BANDO VE CİĞER FESTİVALİ BAŞLADI

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ BAŞLADI

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ BAŞLADI

BANDO VE CİĞER FESTİVALİ BAŞLADI
14 Mayıs 2022 - 11:00

Türkiye’nin en lezzetli, en eğlenceli festivali kaldığı yerden devam ediyor. Edirne Belediye Başkanlığı tarafından 2022 Edirne Yılı’nda “Edirne’ye Gel, Ciğerimi Ye” temasıyla gerçekleştirilen 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali düzenlenen törenle başladı. Yurtiçi ve yurtdışından gelen bando takımları ile ciğerci esnafının yer aldığı festival renkli görüntülere sahne oldu.
Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla gerçekleştirilen 10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali, belediye önünde toplanan kortejin Atatürk Anıtı’na kadar yürümesiyle başladı. Kortej burada Atatürk Anıtına kadar yürüdü. Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Karma bando tarafından İstiklal Marş çalındı.  Atatürk Anıtı’na çelenk sunumunun ardından törenler Saraçlar Caddesi’nde devam etti.  Saraçlar Caddesi’ndeki tören Edirne Belediye Bandosu’nun sözü ve bestesi Beyazıt Sansı'ya ait olan Tava Ciğer Marşı’nı çalmasıyla başladı. 
10. Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali’nin açılış konuşmasını gerçekleştiren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, festivalde toplam 7 ülkeden gelen 14 bandonun yer aldığını söyledi.  Edirne Tava Ciğeri’nin bir marka değer olduğunu belirten Gürkan, “Bu yıl Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Kurtuluş Savaşı’nın destanını yazan tüm şehitlerimizin sayesinde özgürce yaşadığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurtuluşu’nun 100. yılı. Yüz yıllar önemlidir. 100 yıl bir asrı, bir dönüşümü, değişimi ifade eder. Bu cennet vatanda özgürce yaşıyorsak, özgürce festivallerimizi kutluyorsak, ezanların hiç susmadan okunmasını sağlıyorsak, bu toprakları bize vatan yapan şehitlerimizin sayesinde. Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve şükran yad ediyoruz” dedi.
Törende aynı zamanda gazileri de anan Gürkan, “Edirne’nin kurtuluşunun 100. yılında aynı zamanda 2022 Edirne Yılı’nı da birçok etkinlikle, hem geçmişten bugüne gelen Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali gibi hem de bu yıl şehirdeki tüm bileşenlerle birlikte yeni planladığımız, yeni başladığımız çeşitli festivallerle kutluyoruz.   İstanbul ve Antalya’dan sonra 5,5 milyon turistle en çok turist alan 3. ili olan Edirne’nin gelecek hedeflerinin de sağlam adımlarla gerçekleşeceğini gösteriyor bize” diye konuştu.
2 yıl aradan sonra gerçekleştirilen festivalde ulusal ve uluslararası bando ekiplerinin yer aldığını belirten Gürkan, “Pazar günü, Edirne’nin ciğerci ustalarının doğradığı, pişirdiği ve sunduğu dünyada bir tek Edirne’de yapılan Edirne Tava Ciğeri’nin tekrar tadına bakacağız. Ve 2018 yılında birlikte yaptığımız Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş, dünyanın en büyük tavasını bir kez daha ziyaret edeceğiz. Tüm bunlar turizm için. Şehrimize daha fazla ve daha nitelikli turistler gelmesi için bir ön adımdır” ifadelerine yer vererek, 2022 Edirne Yılı’nda, Edirne’ye yeni festivaller kazandıracaklarını söyledi.
Edirne Valisi Ekrem Canalp de “3,5 yıldır Edirne Valiliği görevini üstleniyorum. Edirneliler çalışmayı seviyorlar ama aynı zamanda eğlenmeyi de seviyorlar. Edirneliler hayatı seviyorlar, yaşamayı seviyorlar. ” ifadelerine yer vererek, Edirne’nin kültür turizminin başkenti olduğunu söyledi.  Vali Canalp, “Edirne’nin mülki sınırlarına girdiğiniz zaman, burnunuza bambaşka kokular gelemeye başlar. Kültürün, sanatın, tarihin Selimiye’nin kokusu gelir. Siz anlarsınız ki bambaşka coğrafyaya iklime adım atmış olduğunuz analarsınız.
Refahı yaşamak için, insanı gelişmişliği yaşamak için sizin devasal sanayi alanlarına ihtiyacınız olmadığını çok sayıda fabrikaya ihtiyacınızın olmadığınızın ispatı şuanda üzerinde basmış olduğunuz topraktır. Edirne dediğimiz zaman burası bir sanayi kenti değildir. Ama burası kültür turizminin Türkiye’de ki başkentidir ve sizler kültür turizminin başkentinde bulunuyorsunuz.
Bu yıl bütün paydaşlarımızla beraber bir mastır turizm planı yaptık. Bunun içerisinde bir bölüm var festivaller ve etkinlikler. Eğer biz kültür turizminde dünya çapında adaysak, o zaman  çok sayıda festivale çok fazla etkinliğe ev sahipliği yapmak zorundayız.
Bando ciğer festivali bunlardan önemli bir tanesi. Edirne’nin kültürünü tarihini yansıtan festivaller yapmak çok kıymetli ama sadece bunlarla sınırlı değil Edirne’ye has olmayan diğer etkinliklerinde, aktivitelerinde festivalini yapıyor olmak son derece kıymetli.
Kültür turizmi demek aynı zamanda müzecilik demek. Şuanda Edirne’mizde 17 müze var.  Edirne aynı zamanda müzelerinde başkenti olacak.  Aynı zamanda 3 nehir 1 şehir projemizle de bizim nehir boylarımız da Edirne’nin boğaz içi olacak.  Avrupa ve balkanların motorkros şampiyonasını ve Türkiye’nin motorkros şampiyonasını yapacağız. Bu da Edirne turizmine ve ekonomisine katkı demek.
Bizim otel sezonumuzda diğer iller gibi değil hiç kapanmıyor 12 ya boyunca belli bir doluluk oranın altına düşmüyor.  Rekorlar kitabına girmiş olan dünyanın en büyük tavasına ev sahipliği yapıyoruz aynı zamanda. Dünyanın en büyük tava ciğer ustalarına da biz sahibiz.
Yakın bir zamanda yitirmiş olduğumuz Beyazıt Sansı’yı da rahmetler minnetle yad ediyorum. Aynı zamanda Edirne’de ki son günlerimdir. Son günlerimiz sizlerle beraber yaşıyorum. Sizlere de Edirne’ye de 3,5 yıllık valilik yapmış olmanın şerefini de yaşadığımı buradan sizlerle paylaşmak istiyorum. Hepinize veda ediyorum Allaha emanet olun saygılarımla sağ olun hepiniz.
Daha sonra festivale katılan tüm bando ekiplerine teşekkür ve katılım belgeleri takdim edilirken, festival Bando ekiplerinin mini tanıtımı ve gösterisi düzenlendi.
Festivale, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası, İzmir Seferihisar Belediyesi Bando Ekibi, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bando Ekibi, İzmit Belediye Bandosu Ekibi, Bolu Belediye Bandosu Ekibi, Romanya’dan Rodna Bandosu, Bulgaristan’dan Dobriç, Burgas ve Tirgovişte Bando ekipleri, Karadağ’dan Herceg Novi Bandosu, Moldova’dan Zaim Bandosu, Arnavutluk’tan Elbasan Bandosu, Macaristan’dan Szekesfehervar ve Dunaszekcsö Bandosu ekipleri katılıyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ