BAKKALLAR DESTEK BEKLİYOR

BAKKALLAR DESTEK BEKLİYOR

BAKKALLAR DESTEK BEKLİYOR

BAKKALLAR DESTEK BEKLİYOR
28 Kasım 2019 - 00:28

Hem kontrolsüz bir şekilde her yerde açılan zincir mağazalar, hem de gittikçe çoğalan kaçak sarma tütün ticaretiyle ilgili bakkal esnafını koruyacak adımlar bir an önce atılmalıdır diyen Edirne Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Esnaf Odası Başkanı Süleyman Yaşagör, “Binlerce bakkal esnafı ve aileleri bu konularda devletimizden destek beklemektedir.”dedi.
Yaşagör açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Zincir marketler karşısında rekabet gücü kalmayan esnafımız bir de son dönemlerde artışa geçen kaçak sarma tütün ticareti ile iyice zor duruma düşmüştür.  Kaçak sigara ticareti dürüst esnafımız için özellikle geçmişte çok ciddi bir sorun olmuştu. Fakat devletimizin aldığı etkili önlemler sayesinde bu durum tersine çevrildi. Kaçak sigara ticareti %20’lerden %1.5 seviyesine kadar düştü. Şimdi ise bakkalımızın önünde, mücadele edilmezse aynı kaçak sigaranın yoğun olduğu dönemleri yaşatacak yeni bir tehdit var. Kaçak sarma tütün ve makaron. Bunlar memleketin her yerinde kaçak olarak, vergisiz olarak satılıyor. Bütün Türkiye de yaklaşık 20000 noktada satılan bu ürünlerin toplamı %15 seviyelerine kadar ulaşmış durumda ve gittikçe artıyor. Vergisi ödenmeden satılan bu kaçak sarma tütünler, hem devletin yılda yaklaşık 10 milyardan fazla vergi kaybıa neden oluyor hem de 150.000 ruhsatlı bakkalın gelirinden çalıyor. Üstelik tamamen de denetimsiz ve kontrolsüz şekilde satılıyor.
Sigaranın vergisi paket başına ÖTV 9.07 TL (7.79 TL paket başına asgari maktu ve 0.4539 maktu vergi) ve bunun üzerine perakende satış fiyatı üzerinde yüzde 18 KDV olduğu için 12 liralık bir ürünün vergisi toplam 10.32 liraya ulaşıyor. Sigara ÖTV gelirinin toplam ÖTV ve toplam vergi gelirleri içindeki payı da yapılan vergi artışları ile giderek tırmanıyor. Son yıllarda  ÖTV gelirleri içindeki payı artış için de olan tütün mamullerinin, 2019 yılının ilk altı ayı sonunda yüzde 38 ulaştı. Geçen yıl bu rakam yüzde 32 düzeyindeydi. 2019 ilk altı ayında toplam vergi gelirleri 307.7 milyar lira ve ÖTV geliri ise 64.8 milyar liraya çıkarken bunun tam 24.7 milyar lirası sigaradan elde edildi. Benzer şekilde, tütün mamullerinden elde edilen ÖTV gelirlerinin toplam vergi içindeki payın da da önemli bir artış gerçekleşerek yüzde 6.8 den yüzde 8 çıktı.
Hem kontrolsüz bir şekilde her yerde açılan zincir mağazalar, hem de gittikçe çoğalan kaçak sarma tütün ticaretiyle ilgili bakkal esnafını koruyacak adımlar bir an önce atılmalıdır. Binlerce bakkal esnafı ve aileleri bu konularda devletimizden destek beklemektedir.”
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
YUNANİSTAN ÖLÜME TERK ETTİ
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR
EDİRNELİLER, EDİRNE'Yİ TÜRKİYE'NİN ŞAMPİYONU YAPTILAR