ARTAN DÖVİZ, İTHAL İLACA ERİŞİMİ...

ARTAN DÖVİZ, İTHAL İLACA ERİŞİMİ ZORLAŞTIRIYOR

ARTAN DÖVİZ, İTHAL İLACA ERİŞİMİ ZORLAŞTIRIYOR

ARTAN DÖVİZ, İTHAL İLACA ERİŞİMİ ZORLAŞTIRIYOR
28 Eylül 2020 - 08:58

Türk Eczacılar Birliği 39.Bölge Edirne Eczacı Odası Başkanı Uygar Güler, “Mesleki sorunlarımız büyük; artan döviz kuru karşısında ithal ilaca erişim sıkıntımız bunlardan sadece birkaçı” dedi.
Türk Eczacılar Birliği 39.Bölge Edirne Eczacı Odasının 2020 Yılı Seçimsiz Mali Kongresi Oda gerçekleşti.
Divan heyeti başkanlığına Ecz. Şükrü Ciravoğlu, başkan yardımcılığına Ecz. Neshan Yıldırır, Katip üyeliğe; Ecz. Ceyda Varlı ve Ecz. Şeyda Avcı Mutafçılar getirildi.
Gündem görüşüldü ve 2020 yılı mali bütçesi ibra edildi.2021 mali bütçesi de üyelere sunularak kabul edilmenin ardından kongre dilek ve öneriler bölümüyle sona erdi.
Oda Başkanı Eczacı F.Uygar Güler, şöyle konuştu; “2020 yılı süregelen mesleki sorunlarımız ile birlikte tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandemisi ile yüzleştiğimiz bir yıl oldu. Bu mücadelede birçok sağlık çalışanı ile birlikte bizler de on iki meslektaşımızı ve iki eczacı teknisyenimizi kaybettik. Bu uğurda hayatını kaybeden tüm sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet ailelerine sabır diliyorum, ruhları şad olsun. Mesleki sorunlarımız büyük; uzayan sosyal güvenlik kurumu protokol süreçleri, güncellenmesi gereken ilaç fiyat kararnamesi, artan döviz kuru karşısında ithal ilaca erişim sıkıntımız bunlardan sadece birkaçı. Bu yıl bir de Covid-19 salgınının etkilerini hafifletmek için risk grubundaki hastalara uygulanması planlanan Pnömokok ve İnfluenza (grip) aşılarının tedarikinde de bir sıkıntı yaşayacağımız öngörülüyor. Tüm yaşanan olumsuzluklara rağmen ülke genelinde yaklaşık 27 bin eczanemiz durmaksızın, halk sağlığını önceleyerek ilaç ve eczacılık hizmetini sürdürmeye devam ediyor. Pandeminin yoğun olduğu dönemde vatandaşlarımıza ücretsiz maske temini sağlanması noktasında görevi hiçbir maddi beklentisi olmadan üstlenen bizler bundan sonraki süreçte de halk sağlığının korunması adına elimizden gelen ne varsa yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha dile getiriyoruz. Sağlıklı güzel günlerde buluşmak üzere hepinizi saygıyla selamlıyorum" dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
VALİ CANALP, DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
VALİ CANALP, DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ
GAYTANCIOĞLU’NDAN ‘YANDAŞ’TEPKİSİ
GAYTANCIOĞLU’NDAN ‘YANDAŞ’TEPKİSİ