AKARYAKIT ZAMLARI TAKSİ ŞOFÖRLERİNİ...

AKARYAKIT ZAMLARI TAKSİ ŞOFÖRLERİNİ ÇİLEDEN ÇIKARDI

AKARYAKIT ZAMLARI TAKSİ ŞOFÖRLERİNİ ÇİLEDEN ÇIKARDI

AKARYAKIT ZAMLARI TAKSİ ŞOFÖRLERİNİ ÇİLEDEN ÇIKARDI
22 Ekim 2021 - 23:53

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, akaryakıt zamlarının kendilerini zor durumda bıraktığını belirterek, zamlara karşı nasıl önlem alınacağını tahmin bile edemediklerini söyledi.
Edirne Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Ali Şahin, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “son dönemlerde akaryakıtta gaza, benzine, motorine ciddi zamlar geliyor. Bu konuyla ilgili özellikle biz indirim beklerken işimizi yürütmek açısından zamlarla karşı karşıya kaldık. Bundan 2-3 ay önce toplu taşıma ve servisçi arkadaşlarımız, Tefe Tüfe zam oranı için, taksici arkadaşlarımızda geçen ay zam talep ettiler. Kasım ayında mecliste görüşülüp Tefe Tüfe oranında zam alacağız ama zammı almadan zaten bu akaryakıta gelen zamlarla yemiş bulunmaktayız. Bu yüzden esnafın bu yükü nasıl kaldıracağını, bu işle ilgili kendine nasıl önlem alacağını bende tahmin edemiyorum. Bununla baş edemediğimiz zaman kredi kartlarına başvuruyoruz. Sonra onlarda 3-5 ay sonra bize dönüşü ağır oluyor. Çünkü faizler yüksek. Esnafın bu konuda Allah yardımcısı olsun. Bende esnafım benimde ETUS’ta aracım var. Servisçi odası başkanı arkadaşımız da bu konudan muzdarip. Bu konuyla ilgili sıkıntılarımız zamlardan sonra daha da artarak devam edecek. Ama inşallah biz ticari araçlara belli ÖTV indirimi, belli bir destek alabilirsek, bu işi tekrar çalıştırabilecek duruma geleceğiz. Sadece Edirne değil her ilde kontak kapamaya çalışan, arabasını çalıştıramayacak hem toplu taşımada, hem kamyoncu, taksici esnaf arkadaşlarımız bulunuyor. Bu yönden çok üzgünüz. Bu zamlar bizi bir iki adım daha geriye attı. Zaten pandemiden sıkıntı vardı. Bizde nasıl aşacağımızı düşünüyoruz.
Takside zamlar Tefe Tüfe oranında kasım ayında zam alacaklar. Zammı daha almadan zaten onun yansımasını mazot ve diğer girdilere zam gelerek hepsini eritmiş bulunmaktayız. Meclisten geçerse daha önce açılış 5 liraydı, 6 lira olacak. 10 lira olan indi bindi ücreti biz 1 talep ettik siyasi gruplardan 12 buçuk çıkacak diye düşünüyoruz. En son bir buçuk yıl önce zam yapılmıştı. Taksicilerden zam talebi gelmese biz oda olarak böyle bir şeye başvurmayız. 59 durak var. Bunların yüzde 85’i hepsi bana dilekçe verdi. Bizde zam talebini belediyeye ilettik, komisyonda da görüşerek belli fiyatta karar aldık. İnşallah meclisten de geçip bir nebze diğer arkadaşlar rahatlar. Şu an Edirne’de 513 ticari faal taksi var. Nüfus ortalamasına göre en fazla taksi Edirne’de.
Kontak kapamak doğru bir şey değil. Vatandaşın bir yerden bir yere gitmesi gerekiyor. Bu benim düşüncem, bu kontak kapama Türkiye genelinde olması lazım. Yukarıdaki başkanların bizi teşvik etmesi lazım. Kontak kapatma değil de iş yavaşlatma gibi eylem olabilir. Her meslekte bunlar var. İnsanlar hak ettiği kazancı sağlayamıyorsa kanun çerçevesinde iş yavaşlatmaya gidebilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI