllar süren acıları beraberinde getirmiştir diyen Pınar,”Bu nedenledir ki, yüzyıllardır savunma ve savunmayı temsil eden avukatlar, adaletin tecellisinde en önemli aktörlerden olmuşlardır.Gece gündüz, yaz kış, yağmur çamur, kar fırtına dinlemeden yanınızdayız. Sizi, yılmadan, usanmadan, vazgeçmeden savunuruz. Hak arama özgürlüğünüzün garantörüyüz. Sırdaşınızız. Derdinizin ortağıyız. Haksızlığa uğradığınızda, adalet aradığınızda sizin sesiniz, haykırışınız oluruz ve karşı koyarız. Direniriz. Eğilmeyiz, bükülmeyiz, kırılmayız.. Başka bir dayanağımız, arka planımız, kılavuzumuz yoktur. Davamızı Kişiselleştirmeyiz, ancak içselleştiririz. Duygularımız vardır ancak mantığımız da vardır” dedi.
SAAT VE KOŞUL GÖZETMEDEN ÇALIŞIYORUZ
Pınar,”Saat ve koşul gözetmeksizin, yargı görevi yapan diğer unsurların çağrısı üzerine zorunlu müdafilik hizmeti veririz. Muhtaç olduğu için hukuki korumadan yoksun kalanlara, hukuki yardımda bulunur, adli yardım hizmeti veririz. İnsan hakları söz konusu olduğunda sesimiz kısık çıkmaz. Nerde insan varsa biz oradayız.Çanakkale de, Kurtuluş savaşında bu cennet vatan için sayfalara sığamayacak, hafızalardan kazınamayacak derecede kahramanlıklar ve fedakârlıklar yapan, oğlunu kocasını babasını abisini kaybeden bir neslin devamı olan kadınlarımızın, analarımızın, teyzelerimizin yanındayız. Nerede şiddet mağduru bir kadın hukuki korumadan yoksun kalıyorsa yanındayız ve olmaya devam edeceğiz “dedi.
 
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN