AĞA SELİM "ADAM GİBİ BİRİ ÇIKANA...

AĞA SELİM "ADAM GİBİ BİRİ ÇIKANA KADAR BIRAKMAYACAĞIM"!

AĞA SELİM "ADAM GİBİ BİRİ ÇIKANA KADAR BIRAKMAYACAĞIM"!

AĞA SELİM
08 Ağustos 2019 - 04:19

MERT SOYLU

Bu yıl 658’ncisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ağalık ihalesine girerek 661 bin TL’ye 11’nci kez 659’ncu Tarihi Kırkpınar Yağlı güreşleri ağası olan iş insanı Seyfettin Selim, ağalığı adam gibi biri çıkana kadar bırakmayacağını yineledi.
Kırkpınar ağası Seyfettin Selim ağalık kriterlerini sıraladı. Selim, “Bir siyasi beklentisi olmayacak. Siyaset yapmayacak. Bunun için devletin kurumlarıyla bir işi olmayacak. Devlet’ten beklentisi olmayacak diyorum ben altına imza atıyorum ve başkasının parasıyla da olmayacak. Kendi parasıyla olacak. Ben Kırkpınar ağalığını 10 senedir yapıyorum, bu 11’nci senesi olduğunu belirterek tecrübeliyim” dedi.
15 SENE DAHA GÖTÜRÜRÜM
Özel bir restoranda düzenlenen yemeğe Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’da katıldı. Ağa Selim yaptığı açıklamada “Kırkpınar ile ilgili bizim bir sıkıntımız yok. Yanlış giden bir şey de yok. Kurallara her şeye uyuldu. Bir sıkıntı olmadı. Ben herkese teşekkür ediyorum. Diyorum ki; Ben Kırkpınar’ı istediğim gibi ağa çıkmadan 10 sene 15 sene daha götürürüm. Belki 20 sene. Veririm bir sene sonra yine alırım. Beğenmedim Edirne’ye yakışmadı, Kırkpınar’a yakışmayan bir ağa oldu mu yine geri alırım, ”dedi.
AĞALIK KRİTERLERİNİ AÇIKLADI
Ağalık kriterlerini açıklayan Selim, Ağa olacak kişinin “bir siyasi beklentisi olmayacak. Siyaset yapmayacak. Bunun için devletin kurumlarıyla bir işi olmayacak. Devlet’ten beklentisi olmayacak diyorum ben altına imza atıyorum ve başkasının parasıyla da olmayacak. Kendi parasıyla olacak. Ben Kırkpınar ağalığını 10 senedir yapıyorum, bu 11’nci senem. Tecrübeliyim” diye konuştu
AĞALIĞIN HAKKINI VERİYORUM
Edirne Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kırkpınar’ın yapıldığını ve belediyenin ağalık ihale bedeline ihtiyacı olan bir belediye olmadığını söyleyen Ağa Seyfettin Selim “500-600 milyar para ödüyoruz. Bu bir formalite. Biz gittiğimiz her yerde ben Seyfettin Selim olarak Kırkpınar ağası olarak nereye gidersem gideyim, ağalığın hakkını verdiğime inanıyorum. Vermediğine zaten azarlıyorum. Kim olursa olsun. Mevki makam gözetmeksizin. Ben bunu yapıyorum yapmaya’ da devam edeceğim” dedi. 
AĞALIK EKONOMİK İKBAL İÇİN KULLANILACAK MAKAM DEĞİLDİR
Edirne Belediye başkanı Recep Gürkan ise “Kırkpınar onurlanılacak, gurur duyulacak bir makamdır. Ama siyasi ikbal için, ekonomik ikbal için kullanılacak bir makam değildir. Dolayısıyla Kırkpınar ağası olacak kişinin ekonomik durumunun iyi olması bir avantajdır,sadece ekonomik durum ile Kırkpınar ağalığı yapılmaz.
Sevgili Ağam Seyfettin Selim bunu 10 yıldır başarıyla yapmaya devam ediyor.Zaten 10 yıldır bunu başarıyla yapmasa altın kemerin Kırkpınar'ın tarihindeki bizim kayıtlarımıza göre,inşallah seneye üçüncüsünün ebedi sahibi olacak, 3 altın kemerli tek ağası olmazdı.Artık ağaların ağası Seyfettin Selim’e bu ünvanı yetmemeye başladı. 3 altın kemer olunca bu böyle gitmeye başladı.Bu beni aslında zarara ve zora sokuyor. Çünkü bütçede altın kemer belli ve her üç yılda bir üst üste ağalık yapana altın kemer vermek durumundayız. Sevgili ağamda 3 yıl üst üste sürekli olarak aldı için bizde kendisine sürekli olarak altın kemer vermek durumunda kalıyoruz. Göz açıp kapayıncaya kadar 3 yıl geçiyor ve yine yeni bir altın kemer yaptırmak zorunda kalıyoruz. Seyfettin Selim bunu hakkı ile yaptığı için gözümüzde yok gönlümüzde. Allah ona da yakışanı veriyor. İnşallah bundan sonra da öyle olur. Tabii sevgili ağamızın da söylediği gibi Kırkpınar ağalığı sadece bir ekonomik ağalık değildir. Çünkü Türk'ün ata sporu olan ve 658 yıldan bu yana devam eden bu efsane bitmeyen güreşin devam eden efsanesi, Türk milleti ebediyen var olacak ve var oldukça da sürecek bir efsanedir. O yüzden diyorum ki; bizden sonraki kuşaklar da Kırkpınar ve yağlı güreşi bizden atalarımızdan aldığımızdan daha temiz bir şekilde gelecek kuşaklara emanet eder ve bu geleneği sürdürürler” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜRKİYE PALETLİ YÜZME BİREYSEL AÇIK YAŞ KIŞ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
TÜRKİYE PALETLİ YÜZME BİREYSEL AÇIK YAŞ KIŞ ŞAMPİYONASI...
İNŞAAT MALZEMELERİ DEPOSUNDA YANGIN
İNŞAAT MALZEMELERİ DEPOSUNDA YANGIN