ADD’DEN NUTUK YASAĞINA TEPKİ

ADD’DEN NUTUK YASAĞINA TEPKİ

ADD’DEN NUTUK YASAĞINA TEPKİ

ADD’DEN NUTUK YASAĞINA TEPKİ
21 Nisan 2021 - 22:18

“Öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek öğelere yer verildiği” gerekçesiyle Mersin’de Nutuk’un okullarda dağıtılmasının yasaklanmasına bir tepki de Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi’nden geldi.
 
 
TBMM’nin 101. kuruluş yıl dönümünde Türkiye bunu da gördü. Cumhuriyet tarihinde ilk kez resmi yazıyla, “Öğrencilere olumsuz örnek teşkil edecek ögelere yer verildiği” gerekçesiyle Nutuk’un okullarda dağıtılması yasaklandı. Yasak kararını içeren resmi yazı, çaycıyla çarşıya gönderip, tebliğ edildi.
 
Atatürk'ün yazdığı Nutuk'u yasaklama kararına Mersin'e bağlı Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal imza attı. Yasak kararına, “Osmanlı Padişahı Vahdettin'e yönelik, ‘soysuzlaşmış, alçak' ve dönemin Osmanlı hükümetine yönelik, ‘Aciz, haysiyetsiz ve korkak' ifadeleri kullanılması” ve Atatürk'ün kötü örnek olduğu gibi gerekçeler gösterildi.
 
 
ÜSTÜN BAŞARI BELGESİ İLE ÖDÜLLENDİRİLDİ!
Nutuk'u yasaklamak gibi skandal bir karara imza atan Çamlıyayla Milli Eğitim Müdürü Mustafa Bakkal'ın geçtiğimiz hafta “Görevindeki gayret ve Çamlıyayla'ya değer katan çalışmaları' nedeniyle Çamlıyayla İlçe Kaymakamı Muhammet Zencirli tarafından, ‘Üstün Başarı Belgesi” ile ödüllendirildiği ortaya çıktı.
 
TEPKİLER BÜYÜYOR
ADD Edirne Şube Başkanı Celil Özcan yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “ Cumhuriyet Devrimi düşmanı zihniyetlerden aldıkları güç ve cesaretle, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve eserlerine dil uzatmaktan zerrece çekinmeyenlere, Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü’de eklendi.
 
NUTUK dağıtımına yasak getirdi. Birkaç gün önce Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü ve beraberindekiler bir tarikat liderini ziyaret ederek bağlılıklarını dile getirdiler. Her geçen gün ATATÜRK’e ve Cumhuriyete yönelik düşmanlıklara bir yenisi daha ilave olmaktadır.
 
NUTUK NEYİ ANLATMAKTADIR?
•Atatürk’ün Samsun’a çıkışını, bu sırada Osmanlı Devleti’nin görünümünü
•Milli Mücadeleyi doğuran nedenleri
•İstanbul yönetiminin aymazlığını, içine düştüğü çaresizliği
•İstanbul yönetiminin teslimiyetini
•Eskimiş, çürümüş ve çağın gerisinde kalmış bir yönetim tarzını
NUTUK okunursa ne olur? Okuyanlar:
•Milli mücadeleyi ve atalarımızın emperyalizme karşı elde ettikleri büyük zaferi öğrenirler
•Hanedanlık,  saltanat ve hilafetin emperyalist güçlerle iş birliğini öğrenirler
•Bir milletin doğuşunu ve uyanışını öğrenirler
•Bir büyük devrimcinin doğuşunu ve milletinin kaderini nasıl değiştirdiğini öğrenirler
•Cumhuriyet Devrimine ve milli devlete uzanan süreci ayrıntılarıyla öğrenirler
İşte bu nedenlerle, öğrencilere NUTUK dağıtılması uygun görülmemiştir. Neresinden bakarsanız bakın kindarlık, düşmanlık ve karşıtlık hepimizin yüzüne tokat gibi çarpmaktadır.
 
NUTUK, Büyük Devrimci, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün gençliğe seslenişi ile biter. İşte o seslenişin gereğini yerine getirmek her yurttaşın sorumluluğudur. TBMM’nin açılışının 101. yıldönümünde; hilafet ve saltanat heveslilerine, laik demokratik ve sosyal hukuk devletine her şeyimizle sahip çıkarak gerekli mesajı vereceğiz. Yaşasın Laik Cumhuriyet… Yaşasın Milli Egemenlik… Yaşasın Demokrasi…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”